hirdetés

Láttál már kék vagy foltos nyelvű kutyát? Mutatunk 5 fajtát közülük!

Berek-Halász Beáta

2024. november 17 - Képek: Getty Images Hungary

Ki hallott már arról, hogy egyes kutyafajták nyelve szokatlan színű is lehet? Az American Kennel Club (AKC) több mint 200 különböző kutyafajtája közül húszat azonosított kék, kék-fekete vagy foltos nyelvvel, azonban ezek közül csak négy valódi kék nyelvű.

hirdetés

A kék vagy foltos nyelvű kutyákról már egy korábbi cikkünkben írtunk. Most a listán szereplő többi 16 fajtából nézünk meg ötöt, akiknél hasonló színű foltok fordulhatnak elő. Érdekességként említendő, hogy egyes gyíkok, zsiráfok és jegesmedvék is kék nyelvűek.

Amerikai eszkimókutya-kölyök

1.) Akita inu

Az akita inu rokonságban áll a 20-as listán szereplő más fajtákkal, beleértve a csaucsaut és a kínai shar peit is. Ez segíthet megmagyarázni a kék foltok jelenlétét az állat nyelvén. Ez az egyik a számos egyedi tulajdonság közül, amelyek a fajta történetében és vérvonalában léteznek. Mozgása magabiztos és lendületes, szőrzete durva tapintású, amelynek színe fehér, vörösesbarna vagy szezám. Marmagassága nemtől függően 58–70 cm, testtömege 38–50 kg. Várható élettartama 10–14 év. Egykor japán vadászkutyaként használták, ragaszkodó, hűséges fajta. Igazi védelmező, óvja a gazdáit és a területét a betolakodók ellen, emellett nagyon határozott és önfejű.

Egykor japán vadászkutyaként használták az igen ragaszkodó akita inut

2.) Alaszkai malamut

Az alaszkai malamut ősi gyökerekkel rendelkezik, és szintén a fent említett két fajtával áll rokonságban, ahogy az akita inu is. Ez a fajta alkalmanként foltokat kap a nyelvére genetikai örökségének hála. De míg a nyelvükön lehetnek kék foltok, a kék szem a hivatalos szabvány szerint kizárást jelent. Mozgása kiegyensúlyozott, szőrzete vastag, amelynek színváltozatai a fehér, a fekete-fehér, a szürke-fehér, a kék-fehér, az ezüst-fehér és a vörös-fehér. Marmagassága nemtől függően 58–63 cm, testtömege 34–38 kg. Várható élettartama ugyanannyi, mint az akita inunak, 10–14 év lehet. A sarkvidékek egyik legősibb szánhúzója, de alkalmazták mentő-, teherszállító és keresőkutyaként is. Jellemét tekintve kitartó és tökéletes társ, azonban kellő figyelmet és rengeteg mozgást igényel.

Az alaszkai malamut ősi gyökerekkel rendelkezik, rokonságban áll az akita inuval

3.) Amerikai eszkimó kutya

Az amerikai eszkimó kutya a német spicc modern reinkarnációja, ez magyarázza a kölyök egyedek megjelenését és a kék foltok előfordulását az állat nyelvén. Pontos eredete nem ismert, azonban egyesek az Amerikába vándorolt német munkások kis méretű spicceivel azonosítják. Szőrzete tömött, kétrétegű, fehér vagy krémszínben fordulhat elő. Tekintettel arra, hogy törpe, miniatűr és standard méretben ismerjük, marmagassága a 22 cm-től egészen 50 cm is lehet. Súlyát tekintve pedig a méretek alapján, 3–16 kilogrammos változatban is találkozhatunk ezzel a fajtával. Éles eszű, tanulékony, gyanakvó természetű eb, különlegessége, hogy az eszkimó kutya nevet az I. világháborút követően kapta a németellenes tenyésztőktől, akik nem akarták a spitz szót használni.

Az amerikai eszkimó kutya a német spicc modern reinkarnációja

4.) Finn spicc

A finn spicc ősi európai kutyákból származik, feltehetően Közép-Oroszországból. Ez a tény hozzájárulhat a kék nyelv jelenlétéhez ebben a fajtában. Szőrzete a törzsén hosszabb, a fejen és a végtagokon rövidebb, aljszőrzete sűrű, rövid. Színezete általában barnásvörös vagy sárgásvörös világosabb foltokkal. Marmagassága nemtől függően 39–50 cm, testsúlya körülbelül 14–16 kg, élettartama 12–14 év. Mindenes vadászkutyaként használták. Tartása büszke, jellemét tekintve kifejezetten éber, aktív és energikus, önálló és játékos, ezért tanítása kihívás lehet.

A finn spicc ősi európai kutyákból származik, feltehetően Közép-Oroszországból

5.) Keeshond

A keeshond vagy farkas spicc a kőkorszaki barlangi kutyák és a tőzegkutyák közvetlen leszármazottja. Holland hajóskutya néven híresült el, feltehetőleg a vikingekkel érkezett a mai Hollandia és Németország területére. Nyelve kék foltos, hisz legközelebbi rokonai a német és a pomerániai spicc. Szőrzete sűrű és dupla, egyenes, durva szőrzet, amely jól kiemelkedik a pelyhes aljszőrzetből. Színezete szürke és fekete, de előfordulhat fehér változatban is. Marmagassága nemtől függően 43–55 cm, testsúlya 25–30 kg, élettartama 10–14 év. Ragaszkodó és nyitott természete ideális társsá tette őt.

A keeshond vagy farkas spicc a kőkorszaki barlangi kutyák leszármazottja

A kék nyelv kialakulásának okai

A csaucsau tulajdonságait vizsgálva a kutatók két gént azonosítottak, amelyek a kék színű nyelv kialakulásáért felelősek. A színkülönbség egy mutációnak köszönhető, amely generációról generációra öröklődött. A szelektív tenyésztés eredményeképpen mára már a fajta jellemző tulajdonságává vált. Ugyanez a mutáció teszi lehetővé a rokon fajták foltos nyelvének kialakulását is. Sok olyan fajta létezik, amelyeknél a foltos nyelv egyszerűen a túlzott pigmentációnak köszönhető, amely spontán módon történik. Egyes egyedeknél a hason vagy a szájon vannak foltok, másoknál pedig a szőrzet pigmentált. Ezen esetekben egy genetikai összetevő hiánya magyarázhatja a foltok véletlenszerűnek tűnő megjelenését.

Természetesen ha kedvencünk nem a fenti tulajdonságokkal született, és mégis színbeli, a hagyományostól eltérő változásokat tapasztalunk, haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz.

Ezeket komoly szív- vagy légzőszervi betegségek, melanóma, cukorbetegség, máj- vagy gyomorproblémák, leukémia vagy akár hőguta is okozhatják.

akita inu alaszkai malamut amerikai eszkimókutya csau csau finn spicc foltos nyelv keeshond kék nyelv shar pei

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!