Kiderült, melyek olvasóink kedvenc kutyafajtái
![](https://www.azenkutyam.hu/wp-content/smush-webp/2024/01/szenasi-szimonetta-300x300.png.webp)
2025. február 8 - Képek: azenkutyam.hu
2025. február 8 - Képek: azenkutyam.hu
A kutya a legváltozatosabb faj, így nincs könnyű dolga annak, akinek egy fajtát kell megjelölni kedvencként. Olvasóinknak azonban több szempontjuk is volt a választásnál.
Hogy a bevezetőt pontosítsuk, abban, hogy miként válassz magadnak kutyát, számos fontos szempont segít. Ezeket alább sorra is fogjuk venni. Azonban a közösségi oldalunkon feltett kérdésünk arra vonatkozott, melyik kutyafajta a kedvencetek. Hiszen könnyen lehet, hogy az álomeb egy jól megtermett, bundás óriás, ám belvárosi lakásod nem alkalmas a tartására. Vagy fordítva: imádod az apró népséget, de az állataid mellé vagy a birtokod őrzésére nem lenne a legjobb választás egy kis méretű fajta. És így tovább. Nézzük tehát, mi derült ki a válaszaitokból!
Előrebocsátjuk, hogy nem volt könnyű dolgunk az összegzésnél, hiszen a poszthoz rövid idő alatt rekordmennyiségű, több száz komment érkezett. Jelen cikk írásakor pedig egészen pontosan 610 hozzászólást kellett átolvasnunk. Természetesen ez nem okozott nehézséget, hiszen nagyon kíváncsiak voltunk a „statisztikára”, valamint sokan küldtetek fotót is négylábú társatokról, ami csak tovább fokozta a munkakedvet.
Mint kiderült, azért a többségnek mégiscsak a saját kedvence a kedvence, ugyanakkor a listán kifejezetten sokszor szerepelnek a tacskók, a német juhászkutya, a puli és a golden retriever.
Volt, aki leszögezte, hogy neki nem kutyája, hanem tacskója van, hozzátéve, hogy ezt a megállapítást a többi tacsis biztosan megerősíti majd. Nos, magunk is hallottunk már efféle megfogalmazást tenyésztőtől! Míg egy másik hozzászóló panellakása okán nem német juhászkutyát, hanem inkább tacskót választott – így a két kiemelten népszerű fajta ekképp össze is kapcsolódott az esetében. A puli kapcsán is megfogalmazódott az állítás, miszerint ő nem kutya, hanem PULI.
De ismét hangsúlyozzuk, hogy hatalmas volt a szórás a kutyafajtákat illetően. Méltató sorok születtek a dobermannokról, a pireneusi hegyikutyákról, a vizslákról, kiemeltétek a beagle-t, a west highland white terriert, a máltai selyemkutyát, a csaucsaut, a shar-peit, a rottweilert, a boxert, hogy csak a legtöbbet leírt fajtákat nevezzük meg. Szóval igazán színes tabló született!
Kiemelnénk, hogy a mentett kutyákat is többször említitek, mint kedvenc kategória, amiért igen büszkék vagyunk, hiszen nekünk is szívügyünk a gazdátlan, menhelyi állatok sorsának jobbra fordítása. Így nagyon örültünk, hogy számotokra is ilyen fontos ez a vállalás.
Ahogy ígértük, térjünk ki arra is, milyen szempontokat kell figyelembe vennie egy leendő gazdának a kutyafajta kiválasztásakor. Ugyanis az nagyon kevés, hogy egy fajta szemre tetszik! Hogy klasszikus példával éljünk: lenyűgözhet egy hatalmas, méltóságteljes kaukázusi juhászkutya, de ha Budapest szívében, egy kétszobás lakásban élsz, nem megoldható az együttélés.
Tehát az egyik fontos szempont az életkörülményeid. Egyes fajták tarthatók lakásban, ha megfelelő mennyiségű mozgást és feladatot biztosítanak a számukra, míg más ebek kizárólag a szabadban, nagyobb területen érzik jól magukat. Ehhez hozzá kell venni azt is, hogy milyen az életritmusod; mennyi időt töltesz otthon, mennyi szabadidőd marad a leendő társadra.
Bizony, még az is előfordulhat, hogy ezeket mérlegelve kiderül, még nem alkalmas az időpont egy négylábú érkezésére.
Például egy hétfőtől péntekig napi 8–10 órát dolgozó, kis lakásban élő egyénnek sem helye, sem ideje nincs egy állatra. Másrészt az életkörülmények kapcsán az is fontos tényező, hogy vannak-e gyerekeid, mekkora nálatok a nyüzsgés. Egyes kutyafajták esetében kifejezetten előny, ha az energikus ifjúság játszik, fárasztja, futkos vele, míg vannak nyugodtabb habitusú ebek, akiknek ez sok lehet. Ugyanakkor a nevelés és a szocializáció is kulcsfontosságú ebben a kérdésben.
Ezeken túl azt is át kell gondolnod, milyen céljaid vannak az ebbel. Szeretnél vele sokat kirándulni, sportolni, vagy inkább egy társra vágysz, akivel kimozdulhatsz, elmehettek sétálni, ismerkedhettek más kutyásokkal?
Az anyagi tényezőket is vedd figyelembe, értjük ezalatt a felszerelések, továbbá a táplálás, az ápolás és az orvosi ellátás jelentette rendszeres költségeket. Hiszen innentől kezdve ezekre mindig kell fedezetet biztosítanod.
Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!
Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.
Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.
Mentsd el a dátumot a naptáradba!
Ahhoz, hogy ismerkedj a kutyafajtákkal, ajánljuk figyelmedbe fajtaleírásainkat. De ha már leszűkítetted a kört, mely fajták jöhetnek számításba, elengedhetetlen, hogy felvedd a kapcsolatot tenyésztőkkel, valamint már aktív gazdákkal, akik megoszthatják veled a tapasztalataikat. Ugyanígy érdemes állatorvosokkal is konzultálni, akik szintén sok fontos információt tudnak átadni az adott fajta általános személyiségjegyeit, valamint egészségügyi jellemzőit illetően. Ha mentett kutyust szeretnél, akkor pedig a menhely dolgozóitól tudsz segítséget kérni, akik ismerik a gondozásukban lévő állatokat.
Szánd rá az időt, és legyél körültekintő, hiszen kutyát tartani nagy vállalás, ami hosszú évekre szól!
Amennyiben még nem jött el az idő a kutyatartásra, de nem mondanál le a négylábúak társaságáról, ajánljuk a menhelyi kutyasétáltatást. Itt írtunk róla, miként csatlakozhatsz be egy szervezet életébe.
Alább, a posztra kattintva pedig megnézheted, milyen aranyos képeket kaptunk olvasóinktól. Ha pedig még nem tetted meg, kövesd Facebookon is Az Én Kutyám oldalát!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek