Kutyafagyival látták vendégül a HEROSZ védenceit a hontalan állatok világnapja alkalmából
2024. augusztus 17 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 17 - Képek: Getty Images Hungary
A HEROSZ Fehérvári Állatotthonában élő kutyákat látta vendégül a Damniczki Cukrászda a hontalan állatok világnapján egy-egy kutyafagyira. A hontalan állatok világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet az utcára kitett állatok problémájára. Megmutatjuk, hogyan tudsz segíteni!
A HEROSZ Fehérvári Állatotthona és a Damniczki Cukrászda közös játékot és adománygyűjtő akciót hirdetett a hontalan állatok világnapja alkalmából. A két héten át tartó állateledel-gyűjtő akció során egy állatvédelemmel, állattartással kapcsolatos TOTÓ kitöltésére is volt alkalom. A játékosok között három fagyitortát sorsoltak ki, és a hontalan állatok világnapján, augusztus 16-án került sor az eredményhirdetésre, amire az állatotthon védencei közül is hivatalosak voltak néhányan. A négylábú vendégeket kutyafagyival és friss vízzel kínálták, és átadták az akció során összegyűlt nagy mennyiségű állateledelt is. A kezdeményezéssel nem csupán az adománygyűjtés volt a cél, a gazdátlan, kóborló állatok helyzetére is fel akarták hívni a figyelmet a hontalan állatok világnapja kapcsán.
Szeretem a rajzfilmekben a kóbor állatok leleményességét, ahogy minden akadályt leküzdenek. Barátságot kötnek, megmentek valakit, kiszabadulnak mindenhonnan, és egy kicsit olyan, mintha boldogan élnének. Bár mindegyik mesének az a vége, hogy a kis (vagy persze nagy) állat gazdára talál, ölelés, boldogság, véget nem érő szeretet árad ki a képernyőből vagy éppen a mozivászonról. Szeretem, hogy ezek a mesék utat mutatnak gyerekeknek és felnőtteknek. Szeretném, ha a hontalan állatok világnapja nem létezne, mert nem lenne rá szükség.
A hontalan állatok világnapját a Nemzetközi Állatjogi Társaság kezdeményezte 1992-ben. A társaság azzal a céllal szervezte, hogy felhívják a figyelmet a gazda nélküli, kóbor állatok helyzetére. Minden állatnak más a története, hogy miért került az utcára. Egy részük már ott született, vannak, akiket kidobtak, vagy akik senkié sem voltak, vagy igen, de történt valami, ami miatt nem maradhattak ott. A történetükben viszont van egy közös kapocs: mindannyian az emberi felelőtlenség áldozatai.
Természetesen nem csak a világnapon kell a figyelmünket a hontalan állatokra fordítani, sőt, tehetünk is az ellen, hogy csökkentsük a számukat. Fontos, hogy tudatosan döntsünk arról, képesek vagyunk-e egy állat gondozására, nevelésére. Tudjuk-e vállalni az ezzel járó kötelezettségeket és költségeket egyaránt.
Fontos beszélni a jelenségről, hiszen így lehet tudatosítani az emberekben a hontalan állatok problémájának jelentőség. Informálás, tanítás, kampányok a témában hasznosak és szükségesek. A felelős állattartók száma évről évre nő, nagyon sok változás történt már eddig is. Az egyik ilyen például, hogy a kutya családtag lett.
A hontalan állatok világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet az utcára kitett állatok problémájára, a szaporítók alantas tevékenységére, a zsúfolt menhelyekre és az töretlen alázattal tevékenykedő állatvédők munkájának a fontosságára. Ez a világnap lehetőséget kínál arra az összefogásra, hogy a figyelmünket az állatok felé fordítsunk, és lendületet adjon egy hosszú távú együttműködésre. Ha nincs is lehetőség arra, hogy egy állatot örökbe fogadjunk, arra biztosan van, hogy a közelünkben lévő menhelyet valamilyen módot támogassuk. Már ezzel is sokat tettünk az ügy érdekében.
Talán már unalomig ismételt idézet Antoine de Saint-Exupéry A kis herceg című művének ikonikussá vált idézete, de zárószónak szeretném mégis itt hagyni. Azt gondolom, hogy ebben minden benne van egy mondatban a felelős állattartásról: „Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél.” (Antoine de Saint-Exupéry)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek