hirdetés

Életmentő szimat: ezeket a betegségeket tudják jelezni a kutyák

Berek-Halász Beáta

2024. november 3 - Képek: Getty Images Hungary

Ha egy betegség pontos diagnosztizálásáról van szó, azt gondolhatnánk, hogy drága, csúcstechnológiás gépekre és berendezésekre van szükség. Ez a feltételezés azonban ma már megdőlni látszik. Nem is gondolnák, hogy legjobb barátunk, a kutya mire képes.

hirdetés

Számos olyan esettel találkozhatunk, amikor gyanútlan gazdik kedvencüktől tudják meg, hogy egészségügyi problémájuk van. Ilyenkor a jelzőkutyák nyalogatnak, szaglásznak, sőt megpróbálják eltávolítani gazdájukról a problémás területet. Például olyan foltokat, amelyekről később melanómát, azaz rosszindulatú bőrdaganatot diagnosztizálnak.

Nyalogatással is próbálnak gyógyítani

Az állatok közül a kutyák talán a legismertebb példái annak, hogy megannyi betegséget – többek között a Parkinson-kórt, a rákot, a maláriát és a Covid–19-et – képesek felismerni. Vannak olyan jelzőkutyák, akik az epilepsziás vagy narkolepsziás rohamoktól a cukorbetegek alacsony vércukorszintjéig számos speciális probléma felismerésére képesek.

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

 

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

 

Kutyák és a szuper szaglásuk

A kutyák lenyűgöző szaglása kulcsfontosságú ahhoz, hogy képesek legyenek felismerni bizonyos szagokat, még hihetetlenül alacsony koncentrációban is. A becslések szerint több mint 10 000-szer jobb a szaglásuk, mint az embereké. Ez részben azért van így, mert körülbelül 220 millió szaglóreceptoruk van, míg az embereknek mindössze 5 millió. Mindemellett pedig kedvenceink percenként akár 300-szor is vesznek levegőt, amivel szaglósejtjeik folyamatosan új illatokat vesznek fel.

Továbbá nagyon érdekes az a tény négylábú barátainkkal kapcsolatban, hogy orrlyukaikat is képesek egymástól függetlenül használni, amikor új illattal találkoznak.

Szuper szaglásuk miatt kedvenceink hatékony és persze imádni való, valós idejű betegségdetektorok lehetnek.

Valós idejű betegségdetektorok

Jelzőkutyák trenírozása

A jelzőkutyákat kezdetben arra képzik ki, hogy az adott szagokat egy-egy finom jutalomfalathoz vagy játékhoz társítsanak. Egy bizonyos idő után pedig a szagváltozások érzékelésére készítik fel őket, valamint arra, hogy felismerjék, ha gazdájuk viselkedése vagy fizikai állapota megváltozik. Esetlegesen arra is, hogy a változások bekövetkeztekor felismerhessék egy közelgő roham jeleit. Amikor a megváltozott szagot felismerik, megmerevednek, és interakcióba lépnek gazdájukkal, megtapogatják vagy bökdösik őt, hogy biztonsága érdekében cselekvésre ösztönözzék.

Hogyan ismerik fel a betegségek jelenlétét?

Ahogy más állatok, a kutyák is képesek érzékelni az ember kémiai illatprofiljának apró változásait. Ezek illékony szerves vegyületek (VOC), amelyeket a szervezet kis mennyiségben bocsát ki, még akkor is, ha az ember egészséges. Az emberi lehelet 3500 különböző VOC-ot tartalmaz, amelynek összetétele és koncentrációja az ember egészségi állapota alapján változik. Más, ha az illető fertőzéssel vagy más egészségügyi problémával küzd.

Amikor betegek vagyunk, az általunk termelt vegyületek körülvesznek minket. Fertőző vagy beteg állapotokban az illékony szerves vegyületek a lehelet, a vér, az izzadság és a vizelet útján kerülnek ki, és az emberi test körül illékony molekulákból álló „aurát” hoznak létre. Ezek gyakran a testszag megváltozását eredményezik, ami a tanulmányok szerint a kutyák számára is érzékelhető.

A jelzőkutyák képesek érzékelni az ember kémiai illatprofiljának változásait

Az állapotok közül néhány, amelyeket képesek kiszűrni

Parkinson-kór: egy nemrégiben készült kínai tanulmányból kiderült, hogy a Parkinson-kórban szenvedő gyógyszeres (91%-os érzékenység) és nem gyógyszeres kezelés (89%-os érzékenység) alatt álló betegek között is különbséget tudnak tenni az ebek.

Malária: egy 2019-es vizsgálatban maláriás és tünetmentes gyerekeknek egy éjszakára zoknit kellett viselniük. Két kiképzett kutya a zoknik megszaglászása után helyesen azonosította a maláriás gyermekek 70 százalékát, és az egészséges gyermekek 90 százalékát.

Covid–19: egy 2023-as tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a kiképzett kutyák gyakran hatékonyabban mutatják ki a Covid19-et, mint a jelenleg használt tesztek, a PCR-vizsgálat vagy a gyors antigéntesztek (RAT). Az ebek SARS-CoV-2 vírus kimutatásának képességét nem akadályozza más vírus, nátha vagy influenza jelenléte.

NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület

Az ember legjobb barátja tehát olcsó, gyors, azonban pontos eszköz lehet a betegségek kimutatására. A hazánkban működő NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület segítőkutyákat képző és alkalmazó érdekvédelmi szervezetként dolgozik. Céljuk mozgássérült-, hallássérült-, személyi-segítő kutyák (például autista embereket segítő kutyák), illetve roham-előrejelző és terápiás kutyák kiképzése.

Mányik Richárd vezető kutyakiképzőt arról kérdeztük, hogy milyen kutyák képzésével foglalkoznak, illetve hogyan tanítják be őket?

Ahogy Richárd elmondta, vércukorszint- és különféle ételallergia- (glutén és mogyoró) jelzőkutyák képzésében érintettek, velük van tapasztalatuk. A kutyák képzést szagazonosítással kezdik, ami közben felmérik, hogy a kutyák milyen jelzést használnak szívesen. Ezt követően ezt erősítik meg bennük. Ilyenkor elsőként egy éles szagmintát tartalmazó tégelyt használnak, amely elé lefekszenek a kutyák, vagy a mancsukkal jelzik, ha szagot fogtak. Richárd elmagyarázta, hogy a vércukorszintjelzés esetében a szagazonosításon túl (alacsony/magas nyálmintáját tartalmazó fogászati tamponnal gyakorolnak) általában hangjelzést is tanítanak a kutyáknak, amennyiben a kliens használ beépített mobilapplikációval összehangolható glükózszenzort. Ilyenkor az alacsony vagy magas értékek jelzésére a mobiltelefon riasztási hangot ad, amely fontos információ tud lenni a kutyák számára; ilyenkor ellenőrizni kell a pácienst.

Richárd kitért arra is, hogy a roham kezdeti szakaszában a lehelet illatát is figyelik az ebek. Egy idő után a kutyák ezt az állapotot meg akarják előzni, és elkezdik megfigyelni/monitorozni a klienst, amivel képesek akár előre is jelezi egy-egy szélsőséges állapotot.

Például egy alacsony vércukorszintnek több tünete is van, mint a remegés, izzadás, fáradtságérzet, ingerültség, zavartság.

A kutyák a számukra tanított jelekből (szagazonosítás és hangjelzés figyelése) és az összes többi előforduló jelből egy önálló készséget alakítanak ki. Richárd szerint elmondva egyszerű, de a képzés valójában egy hosszadalmas folyamat.

A kiképzett ebek a rohamszerűen jelentkező állapotokban szenvedők számára nyújtanak segítséget; idetartozik még az epilepszia és egyes pánikbetegségek típusainak jelzése. Ami fontos, hogy segítőkutya-minősítést csak fizikai segítségnyújtás igazolása esetén kaphatják meg a kutyák.
betegség cukorbetegség daganatos betegség jelzőkutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!