Ivókút a kutyáknak: elmondjuk, érdemes-e beruházni rá
2025. január 4 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 4 - Képek: Getty Images Hungary
A macskák esetében gyakran beszélünk az ivókút pozitív hatásairól, ugyanis bajuszos kedvenceink a vadonban szinte minden folyadékszükségletüket fedezni tudták a prédából – ez azonban megváltozott a háziasításuk után, a tápok elterjedésével. Sokuk ugyanis a pangó vizet az ősi ösztöneik miatt nem tekinti biztonságosnak. Az ebek esetében kevés szó esik ennek a kis szerkezetnek az előnyeiről, pedig a kutyák között is akadnak olyanok, akiket mondhatni hidegen hagy a vizestál, de annál inkább felvillanyoz egy megnyitott csap vagy a WC. Ilyenkor jöhet képbe az ivókút, amely csobogásával ösztönözheti a vízfogyasztást.
A kutyáknak készült ivókutak is motoros szivattyút és szűrőt használnak, hogy folyamatosan keringő, mindig hűvös folyó vizet biztosítsanak az állatnak. Ezek népszerűek a csapból rendszeresen ivó macskák körében. De vajon érdemes-e ilyen eszközt beszerezni kutyák számára, vagy jobb megmaradni a hagyományos kutyatálnál?
Tisztázzuk is mindjárt a helyzetet a legelején. A kérdésre a válasz elméletileg igen, de az anekdotikus bizonyítékok leginkább a macskákra vonatkoznak. Persze az elbeszélések alapján nagyon sok kutyának is segített, ám egyelőre olyan tudományos bizonyíték nincs, amely azt támasztaná alá, hogy az ebek előnyben részesítik a folyó vizet.
A négylábúak ivási szokásait számos dolog formálja, ideértve a korai tapasztalatokat, az étrendet, a temperamentumot és a környezeti tényezőket, például az egészségi állapotot és az éghajlatot. Ez azt jelenti, hogy minden kutyának megvannak a saját preferenciái, és néhányat valóban vonzhat a folyó víz. Ha a kutyád szívesen iszik a kerti slagból, a kültéri csapból vagy parkokban található vízforrásokból, akkor egy otthoni kút valóban ösztönözheti a nagyobb mennyiségű vízfogyasztásra.
Kutatások azonban arra valóban utalnak, hogy a kutyák előnyben részesítik a hűvös vizet. Bár tehetünk jégkockákat a táljukba vagy rendszeresen cserélhetjük is a szobahőmérsékletű vizet hűvösebbre, a házi szökőkút erre könnyebb megoldással szolgálhat. A folyamatos vízkeringetés ugyanis segít fenntartani az állandó alacsonyabb hőmérsékletet.
Ezenkívül az ivókutak meg is szűrik a vizet. Bár el nem távolítják a szennyeződéseket úgy, mint például egy csapra szerelhető vízszűrő berendezés, abban elég hatékonyak, hogy a nagyobb ételmaradványokat vagy szőrt kiszűrjék.
Ha tehetjük, válasszunk rozsdamentes acélból készült kutat:
Az előzőekben összefoglaltak alapján valószínűleg sejtheted, hogy nem tartjuk elengedhetetlen kiegészítőnek. Főleg akkor nem, ha kedvenced már most is kellő mennyiségű vizet fogyaszt, és nem kell ösztönözni semmivel. Azonban ha az eddigi viselkedéséből úgy látod, hogy szeretne és értékelne egy ilyen szerkezetet, akkor tehetsz vele egy próbát.
Ami azonban egy kevés vizet fogyasztó kutya esetében még fontosabb lehet, hogy a lakás – és ha van, az udvar – területén is helyezz ki több itatótálat, amelyekben igyekezz olyan gyakran cserélni a vizet, amennyire csak lehet, hogy mindig friss és hűs legyen. Ez egy többkutyás háztartásban még fontosabb, így ugyanis kedvenceidnek nem kell az erőforrásokért versenyezniük.
Valamint szem előtt kell tartani azt a lehetőséget is, hogy egyes kutyák kifejezetten idegenkednek az ilyen kutaktól, így előfordulhat, hogy inkább egyáltalán nem is isznak belőle.
A szakértők azt javasolják, hogy ha van is kút a háztartásban, akkor is maradjon kint hagyományos tál is minden esetben, ezzel biztosítva az eb számára a különböző lehetőségeket. Ha tervezed a bevezetését, az első időkben legyen kint a megszokott itató is, és figyeld, hogy kutyád valóban használja-e a kutat.
A rozsdamentes acélból készült szökőkutak a leghigiénikusabbak és tartósabbak. Kerámiamodellek is kaphatók, de nehezebbek és törékenyebbek. A műanyag szökőkutak könnyűek és gazdaságosak, azonban ezeken könnyebben megtelepedhetnek a baktériumok.
Néhány kúthoz applikáció is letölthető, amely értesítést küld arról, ha cserélni kell a szűrőt, alacsony a vízszint, vagy ideje alaposabb tisztítást végezni. Egyes szivattyúk vezeték nélküliek, ami csökkenti a biztonsági kockázatokat, és rugalmasabbá teszi az elhelyezést.
Válassz egy könnyen összeállítható modellt kevés alkatrésszel, hogy kényelmes legyen a tisztítás. Néhány ivókút alkatrészei mosogatógépben is tisztíthatók.
Egy macskák számára tervezett modell valószínűleg csak a kis méretű kutyafajtáknak felel meg. Ha több kutyád van, vagy nagy testű fajták élnek veled, válassz nagyobb modellt, hogy biztosítsd a megfelelő hidratációt.
A legtöbb ivókút szivattyúja enyhe búgó hangot ad ki. Ha a kutyád zajérzékeny, válassz csendesen működő modellt. Előfordulhat, hogy fokozatos és pozitív megerősítési technikákkal kell hozzászoktatnod az eszközhöz.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
„Egy egészséges kutya, aki folyamatosan hozzáfér több friss vízforráshoz, képes önállóan szabályozni a vízfogyasztását” – hangsúlyozza dr. Carlo Siracusa, a Pennsylvaniai Egyetem Állatorvos-tudományi Karának klinikai állatviselkedésének és jólétének docense.
Ha úgy látod, hogy kutyád nem iszik elegendő vizet, függetlenül attól, hogy használtok-e ivókutat, mindenképpen fordulj állatorvoshoz. „Egy állatorvos segíthet meghatározni, hogy mit várhatunk el egy adott jellemzőkkel és étrenddel rendelkező kutyától. Ha egy kutya rendellenes ivási szokásokat mutat, például több vagy kevesebb vizet iszik a vártnál, akkor valamilyen mögöttes viselkedési vagy fizikai problémára gyanakodhatunk” – fogalmaz a doktor.
A kiszáradás a kutyák számára komoly egészségügyi kockázatot jelenthet, és nem szabad figyelmen kívül hagyni. „Az elektrolit-egyensúly felborulását okozza, ami negatívan hat a húgyúti és kardiovaszkuláris rendszerekre. A veseproblémák, a húgyúti betegségek, a hipoglikémiás sokk és a hőguta veszélyes következmények lehetnek.”
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek