hirdetés

Ezekre a helyekre jártok a legtöbbet a kutyáitokkal

Szénási Szimonetta

2024. november 24 - Képek: azenkutyam.hu

A Magyar Kutyás Körkép 2024 utolsó összefoglalójához érkeztünk, amelyből többek között kiderül, hány kutya járt iskolába, milyen felszereléseket tartanak nélkülözhetetlennek a gazdik, valamint mely helyeket látogatják közösen kedvencükkel.

hirdetés

A körképhez összeállított kérdőívet összesen 2417 kutyatartó töltötte ki. Válaszaikból számos hazai tendenciára tudunk következtetni a kutyatartást illetően. A korábbi elemzéseinkből kiderült, hogy a többség az interneten tájékozódik a kutyavásárlást megelőzően, ahogy arra is fény derült, hogy sokan még mindig nem megfelelően tartják kedvencüket. Például csak a válaszadók kutyái közül több száz sosem jár sétálni! Az alábbiakban az állatok képzésére, azok ápolására, továbbá a közös tevékenységek milyenségére vonatkozó kérdéseket vizsgáljuk meg. Ebből az is kiderül, hová jártok a legtöbbet kutyával.

Egy bájos szürke pumi / Fotó: azenkutyam.hu

A kutyák fele nem járt iskolába

A válaszadók négylábúinak közel fele nem járt kutyaiskolába. Egyes kutyafajták esetében nem szokták javasolni a kutyaiskolák látogatását, többnyire a fajtára jellemző erős ösztönök miatt, ám a többségnek igenis tanácsos szervezett keretek között, megfelelő módszerek segítségével elsajátítani az alapokat. Erre pedig nemcsak a kutyának, de a gazdának is szüksége van. Nem véletlenül szoktuk kiemelni fajtaleírásainkban, hogy bizonyos fajták nem első gazdáknak valók. Ugyanis senki – vagy csak a nagyon szerencsés suttogók – születnek kutyatartónak. Meg kell tanulni bánni egy állattal, méghozzá úgy, hogy az a számára is megfelelő legyen. Egy tanfolyam látogatása nemcsak remek közös program, de a stabil alapok garantálják a kiegyensúlyozott együttélést.

A nemleges választ adók egy része nem csoportos foglalkozáson vett részt, amely alapján ők valószínűleg az egyéni tréninget választották. Ez is egy lehetőség, ha szeretnéd profi segítségével elkezdeni kutyád nevelését, vagy az együttélés során felmerülő problémák kezelésébe vonnál be szakembert. Milyen esetben lehet erre szükség? Az egyik leggyakoribb viselkedést érintő probléma a szeparációs szorongás, de a megfelelő szocializáció hiánya, továbbá valamilyen trauma következtében megjelenő viselkedésváltozás esetében is szükség lehet (sőt, inkább szükség van) hozzáértő segítségre.

Grafika: azenkutyam.hu

A legtöbben a kutyakozmetikust látogatják

Arra a kérdésre, hogy hová járnak rendszeresen az ebbel, a válaszadók többsége a kutyakozmetikust jelölte. Majdnem ugyanennyien rendszeres vendégei valamely kutyafuttatónak is. A kitöltők mintegy 20 százaléka vesz részt valamilyen kutyás sportban kedvencével, és egyesek kutyauszodába is hordják négylábú társukat.

A válaszadók harmada azonban a felsorolt lehetőségek közül egyiket sem szokta igénybe venni. Ennek magyarázata az lehet, hogy a többségük kertes házban él, és tapasztalataink szerint ők kevésbé érzik szükségét a kutyás programok látogatásának. Ugyanakkor itt is fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy pusztán az, hogy a kutya szabadon jöhet-mehet az udvaron, nem biztosít számára sem elegendő mozgást, sem megfelelő mennyiségű ingert. Így esetükben is elengedhetetlenek a séták, ahogy az is, hogy más kutyákkal, illetve emberekkel találkozzanak, a megfelelő szocializáció érdekében. (Ritka kivételektől eltekintve; egyes, többnyire nagy vagy óriás testű, kifejezetten őrző-védő feladatokra létrehozott fajtákkal valóban nem javasolt a kutyafuttatók látogatása még a tenyésztők szerint sem.)

Magyar Kutyás Körkép diagram

Ide jártok együtt kutyáitokkal

Arra is kíváncsiak voltunk, milyen közös programokra jártok, illetve milyen kutyabarát helyeket látogattok kedvenceitekkel. Mint kiderült, a legtöbben túrázni, kirándulni járnak szőrös barátjukkal. A nyaralásra, ahogy baráti találkozókra is, sok kutya kíséri el a gazdit. Étterembe és strandra is viszonylag sokan jártok közösen (mindkét opciót a válaszadók több mint harmada jelölte), munkába azonban csak a kutyatartók kevesebb mint ötöde szokta elvinni az állatot. Néhányan még múzeumot vagy egyéb kulturális programokat is közösen látogatnak (6,2%), ahogy egyes kutyáknak a fodrászhoz, a kozmetikushoz vagy a műkörmöshöz is van bejárásuk (7,5%). Meglepő módon bevásárlóközpontokba ennél többen (22%) szoktatok együtt járni a kutyával. Holott az ilyen zsúfolt, minden érzékszervet megterhelő helyszínek nem ideálisak az állatoknak.

Magyar Kutyás Körkép diagram

Természetesen valamennyi helyszínnel kapcsolatban döntő, hogy az adott hely nyitott legyen a négylábúak fogadására, és meg is teremtse a kutyabarát feltételeket. A kitöltők 12,5 %-a például nem viszi magával sehová az ebet.

Ez abban az esetben egyáltalán nem probléma, ha egyébként van lehetősége elegendő időt tölteni kedvencével, és más, kifejezetten kutyáknak szánt programokat látogatni vele.

Ehhez hasonlóan kell értelmezni azt a kérdést is, miszerint hányan vesznek igénybe kutyanapközi-szolgáltatást. Ha valakinek bármilyen okból kifolyólag – munkahelyi teendők, túlórák, iskola, betegápolás stb. – időszakosan megsokasodtak a teendői, akkor kiváló opció erre az időre szakszerű felügyeletre bízni az ebet. Sokkal jobb, mint hosszú órákra magára hagyni a kutyát, ráadásul rendszeresen. (Ez számos mentális probléma, így viselkedési gond melegágya lehet.)

Magyar Kutyás Körkép diagram

A láthatósági mellény elengedhetetlen

Abba is érdekes bepillantani, milyen felszereléseket tartanak nélkülözhetetlennek a gazdák. A legtöbben (a kitöltők 75%-a) rendelkezik hordozható itatótállal. Azonban láthatósági eszközt csak a válaszadóknak kicsivel több mint a fele használ. Pedig az év jelentős részében ezek életmentőek lehetnek. Pláne a téli hónapokban, amikor reggel még, délután pedig már sötét van, így a kutyasétáltatások biztonságát kizárólag ezek az eszközök garantálják.

Arra a kérdésre, hogy használnak-e autót, a válaszadók 80,8%-a igennel felelt. Autózáshoz szükséges biztonsági felszereléssel a kitöltők 56%-a rendelkezik. Ha ehhez hozzávesszük a szállítódobozok számát (a kutyások 26%-ának van), akkor az le is fedi az autót használók arányát.

Ne feledd, kedvenced biztonságára ugyanakkora hangsúlyt kell helyezni, mintha kisgyermekkel utaznál. Ahogy őket is biztonsági ülésbe ültetjük, úgy a kutyákat sem lehet csak úgy betenni a járműbe. Kedvenced vagy a csomagtérben, szállítódobozban tarthat veled, vagy a hátsó ülésen, szintén boxban. Ha utóbbit választod (ami a kisebb vagy közepes méretű fajtáknál opció), akkor magát az eszközt is tudod rögzíteni a biztonsági övvel. Másrészt kaphatók már kifejezetten a kutyáknak készült felszerelések, mint a biztonsági övhöz rögzíthető speciális hám.

Az alábbi diagramon láthatod, milyen arányban található meg a többi felsorolt kiegészítő a kutyás háztartásokban.

Magyar Kutyás Körkép diagram

Szerencsére a divatkiegészítők kora leáldozni látszik, hiszen a csaknem 2500 kitöltő közül mindössze 91-en adnak ilyesmit a kutyájukra. Mint számos alkalommal hangsúlyoztuk – de az ünnepek közeledtével ismét nagyon aktuális –, hogy társállataink kifejezetten rosszul viselik, ha jelmezekbe öltöztetjük, fejpántokkal dekoráljuk ki őket. A családi fotón gyönyörűen fog mutatni a kutya a maga természetességében is, nincs semmi szükség bármiféle cicomára.

Kutyáink családtagok, de ettől függetlenül állatok, akiknek megvannak a maguk igényei. Ha ezeket tiszteletben tartod, és kielégíted a szükségleteit, azzal válsz maximálisan felelős állattartóvá. Ezek a megfelelő táplálási rutin kialakítása és a szükséges fizikai aktivitás, mentális stimuláció, valamint a rendszeres egészségügyi ellátás biztosítása.

A Magyar Kutyás Körkép 2024 eddigi összefoglalóit az alábbiakban éred el. Reméljük, számodra is tanulságosak az eredmények, és esetenként még fejlődni is tudsz általuk az állattartás terén.

 

felelős állattartás kérdőív kutyabarát helyek kutyaiskola kutyanapközi láthatósági mellény

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!