Ezért rágcsálja a kiskutyád a kezedet, és így taníthatod meg, hogy ne tegye
2025. február 21 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 21 - Képek: Getty Images Hungary
Gyakori panasz a kiskutyagazdik körében, hogy kedvenceik folyamatosan harapdálják a kezüket. Bár ez a viselkedés zavaró, vagy akár kétségbeejtő is lehet, teljesen természetes.
A kölykök ugyanis a szájuk segítségével fedezik fel a világot maguk körül. A harapdálás és a rágcsálás normális kölyökkutya-viselkedés, és általában nem ad okot aggodalomra. Ez semmiképpen sem jelenti azt, hogy a kiskutya agresszív lenne. Azonban minden kölyökkutyát meg kell tanítani arra, hogy ne harapdáljon embereket, és általában véve legyen kíméletes a szájával. Ezt nevezzük harapáskontrollnak. Máris mutatjuk, hogy mit tegyünk, ha a kiskutya folyton a gazdi kezét rágcsálja.
Fogzás
A kiskutyák egyik gyakori oka a rágcsálásra a fogzás. Ahogyan a kisgyermekek számára is kellemetlen és fájdalmas lehet a fogzás, úgy a kölyökkutyák is hasonlóan érezhetik magukat ebben az időszakban. Fogzáskor a kiskutyák nyűgösek és ingerlékenyek lehetnek, így legtöbbször csak próbálnak megkönnyebbülést találni a szájukban érzett kellemetlenségre.
A fogváltás akár 6 hónapig is eltarthat, és ebben az időszakban a kölykök különösen sokat harapdálhatnak, és nem feltétlenül csak a gazdi kezét. Hogy segítsd a fogzó kiskutyát, gondoskodj róla, hogy mindig legyen számára elérhető biztonságos rágóka vagy játék, és amikor téged kezd el harapdálni, irányítsd a figyelmét ezekre a tárgyakra.
Játék
A harapdálás, rágcsálás és csipkedés a kutyák, így a kölykök természetes játékviselkedésének része. Bár ez a viselkedés természetes a kiskutyák egymás közötti játékában, kevésbé kellemes, ha ugyanezt teszi a kezeddel. Az egyik legegyszerűbb módszer annak elkerülésére, hogy a kedvenced rászokjon a kezed harapdálására, ha nem használod a kezedet játékszerként, hanem inkább egy játékot adsz neki.
A legtöbb kiskutya megtanulja a harapáskontrollt, amikor az anyjuk elégedetlenkedik, ha túl erősen szopnak, vagy amikor az alomtársaik nyüszítenek, és nem akarnak tovább játszani velük, mert túl erősen harapták meg őket. A harapáskontroll azt jelenti, hogy a kiskutya megtanulja, hogy finoman használja a száját a másokkal való érintkezés során. Ez egy nagyon fontos készség a kutyák számára, ugyanakkor vannak anyák, amelyek nem korrigálják a kölykeiket, továbbá az alomtársak nélkül nevelkedett kutyák gyakrabban küzdenek ezzel a problémával.
Ha a kiskutyád játék vagy simogatás közben elkezd harapdálni vagy rágcsálni, adj ki egy nyüszítő hangot, vagy mondj határozottan, de nyugodtan és magas hangon egy „aú!”-t, majd húzd el a kezed a szájából. Ezen a ponton pár másodpercre hagyd abba a játékot, hogy a kölyök összekapcsolja a harapást azzal, hogy a móka megszűnik.
Ha újra játszani szeretnél vele, egy játék segítségével vond be a tevékenységbe, ne a kezeddel. Soha ne kiabálj a kiskutyával, ne üsd meg, ne csapj rá az orrára, és ne büntesd meg a harapás miatt! Ne feledd, hogy ez a viselkedés teljesen természetes számára – csak meg kell tanulnia, mikor és hol megfelelő a harapdálás. Ha „aú!”-t mondasz ilyen helyzetekben, a kiskutyád hamar megérti, hogy a túl erős harapás véget vet a játéknak. A kölykök szeretnek velünk játszani, így gyorsan alkalmazkodni fognak ahhoz, hogy gyengédebben bánjanak velünk.
Ha ez a technika nem működik, néha az is segíthet, ha egyszerűen kimész a szobából, hogy a kutya megértse, a harapdálás következménye a játék és a figyelem elvesztése. Emellett ügyelj arra, hogy a kiskutyád elegendő mozgást és mentális stimulációt kapjon, így nem teng majd benne túl az energia, amit esetenként durvább módokon próbál levezetni.
Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!
Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.
Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.
Mentsd el a dátumot a naptáradba!
Foglald le a kiskutyát
Ha azt szeretnéd, hogy a kiskutyád kevesebbet harapdálja a kezedet, a ruháidat vagy a cipőidet, gondoskodj róla, hogy mindig legyen elérhető számára rengeteg biztonságos rágóka és játék. Ha a kölyöknek lehetősége van lekötni magát a számára megfelelő tárgyakkal, kevésbé lesz hajlamos a nem kívánt rágcsálásra.
Kérj segítséget!
Ha aggódsz kis kedvenced viselkedése miatt, mindig érdemes kikérni az állatorvosod tanácsát. Emellett jó ötlet lehet egy pozitív megerősítésen alapuló kutyakiképző segítségét is igénybe venni.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek