Hús és állati származékok: mi van a kutyáink ételében?
2024. október 23 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 23 - Képek: Getty Images Hungary
Marhás jutalomfalat, amiben nagyobb arányban található csirke, mint marha? Hasonló érdekességekkel találkozhat az ember, ha végigböngészi a kutyáknak szánt eleségek csomagolását.
Benji egészsége miatt mindig megnézem az összetevőket, bármit is vásárolok neki. Eleségallergiát állapítottak meg nála, így vannak olyan összetevők, amelyekre külön oda kell figyelnem; ilyen például a csirke is. Nála sajnos elég súlyos problémákat, például állandó szemgyulladást és daganatot okoztak az ételek, amelyekre allergiás. Egy újabb daganatot pedig semmiképpen sem akarok megkockáztatni, így minden szinten kerülöm azokat az összetevőket, amelyek esetében akár csak egy apró esély is van arra, hogy kiújuláshoz vezethet. Így hát minden vásárlás bogarászással kezdődik; úgy nézem át az összetevők listáját, mint egy elsős, aki az ujjával követi a sorokat. Szerencsére az orvostól kaptam egy listát, amelyen azok a tápok voltak, amiket ajánlott az allergia miatt. Később változtathattam volna rajta, de nem tettem, mivel bevált, és szereti. Így leginkább a jutalomfalatokkal szoktam sakkozni.
Benjinél kerülöm a csirkét és a sertést, így alapvetően nem veszek le semmit a polcról, amelyiken rögtön látszik, hogy ilyen húsfélét tartalmaz. Mégis nagyon sokszor kell visszatennem jutalomfalatokat, mert csirke is van benne. Az egyik nagyon gyakori verzió, amivel találkozom, hogy marhás, nyulas vagy vadas jutalomfalatként akarnak eladni valamit, de az összetevőknél meglepetés várja a vevőt. Mindig böngészd át a csomagolás hátulját is, ugyanis gyakorta itt derül ki, hogy több benne a csirke, mint más húsféle. Például egy 10% szarvasos és 40% csirkés jutalomfalatot simán eladnak szarvasos jutalomfalatként, pedig lényegében alig tartalmaz szarvashúst. Szintén gyakori, hogy szerepel az összetevők között a baromfizsír, ami csirkehús-allergiás kutyáknál problémás lehet. Így erre az összetevőre is nagyon kell figyelni!
Az én igazi kedvencem a „hús és állati származékok” megnevezés; ilyenkor még arra sem veszik a fáradságot, hogy kiírják, milyen húsokat is használtak fel a termékhez. Ezekben lényegében bármi lehet, pedig az ilyen jutalomfalatokat is gyakran próbálják eladni valamilyen egyetlen fehérjeforrást tartalmazó termékként. Például a csomagolás elején nagy betűkkel hirdetik, hogy marhás falat, közben pedig a hátulján az olvasható, hogy hús és állati származékok. Egyes esetekben oda van írva hozzá, hogy „16%, amelyből 2% marha és 2% csirke”. De mi a többi? Ezt sosem tudjuk meg!
Mielőtt allergiás lett volna a kutyám, nem tulajdonítottam ekkora figyelmet az összetevőknek, igazából nem is gondoltam, hogy ilyen anomáliákkal találkozhatok. És sajnos nem csak a legolcsóbb, nem túl jó minőségű tápoknál és jutalomfalatoknál áll fent ez a helyzet. Szerintem sokan vannak ezzel hasonlóan, és nem is gondolnák, hogy ilyesmi létezik. Pedig így utólag, hogy ezeket a furcsaságokat észrevettem, nagyon is kellett volna. Nekem legalábbis nem szimpatikus, amikor csak annyit tudok, hogy húst és állati származékokat tartalmaz egy táp vagy jutalomfalat, de azt pontosan nem tudom, hogy micsodát. Mára már kitapasztaltam, hogy mit és hol érdemes vásárolnom, ami időbe került. De még így is mindig kétszer átnézem az összetevők listáját, biztos, ami biztos alapon.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek