hirdetés

Egy fajta, amit gyakran összetévesztenek más kutyákkal: kinek való a hovawart?

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 9 - Képek: Getty Images Hungary

Vannak olyan népszerű fajták, amelyeket mindenki felismer, míg egyeseket ritkábban látni. Most egy ilyen kevéssé ismert, ám igen különleges kutyát szeretnénk bemutatni nektek. Ilyen kutya a hovawart.

hirdetés

Bár egy régi fajtáról van szó, a hovawart neve mégsem annyira közismert, mint például a szibériai huskyé. Pedig ennek a beszélő nevű német ebnek – a Hofwart birtokvédőt jelent – a korabeli dokumentumok tanúsága szerint ősei már a 15. században is léteztek. A területőrzés mellett a rablók üldözésére, valamint felkutatására használták őket. Izgalmasan hangzik, igaz?! Érdemes még inkább elmélyedni ennek a tehetséges kutyának a történelmében!

A hovawart megjelenése tükrözi őseit

A hovawartban számos fajta keveredik

Míg a középkorban valamennyi nagy testű, küllemben hasonló, valamint nyomkövetésre vagy őrző-védő feladatra használt kutyát így neveztek, a mai hovawart különböző hegyikutyákból, valamint kuvaszból, német juhászkutyából, újfundlandiból, továbbá leonbergiből alakult ki. Külső jegyei árulkodnak is felmenőiről, ám emiatt főként az utóbb említett leonbergivel könnyű összetéveszteni őket.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

A mai változat 1922-ben debütált kiállításon, majd Kurt König kezdett bele a tenyésztésükbe. Önálló fajtaként 1937-ben ismerték el. A II. világháború, mint oly sok más fajtára, a hovawartra is lesújtott; a jelentős állománycsökkenés mellett ekkor jelentek meg a régiónként eltérő hovawarttípusok. Az 1948-ban megalakult hivatalos fajtaklubnak azonban sikerült megmentenie a fajtát, megalkotva az egységes szabványát. Hazánkban a 90-es években terjedt el. Napjainkban főként mentő-, valamint keresőkutyaként kamatoztatják a hovawart tehetségét.

Az FCI (Fédération Cynologique Internationale; Nemzetközi Kinológiai Szövetség) a II. Pinscherek, schnauzerek – molosszerek – svájci hegyi- és pásztorkutyák csoportjába, azon belül a hegyi típusú kutyák (2.2) közé sorolja a fajtát.

A hovawartok nagy testű, de igen atletikus kutyák

Kinek való a hovawart?

Bár nagy testű kutyáról van szó, a hovawartok kifejezetten atletikus kutyák, akik futásban és ugrásban is jeleskednek. Az elegendő mozgás mellett munkakutya lévén szükségük van a feladatra is. Így olyan gazda mellé ajánlott a fajta, aki mindezt biztosítani tudja a számukra, és kellő tapasztalattal rendelkezik ahhoz, hogy következetesen nevelje négylábúját. Máskülönben a hovawartok könnyen makaccsá, engedetlenné válnak.

Az őrzés ösztönös a részéről, de az elegendő mentális stimuláció biztosítására a gazdának ügyelnie kell, például nyomkövetési feladatokkal. Nagy mozgásigénye miatt tartása kertes házban javasolt. Lakásban, elegendő mozgástér híján, viselkedése destruktívvá válhat, rombolni kezdhet.

Az agiltiy is jó alternatívája az elegendő mozgás biztosításának

Megfelelő nevelés mellett gyerekekkel és más háziállatokkal is jól kijön, más kutyákkal, illetve fajtatársaival azonban hajlamos a dominanciára, így már a kezdetektől el kell kezdeni a kutyák összeszoktatását.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

A hovawart gondozása nem jelent kihívást

Hosszú, sűrű, hullámos szőrzete heti rendszerességű ápolást igényel, de mivel nincs aljszőrzete, így a fésülésen kívül nincs vele más feladat. Színük lehet fekete, szőke, valamint fekete/arany (rajzos).

Egyrétegű bundáját elég hetente átfésülni, így megelőzhető a csomósodás

A hovawart átlagos életkora 12–14 év. Kifejezetten egészséges kutya, nincsenek jellemző egészségügyi problémái. Sőt, még a nagy testű kutyáknál gyakori csípőízületi diszplázia sem jellemző a fajtára.

A sokat emlegetett leonbergit is ajánljuk figyelmedbe! Vida József, a fajta hazai nagykövete mindent tud ezekről a szintén lenyűgöző kutyákról. A vele készült interjúban elmondta, miért nehéz megfelelő gazdát találni a számukra.

hovawart kuvasz leonbergi munkakutya nagytestű kutya német juhászkutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!