hirdetés

Kis testű kutyád van? Ezek a nyári veszélyek őt jobban fenyegetik

Szénási Szimonetta

2024. július 15 - Képek: Az Én Kutyám

Kedvenced megóvása gazdaként az egyik elsődleges feladatod. Ilyen szempontból nagyon sokat számít, milyen fajtájú a kutyád. Sok esetben másra kell figyelni a kis testű ebeknél.

hirdetés

Nyáron, főleg a mostani extrém hőség idején, kiemelt figyelmet kell fordítani az egészségvédelemre mind az emberek, mind az állatok esetében. Egyes kutyafajták rosszabbul bírják a meleget, és vannak, akiknek az úszással gyűlik meg a bajuk. Vegyük sorra, miként kell vigyáznod kis testű kutyádra.

A kis testű yorkshire terrierekre, pláne a kölykökre, is jobban oda kel figyelni / Fotó: Az Én Kutyám

Ezek az ételek többet árthatnak egy kis testű kutya számára

Ahogy a mérgezésekről szóló írásainkban rendre hangsúlyozzuk, a méreganyag hatásai nagyban függnek az eb méretétől. Értelemszerűen, egy kis testű kutya számára ugyanazon egységnyi veszélyes anyag nagyobb bajt okozhat, mint egy hatalmas cane corso esetében. Ez leginkább az olyan problémás ételekre vonatkozik, amelyek nem minden kutyánál okoznak gondot. Tipikusan ilyenek a szőlő, a mazsola vagy a hagymafélék. Sok gazdi váltig állítja, hogy ezekkel nincs semmi probléma, hiszen az ő kedvencének sincs baja tőle. Ám ahogy az állatorvosok is hangsúlyozzák, gyakran egyéni érzékenység-, valamint méret- és egészségi állapotfüggő, mekkora bajt okoznak egyes ételek. Így lehet, hogy akár pár szem szőlő vagy egy kis hagymás pörkölt kedvenced életébe kerül. Sosem éri meg kockáztatni!

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

A vízparton is jobban ügyelj a kis testű kutyádra!

A kutyák között is vannak született jó úszók, míg egyes fajtáknak anatómiájukból adódóan rosszabbul megy a vízi mozgás. Főkép a nagyon kicsi, illetve a brachycephal, vagy ahogy a köznyelvben gyakrabban használjuk, a rövid orrú kutyák bírják kevéssé jól az úszást. Utóbbiak közé tartoznak az igen népszerű francia és angol bulldogok, a si-cuk és a mopszok is. Esetükben a nagyobb odafigyelés mellett mentőmellény használatát is javasoljuk, főleg, ha kimentek a nyílt vízre, például hajókázni. Ugyanígy egy kis csivava vagy egy yorkshire terrier sem mérhető össze egy labrador vagy egy golden retriever erőnlétével. Vigyázz aprócska társadra, de ne feledd: nagyobb testű kedvenceink sem maradhatnak felügyelet nélkül sem a vízben, sem a vízparton!

A rövid orrú fajták, mint a francia bulldog, nem tartoznak a jó úszók közé, és a meleget is kevésbé bírják / Fotó: Az Én Kutyám

A rövid orrú kutyák hamarabb kapnak hőgutát

Az említett brachycephal típusú kutyák a melegre is érzékenyebbek, és hamarabb kapnak hőgutát is. Emiatt az esetükben különösen oda kell figyelni, mennyit mozognak, és folyamatosan gondoskodni kell számukra a megfelelően hűs környezetről is.

Ismételjük: a jelenlegi extrém hőségben minden élőlényre, kis és nagy testű kutyára, macskára, tengerimalacra stb., és természetesen emberre is, fokozottan kell figyelni. Elengedhetetlen a folyamatos folyadékpótlás, az árnyas, hűsebb hely biztosítása. Kocsiban pedig egyetlen percre sem hagyunk senkit!

Ha szeretnél tájékozódni, mely ételekkel kell vigyáznod, ide kattintva találod a listát. Itt pedig a vízparti szabályokat gyűjtöttük össze. Nyáron kötelező olvasmány!

angol bulldog brachycephal kutya csivava francia bulldog hőguta kistestű kutya mérgezés mérgező ételek mopsz nyár nyári veszélyek pekingi palotakutya úszás vízpart yorkshire terrier

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!