hirdetés

10 + 1 tanács, hogy gondtalan legyen a karácsony kutyával

Berek-Halász Beáta

2024. december 15 - Képek: azenkutyam.hu, Getty Images Hungary

A karácsony remek szórakozás lehet az egész család számára, beleértve a szőrös barátunkat is! Azonban van néhány teendő, amire figyelnünk kell, ha kedvencünkkel karácsonyozunk, hogy mindenki számára stresszmentes legyen az ünnep.

hirdetés

Gondos tervezéssel segíthetünk kedvencünknek eligazodni az új ételek, dekorációk és látogatók között, hogy jobban élvezhesse az ünnepeket, mint valaha! Íme a legjobb tippjeink egy fantasztikus karácsonyi ünnepléshez a kutyával.

Szőrös barátaink esetében a karácsonyfa számos veszélynek a forrása / Fotó: azenkutyam.hu

1.) Óvatosan azzal a karácsonyfával!

Szőrös barátaink esetében a karácsonyfa számos veszélyt rejthet magában. Egyrészt megrághatja a törzsét és a tűleveleit, ami súlyos gyomor-bél rendszeri problémákat, sőt bélperforációt is okozhat, akár életveszélyes kimenetellel. Emellett még a mancsok állapotára is érdemes figyelnünk ebben az időszakban, hiszen a tűlevelek megszúrhatják, és beleállhatnak. Ha mindenképpen a valódi fenyőfánál maradunk, tegyük egy asztal tetejére, hogy kikerüljön a kutya látóteréből, vagy nagyobb fa esetén kerítsük el, hogy kedvencünk ne férhessen a közelébe.

Ügyeljünk arra, hogy mindennap felsöpörjük a tűleveleket, és ne akasszunk az alsó ágakra díszeket vagy szaloncukrot. A karácsony előtti hetekben már kezdjük el bevezetni a kutyust a karácsony rejtelmeibe, tegyünk ki díszeket, és figyeljük meg, hogyan reagál rájuk. Ha pedig eljön a karácsonyfa ideje, érdemes azt is még pár nappal az ünnep előtt behozni a lakásba, hogy még díszek nélkül ismerkedhessen vele ebünk.

2.) Csináljunk valami különlegeset

Már az advent időszakában is megajándékozhatjuk kedvencünket kutya adventi naptárral, amely igazi kutyaszerű izgalmat hoz számára egész decemberben. Ezek általában úgy készülnek, hogy kutyacsemegéket, jutalomfalatokat tartalmaznak. Saját készítésű adventi naptárral is meglephetjük szőrös barátunkat. Készíthetjük például dobozokkal és borítékokkal, amelyekben finomságokat rejtünk el – de mindig legyünk óvatosak a csomagolópapírral, mert mérgező lehet a kutyák számára. Kipróbálhatjuk hajtogatott, csavart vagy lazán megkötött konyharuhákkal is – elvégre mi, gazdik mindannyian tudjuk, hogy egyes kutyusok szívesen játszanak újrahasznosított játékokkal is!

A karácsony kutyával is békés lesz, ha megteszed a megfelelő óvintézkedéseket

3.) Őrizzük meg az otthon kényelmét

Lehet, hogy az ünnepi szezonban sok látogató fordul meg nálunk, azonban ne felejtsük el, hogy kutyánk erre nincs felkészülve, és előfordulhat, hogy ez a nyüzsgés számára stresszt okozhat. Ügyeljünk arra, hogy megőrizzük a kényelmet, amelyhez kedvencünk szokott, így biztonságban érezheti majd magát. Ha ebünk szeret elbújni saját kis fekhelyén, gondoskodjunk arról, hogy ebben az időszakban is könnyen hozzáférhessen. Emellett fontoljuk meg egy további fekhely elhelyezését a lakás valamely nyugodt, eldugottabb pontján. Ne takarítsuk el a kutyajátékokat, hogy le tudja foglalni magát. Ugyanez vonatkozik azokra az esetekre, ha mi látogatunk a rokonokhoz, barátokhoz. Mindig vigyük magunkkal kedvencünk holmiját.

4.) Fektessünk le szabályokat

Akár kis barátunkat visszük magunkkal, amikor rokonokhoz látogatunk, akár saját otthonunkban rendezzük meg a vacsorát, figyelünk arra, hogy szeretteink tudják, mit kell figyelembe venni a kutyával kapcsolatban.

Fektessünk le néhány szabályt az ünnepi időszakban

Néhány általános szabály a következő lehet:

  • Semmilyen emberi táplálék: hacsak nem hagytuk jóvá – mivel a hagyma, a fokhagyma, a koffein, a csokoládé, a mazsola, a szőlő, az avokádó, az alkohol, a főtt húscsontok és sok egyéb dolog nagyon megbetegítheti a kutyákat. A mártásokkal és a töltelékekkel is óvatosan kell bánnunk. Csomagoljunk néhány jutalomfalatot kutyánknak, és ajánljuk fel azoknak, akik egyszerűen nem tudják megállni, hogy egy kis csemegét adjanak a szőrmóknak.
  • Nincs kunyerálás, amíg az emberek esznek: az asztali jó modort hónapokig tart megtanítani a kutyának, de soha nem késő elkezdeni!
  • Senki ne érintkezzen a kutyával, amikor elvonultan pihen (ez leginkább idős vagy kissé ideges kutyákra vonatkozik, de általában véve jó szabály).
  • Legyünk figyelmes gazdik, különösen, ha nem kutyás barátokat látogatunk meg! Cseréljük le kutyánk csipogó játékát egy puha játékra, és vigyük magunkkal a fekhelyét, hogy a forgalmas időszakokban távol tarthassuk az útból. Tartsunk magunknál kutyaszőr-eltávolítót. A lakásban lehetnek olyan helyek, amelyeket a házigazda kutyaszőrmentesen szeretne tartani. Ne feledkezzünk meg a kakizsákokról se!

Legfontosabb tipp: mindig legyen kedvencünkön nyakörv bilétával, hogyha elkavarodna tőlünk, könnyen azonosítható legyen!

5.) Legyen kutyabiztos mindenhol

Bárhol is vagyunk, győződjünk meg arról, hogy a környezet veszélymentes. A kutyák hajlamosak bármit megenni, ami mancsuk közé kerül, beleértve a mérgező szobanövényeket, a rágcsálnivalónak tűnő szappanokat, sőt, még az ételt is csomagolással együtt. Arról nem is beszélve, hogy egyes gyerekjátékok úgy néznek ki, mint a kutyajátékok, emiatt csábítóak lehetnek kedvenceink számára.

Bárhol is vagyunk, győződjünk meg arról, hogy a dolgok kutyabiztosak

6.) Kényeztessük kedvencünket néhány házi készítésű finomsággal

A karácsonyi sütési lázban gondoljunk kis barátunkra is, keressünk egy kutyacsemege-receptet, amellyel megmutathatjuk kutyánknak, hogy mennyire törődünk vele!

7.) Tartsunk távol minden élelmiszert

Túl egyszerűen hangzik, nem? Nos, csak várjuk ki, mi történhet, ha kedvencünk gyerekek közé kerül. Gyerekek közelében előfordulhat, hogy egy kis csipsz, egy kis kekszmaradék a földön landol. De vigyázni kell az alacsony asztalokon lévő csemegékkel, a kanapé mellett hagyott alkoholos italokkal, nem is beszélve az ehető ajándékokról.

Még a legszociálisabb kutyusoknak is sok pihenésre van szükségük / Fotó: azenkutyam.hu

8.) Rutin és relaxáció

A kutyák szeretik a megszokott dolgokat, és nyugtalanítónak találhatják, ha a program eltér a napi rutintól. Például, ha későn vacsoráznak, vagy nem abban az időben mennek sétálni, amikor megszokták. Ilyenkor is próbáljuk meg tartani a megszokott napirendet. Még a legszociálisabb kutyusoknak is sok pihenésre van szükségük. Átlagosan 12–14 órát alszanak naponta; egyes kutyák – például az agár – akár 18 órás alvásmaratonon is részt vehet! Biztosítsunk szőrös barátunknak elegendő időt a lazításra és a stressz oldására. A rágás nagyszerű módja annak, hogy kikapcsolódjanak; nyugtató hormont szabadít fel, amely segít ellazulni, még akkor is, ha körülöttük nagy a nyüzsgés.

9.) Indítsunk el egy fantasztikus családi hagyományt

Legyen szó egy csendes, hűvös sétáról, ahol kedvencünkkel együtt élvezhetjük a csípős reggeli levegőt, vagy egy családi kirándulás a helyi parkba vacsora után – tegyük a festői kutyasétáltatásokat ünnepi hagyománnyá. Fantasztikus lehetőség ez arra is, hogy közös fotókat készítsünk, még akkor is, ha piros az orrunk és hihetetlenül sok réteg ruha van rajtunk.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

10.) Legyünk körültekintőek más háziállatok bemutatásakor

Lehet, hogy a kutyák az ember legjobb barátai, de nem mindig rajonganak egymásért! Legyünk óvatosak, amikor négylábú barátunkat más háziállatokkal ismertetjük meg. Különösen, ha idősek, sérültek, rossz a látásuk vagy a hallásuk. Az öreg kutyákat és kölyköket különösen nehéz összeismertetni. Ha kutyánk hajlamos az izgatott üdvözlésre, kutyaráccsal elválasztva hagyjuk összeszokni őket. Ha kutyánk idősebb, kínáljunk neki egy biztonságos helyet, ahova visszavonulhat, és ügyeljünk a stressz jeleire, hogy tudjuk, mikor kell megnyugtatnunk.

Kedvencedet stresszelhetik az ünnepi események

11.) És végül: Lássunk neki!

Még a karácsony előtt kezdjük el a szoktatást a dekorációtól kezdve a látogatásokig, ne egyszerre sokkoljuk velük a kutyát. Már az ünnepek előtt díszíthetünk, ahogy korábban is írtuk, valamint találkozhatunk azokkal az emberekkel, akikhez majd az ünnepi időszakban megyünk, vagy akik minket látogatnak majd. Kezdjük el célzottan megerősíteni a parancsszavakat is, például hogy telepedjen a fekhelyére, ha mondjuk. Tanítsuk meg, hogy ne ugráljon fel a vendégekre, különösen a gyerekekre ne, és kezdjünk el dolgozni a „hagyd el” és „dobd el” vezényszavakkal is, hátha valami egészségtelen dologra teszi a mancsát.

Reméljük, hogy útmutatónk segítség lesz mindenki számára, hogyan töltsön el egy nagyon nyüzsgő karácsonyt kis barátjával! Bárhogyan is ünneplünk kedvencünkkel, ismerjük fel a stressz jeleit, hogy közbeléphessünk, és megmentsük a helyzetet, ha megtörténik „a baj”. De addig is örömteli és meghitt készülődést kívánunk!

karácsony kutyával mérgező ételek stressz vendégek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!