Elpusztult madarak miatt vetettek be keresőkutyát a madármentők
2024. október 16 - Képek: Deák Gábor/MME; Getty Images Hungary
2024. október 16 - Képek: Deák Gábor/MME; Getty Images Hungary
Az év madarának választott kerecsensólymok számos, elpusztult példányát találták meg egy keresőkutya segítségével a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai. Mutatjuk, miért volt szükség Hella munkájára.
Az idei évben a Európai Unió által támogatott LIFE SakerRoads projekt keretében két területen kutatták a szakemberek a kerecsensólymokat. A fokozottan védett madarak hét példánya sajnos elpusztult, a felkutatásukhoz keresőkutya segítségét is igénybe vették. Hella szépen teljesítette a szomorú feladatot. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményben számolt be a munkáról.
A Jászságban és a Hevesi síkon 7 fészekaljban összesen 22 fiatal kerecsensólymot jelöltek meg műholdas nyomkövető eszközzel 2024-ben az MME munkatársai. Az alig 10 grammos jeladók minden eddiginél pontosabb képet adhatnak arról, hogy mi történik a fiatal sólymokkal, miután elhagyják a fészket. A szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy milyen veszélyekkel kell szembenézniük, és milyen pusztulási okok hatnak az állományra. Ennek érdekében teljes fészekaljakat jelöltek meg az MME szakemberei. A jeladó felszerelése mellett speciális állatorvosi és genetikai vizsgálatokat is elvégeztek a projekttel együttműködő tapasztalt kutatók.
A cikk írásakor a 22-ből mindössze 10 madár volt még biztosan életben a jeladók adatai alapján: három tartózkodott Magyarországon, három Szerbiában, kettő Romániában, egy Lengyelországban, egy pedig Görögországban.
Az elpusztult sólymok közül hét példány Magyarországon, egy Fehéroroszországban, egy pedig Romániában került meg, míg három az orosz–ukrán háborús övezetben tűnt fel utoljára.
Az elpusztult kilenc kerecsenből hatot a Hella nevű keresőkutya segítségével sikerült megtalálnunk. Nagyon fontos minél gyorsabban reagálni, ha egy madár mozgása a jeladó alapján rendellenességet mutat. Egyrészt így lehet arra esély, hogy esetleg még élve sikerüljön megtalálni egy bajba jutott madarat, másrészt pedig csak frissen megtalált tetemek alkalmasak a speciális állatorvosi vizsgálatokra
– mondta Deák Gábor, az MME méreg- és tetemkereső kutyás egységnek vezetője. Amint az a vizsgálatokból kiderült, az elpusztult madarak közül hárommal ragadozó végzett. Másik három példány az éhezés miatti legyengülés áldozata lett, egy példány áramütés, két egyed pedig eddig ismeretlen ok miatt pusztult el. Ezek laboratóriumi vizsgálatai azonban jelenleg is zajlanak.
A beszélgetést meghallgatva egészen más színben látod majd kedvenced nóziját!
A bortókép illusztráció.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek