Így fejlődnek a kiskutyák a hetedik hétben: szocializáció idegenekkel
2021. január 3 - Képek: Jacks and Bears Kennel
2021. január 3 - Képek: Jacks and Bears Kennel
Mi történik a kiskutya első 9 hetében, mielőtt még az új gazdihoz kerülne? Sokan nem tudják milyen fejlődési állomásokon megy keresztül egy kölyök, és mekkora tenyésztői munka van ebben a néhány hétben.
Cikksorozatunkban 6 kis szuperhős fejlődését kísérheted végig a születéstől a gazdikhoz kerülésig. Ők a Jacks & Bears kennel legfiatalabb berni pásztor kiskutyái, akik november 10-én látták meg a napvilágot. Már a hetedik hét végére érkeztünk, megmutatjuk tehát, mi történt a kicsikkel ezen a héten.
Az előző heti cikkben bemutattuk, mik a legfontosabb higiéniás szabályok, amelyeket érdemes betartani a kiskutyák védelme érdekében, ha idegenek érkeznek vagy az állatorvos látogatja meg őket. A kis szuperhősök egy hét alatt is rengeteget nőttek, még inkább plüss medvékhez hasonlítanak a hatalmas szőrükkel és nagy mancsaikkal. A játék folyamatosan megy – ha éppen nem alszanak, mert kimerült az elem – mindenféle hang kíséretében: ugatás, morgás, vonyítás, nyafogás.
Végre kisütött a nap és a jó időt kihasználva a kis szuperhősök pár órára új környezetet ismerhettek meg: kijutottak a teraszra. Itt egyrészt új játékok várták őket, másrészt pedig új „talaj” is. Megismerkedhettek a parkettával, ami kevésbé csúszós felület, viszont kis hangot ad ki, ha szaladnak rajta. Ez eleinte meglepetést okozott, majd kifejezetten tetszett nekik és direkt úgy szaladtak, ugráltak rajta, hogy hangja legyen.
Az új játékaikat is birtokba vették, „zsákmányként” tekintettek rájuk. Egymással is vitába szálltak, kié legyen a plüss. Ilyenkor kötélhúzást játszottak és az erősebb vihette a játékot magával. Új tárgyként szállítóboxok is kikerültek a teraszra, ez különösen fontos a szocializáció szempontjából. Ha a kicsik külföldre utaznak gazdihoz és esetleg hosszú autóút vagy akár repülőút is vár rájuk, időben hozzá kell szoktatni őket a szállítóboxhoz. Mivel a kiskutyák érdeklődők, a nyitott boxokba maguktól bemásztak, elaludtak benne vagy éppen rendezkedtek: kihúzták a párnát és próbálták szétrágni.
Kutyaovi a teraszon: így játszanak a kiskutyák kint:
Az ötödik heti cikkben bemutattuk, hogy a kicsik találkoztak az otthoni falkában élő jack russell terrierekkel. Akkor még a jackek voltak erőfölényben, azonban a hetedik hétre fordult a kocka. A kisbernik már súlyban és magasságban is nagyobbak. Legszívesebben Hermes játszik velük, ő a teraszon is szórakoztatta a kis szuperhősöket. A felnőtt kutyák így részt vesznek a szocializációban és tanítják is a kölyköket.
A hetedik héten megtörténik a találkozás az új gazdijelöltekkel. A jelentkezők már korábban lefoglalták a kiskutyákat, azonban csak az első oltás után találkozhattak velük. Ezzel a tenyésztők a kicsiket védik az esetleges fertőzésektől, hiszen a kölyökkutya immunrendszere még nem olyan fejlett, mint a felnőtt kutyáké.
A leendő gazdik papucsban és kézmosás, kézfertőtlenítés után léphetnek be a kicsikhez. A jól szocializált kölyökkutya kíváncsi, érdeklődő és szívesen barátkozik ismeretlenekkel. A bernik ideális családi kutyák, náluk ez a tulajdonság különösen fontos. A kis szuperhősök is így viselkedtek: barátságosak és kedvesek voltak, így egyből belopták magukat a gazdik szívébe.
Gyorsan eljön a költözés ideje, amikor „kirepülnek” a kölykök és új otthonaikba kerülnek. Ezeken a helyeken rengeteg inger éri majd őket, amikre nem árt időben felkészülni. A különböző zajokhoz – mint például az autók hangja vagy az általános utcazaj – hozzá lehet már hamarabb szoktatni a kiskutyákat, hogy ne legyen teljesen újdonság számukra. Ezt a tenyésztők úgy segítik elő, hogy rádió szól a kutyaoviban naponta több órán keresztül vagy felvételről utcai zajokat játszanak le nekik.
(Képek: Jacks and Bears)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek