hirdetés

Izotóniás ital a kutyának? Bár jó ötletnek tűnhet, elmondjuk, miért ne adj neki

Berek-Halász Beáta

2024. december 4 - Képek: Getty Images Hungary

Mivel a sportitalok segítik mozgás után a szervezet hidratációját azzal, hogy pótolják az elvesztett elektrolitokat, eszedbe juthat, hogy a kutya számára is hasznos lehet.

hirdetés

Az izotóniás italok cukrot és nátriumot tartalmaznak, amelyekből ha túl sokat kapna a kutya, megbetegítené, így az ital kínálásának kockázata sokkal nagyobb, mint az elektrolitok pótlásából származó előnyök. Ha nem győztünk volna meg, a következőkben bővebben is körbejárjuk a témát.

A sportital cukrot és nátriumot tartalmaz, amelyből ha túl sokat kapna kedvencünk, megbetegítené

Mi is az a sportital?

A sportitalt arra tervezték, hogy pótolja a fizikai aktivitás során elveszített folyadékot és elektrolitokat az emberek szervezetében. Az ital cukrokat és nátriumot is tartalmaz többek között, így egy elektrolitkoktélt alkot, amely segíthet a rehidratálásban egy izzasztó, megerőltető edzés után.

Ártalmas a sportital a kutyák számára?

A sportitalok általában az emberek számára előnyös elektrolitokat tartalmaznak, így a kutyák számára nem ajánlott. Magas cukor- és nátriumtartalommal rendelkeznek, valamint olyan mesterséges összetevőket is tartalmaznak, amelyek károsak lehetnek az állatok számára. Habár egy-két korty valószínűleg nem okozna komolyabb gondot kedvencünknek, valójában egyszerűen nincs rá szükségük; több kárt okozhat, mint hasznot. A kutyáknak ugyanis teljesen más a tápanyag- és folyadékszükségletük, mint nekünk, embereknek.

Egy-két korty valószínűleg nem okozna komolyabb gondot kedvencünknek, de ettől még nem ajánlott számukra az ital fogyasztása

Mit ihatnak a kutyák a vízen kívül?

A kutyák számára továbbra is a víz a legfontosabb és legbiztonságosabb ital. Az ebek számára a hidratálás létfontosságú a normális testfunkciók fenntartásához, valamint a testhőmérséklet szabályozásához és az általános egészség fenntartásához. Az emberekkel ellentétben az egészséges négylábú barátainknak nincs szükségük elektrolititalokra, hogy hidratáltak maradjanak.

A sportitalok vagy más típusú italok bevezetése a kutya étrendjébe szükségtelen, hisz elsősorban megzavarhatja az emésztésüket, másodsorban pedig hosszú távon egészségügyi problémákhoz vezethet. Ha jót akarunk kis barátunknak, akkor csak és kizárólag tiszta, friss csapvizet vagy tisztított vizet adjunk neki inni.

Ha hosszú sétára indulunk, vigyünk magunkkal hordozható vizestálat, ami megkönnyíti az itatást

Hogyan tartsuk a kutyát hidratáltan

Annak érdekében, hogy kutyánk megfelelően hidratált maradjon, mindig kínáljunk neki friss, tiszta vizet. Ha a kiszáradás jeleit észleljük, először kis mennyiségű hűvös vizet kínáljunk; persze ne egyszerre, mert túl gyorsan ihat, ami hányást okozhat. Ha kutyánk nem iszik, akkor mindenképpen forduljunk állatorvoshoz.

Tippjeink bundás barátaink hidratáltan tartásához

1.) Figyeljük a vízbevitelt

Tartsuk szemmel, hogy kutyánk mennyi vizet iszik naponta; ez főleg a nyári időszakban nagyon fontos. A vízfogyasztásban bekövetkező változások olyan alapvető egészségügyi problémákat jelezhetnek, amelyek állatorvosi ellátást igényelnek.

DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

2.) Hidratáljunk testmozgás közben

Habár a téli időszakban a kiszáradás és a túlmelegedés nem fenyegeti olyan mértékben kedvencünket, a fizikai aktivitás előtt, közben és utána is mindig biztosítsunk vizet ebünknek. Ha hosszú sétára indulunk vigyünk magunkkal hordozható vizestálat, ami megkönnyíti az itatást.

3.) Részvétel a rendszeres orvosi vizsgálaton

Látogassuk rendszeresen kutyánkkal az állatorvost, hogy szakember támogatásával kialakított hidratálási és táplálási tervet biztosíthassunk számára, amely megfelel a méretének, korának és fajtájának.

Mindig kínáljunk tiszta, friss vizet kedvencünknek

Ha kutyánk beteg, dehidratált vagy folyadékot veszít például hasmenés miatt, feltétlen hívjuk fel állatorvosunkat a megfelelő rehidratálási módszerek miatt. A sportital kínálása helyett kutyadokink ajánlást tehet más, a kutyák számára kifejlesztett elektrolitpótló termékekre. Illetve más biztonságos alternatívákra, amelyek hatékonyan segíthetnek, káros mellékhatások nélkül.

emberi étel kutyának hidratálás kutya víz sportital és a kutya tiltott ételek tiltott ital

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!