Mi jár a kutyád fejében, hogyan gondolkodik? Van, amiben hasonlít az emberre a kutatás szerint
2022. július 25 - Képek: Getty Images Hungary
2022. július 25 - Képek: Getty Images Hungary
Vajon mire gondol a kutya? Ez a témakör legalább annyira misztikus, mint az irodalomórák legzavarbaejtőbb kérdése, a mire gondol a költő. Vagy talán mégsem? A legújabb kutatások végre bepillantást engedtek kedvenceink féltve őrzött belső világába.
Egy tanulmány egy rendkívül érdekes szemszögből vizsgálta a négylábúkat; kedvenc tárgyaik, a játékaik révén hogyan alkotják meg az őket körülvevő világot.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatói fontosnak tartották, hogy két különböző típusú kutyán végezzék el a teszteket. Átlagos kutyákon és az úgynevezett „Gifted Word Learner” (tehetséges szótanuló) ebeken. Az ilyen kutyák – melyek elég ritkák – különleges tehetséggel rendelkeznek a szótanulásban, kifejezetten a tárgyak nevének memorizálásában. A két csoport négylábúival kapcsolatban arra voltak kíváncsiak, hogy mennyiben tudnak különbséget tenni az ismerős tárgyak között, ha a körülmények is különbözőek.
Annak alapján, ahogy a szótanuló kutyák az érzékszerveiket használták a játékok felkutatására, a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy ezek az ebek mentális képet alkottak a megkeresendő tárgyról a szaglásuk, látásuk, hallásuk segítségével.
„A tanulmány eredményei azt sugallják, hogy amikor a szótanuló kutyák meghallják egy ismerős játék nevét, az olyan mentális képet ébreszt elméjükben, amely magában foglalja a játék különböző jellemzőit, például a megjelenését és az illatát.” – mondta el Shany Dror, a tanulmány vezető szerzője, az Eötvös Loránd Tudományegyetem etológia szakának PhD hallgatója.
Két különböző típusú kísérletet végeztek. Az elsőben a kutyáknak fel kellett ismerniük játékaikat világosban és sötétben is. A másodikban pedig a szótanuló kutyáknak kellett azonosítani a játékaikat a nevük alapján világosban és sötétben is. Mind a két esetben a játékok egy külön szobában voltak elhelyezve, elszeparálva a tulajdonosoktól és a kutatóktól.
Mind a két csoport eredményesen vette az akadályokat, sikeresen különbséget tudtak tenni a játékaik között. A sötét szobában mind a két típusnak hosszabb időbe telt kiválasztani a megfelelő tárgyat, hiszen latba kellett vetniük több érzékszervüket is, legfőképpen a szaglást.
Az eredmény egyszerűen elképesztő! Hiszen gondolj csak bele, ha most arra kérlek, hogy képzelj el egy citromot, a lelki szemeid előtt azonnal megjelenik egy sárga színű gyümölcs. Lehet, hogy még a nyál is összefut a szádban, amint arra gondolsz, hogy milyen savanyú, az orrodat pedig megcsapja az a jellegzetesen aromás, fanyar illat.
Az emberi agy tehát egy meglehetősen intenzív képet jelenít meg az adott tárgyról az érzékszervek bevonásával. A tanulmány pedig arra a megállapításra jutott, hogy ugyanez igaz a kutyák esetében is.
Shany Dror elmondta, hogy a kutatás eredménye nemcsak önmagában lenyűgöző, hanem egy csodálatos lehetőséget ad a kezünkbe, amivel még egy lépéssel közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy megértsük, kedvencünk hogyan érzékeli és értelmezi az őt körülvevő világot. Ez pedig azt jelenti, képesek vagyunk még bensőségesebb kapcsolatot kialakítani négylábú barátainkkal.
A további kutatások nagy izgalommal töltik el a tudósokat, szeretnék a témát más oldalról is megközelíteni, miszerint: hogyan kategorizálják a tárgyakat az átlagos kutyák és a szótanuló kutyák? Ennek értelmezése egy kis lépéssel közelebb vihet bennünket annak megértéséhez, hogy a verbális címkék hogyan befolyásolják egy másik faj belső értelmi folyamatait – fejtette ki Shany Dror.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek