hirdetés

A kiskutyák rengeteg örömöt jelentenek számunkra, de néha nem egyszerű velük az élet. Bár kedvenceink beszélni nem tudnak, megtanulnak kommunikálni velünk mozdulataik, hangjuk segítségével. Csóválják a farkukat, szemkontaktust vesznek fel, hozzánk bújnak, valamint különböző hangokat adnak ki, amit olykor nehezen viselünk.

hirdetés

A hangok egészen széles skálája mutatkozhat meg, az éles csaholástól a hangos ugatáson keresztül a nyüszítésig és sírásig. Kölyökkorban az olyan hangok, mint a nyüszítés és a sírás, sokkal gyakrabban fordulnak elő, és ezek lehetnek a legnehezebben kezelhetőek egy szerető gazdi számára. Ha sír egy kiskutya, annak hangja a szívünkbe markol, de segítünk megérteni, mi lehet a kiváltó oka, és mivel segíthetsz ilyenkor. 

Ha valami nem komfortos számukra, egészen biztos, hogy jelezni fogják valamilyen módon / Kép: azenkutyam.hu

Több oka is lehet, ha sír a kiskutya

1.) Egyedül vagyok

Kölyökkutyák esetében a sírás egy természetes viselkedés, amely tudatja az anyával, ha a picinek szüksége van valamire. 3-6 hetes koruktól kezdve a kiskutyák egyre aktívabbak, és egyre távolabb merészkednek az alomtól, sírásukkal anyjukat arra késztetik, hogy megkeresse őket. Az új gazdihoz kerülve, ismeretlen környezetben könnyen érezheti magát egyedül egy kölyökkutyus, így a sírás jelezheti azt, hogy társaságra vágyik.

2.) Pisilni kell

Sírhat azért, mert jó lenne könnyíteni magán. Ilyenkor a szobatisztaságra nevelés részeként érdemes a kiskutyát egyből a szabadba engedi, akár az udvarra, vagy egy rövidke sétát tenni vele.

3.) Éhes vagyok

Egyes gazdik a sírást azonnal az éhség jeleként értelmezik. Valóban jelezheti a kiskutya ezt is, de a sírásnak, ahogy fent is soroltuk, egyéb oka is lehet. Egy állatorvosi konzultáció segítséget nyújthat, ha nehezen tudjuk eldönteni, mikor jelez korgó pocakot a hangoskodás. A látogatás alkalmával egy rendszeres etetési ütemtervet kaphatunk, és ha ehhez tartjuk magunkat, akkor kiskutyánkat nem kell két étkezés között etetni.

Töltsünk együtt minőségi időt, sétáljunk, és engedjük a szabadba / Kép: azenkutyam.hu

4.) Valami baj van

A sírás és a nyafogás annak a jele is lehet, hogy a kedvencünknek fájdalmai vannak. Ez persze sokkal ritkábban fordul elő, de ha minden más okot kizártunk már, és nem múlik a visszatérő sírás, mindenképpen beszéljünk állatorvossal erről a lehetőségről.

Nemcsak fájdalom, hanem félelem és stressz is okozhatja, hogy diszkomfortérzetének nyüszögéssel ad hangot a kiskutya. Ha odafigyelünk kis szőrös barátunkra, rá fogunk jönni, mi váltja ki ezt a stresszt, így megtalálhatjuk a módját, hogy segítsünk enyhíteni vagy megszüntetni a kiváltó okot.

Így vigasztaljuk, ha a kiskutya sír

A kölykök végső soron társas állatok, és szeretnek gazdáikkal lenni. Az első találkozásuk a magánnyal akkor történik, amikor elválasztják őket az anyjuktól és testvéreiktől. A sírás legvalószínűbb oka tehát az, hogy a kiskutya kapcsolatot keres gazdájával. Amikor kis kedvencünket hazavisszük, lehet, hogy vigasztalásra lesz szüksége, amit a legjobban simogatással, öleléssel adhatunk meg neki. Beszéljünk hozzá bátran, hisz a fizikai kontaktus mellett ez is megnyugtatja a kutyust.

Különösen az új otthonba kerülés első napjaiban érdemes sok időt tölteni ebünkkel.

  • Találjunk ki játékokat, töltsünk vele minőségi időt.
  • Szoktassuk az érintéshez, az ápoláshoz és az új szabályokhoz.

Mindig adjunk lehetőséget a kiskutyának arra, hogy elvonuljon, egyedül pihenjen / Kép: azenkutyam.hu

Mindig adjunk lehetőséget a kiskutyának arra, hogy el tudjon vonulni, ha szüksége van rá. Az emberekhez hasonlóan a kiskutyák is igénylik a társaságot, azonban vannak olyan időszakok is, amikor inkább egyedül szeretnének lenni, elfáradtak vagy térre van szükségük. Ha eleget teszünk igényeinek, biztonságban és szeretve érzi majd magát új otthonában. Ezt követően már fokozatosan megtaníthatjuk neki, hogy egyedül is boldoguljon, abban az esetben, ha nem tartózkodunk otthon.

Az idő megoldja

Könnyen előfordulhat kölykök esetében, hogy akkor is sírhatnak, ha valamit szeretnének. Bár fizikai szükségleteiket kielégítettük, de kis négylábú barátaink jelezhetik sírással, ha unatkoznak, és játszani akarnak, vagy egyszerűen csak a szeretetünkre, egy kis babusgatásra vágynak, esetleg jutalomfalat kíséretben. Idővel a sírás általában ritkábbá válik, mivel kedvenceink a kor előrehaladtával egyre önállóbbá és magabiztosabbá válnak, és egyre több eszközük lesz kifejezni, mit is szeretnének tőlünk. Ha felnőtt kutyaként is sokat sír, és nem tudjuk ennek az okát, forduljunk állatorvoshoz vagy egy képzett kutyás szakemberhez.

sír a kutya sírás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!