hirdetés

„Helikopterszülője” egy kutyának is lehet: vajon te is az vagy?

Hangai Lilla

2024. július 24 - Képek: Getty Images Hungary

Egész álló nap kutyás (és macskás) témák körül forognak a gondolataink, így néha egyszerűen arra a következtetésre jutunk, hogy „csoda, hogy ezeket a lényeket egyáltalán életben lehet tartani”. Persze ez nincs így, de amikor ismersz minden lehetséges buktatót, és szeretnéd is azokat megelőzni vagy kikerülni, az agyad fura dolgokat láttat veled.

hirdetés

Következő cikkünkben szó lesz a helikoptergazdi fogalmáról, a túlféltés mentális hátteréről, és arról is beszélni fogunk, milyen előnye lehet ennek a viselkedésnek.

A helikoptergazdiság a legtöbb esetben szeretetből fakad; meg akarjuk óvni a számunkra oly fontos társat, a kutyát

Ki az a helikoptergazdi?

A helikoptergazdi fogalma a helikopterszülő meghatározásából ered. A helikopterszülő olyan szülő, aki túlságosan félti és óvja a gyermekét a rá leselkedő veszélyektől, ezért szigorúan felügyeli őt az élet minden területén, különösen az iskolai teljesítményében és a társas kapcsolataiban. A szakértők szerint ez a túlféltő viselkedés gyakran abban nyilvánul meg a kutyásoknál, hogy ezek a gazdik a legrosszabb következtetésre jutnak abban az esetben, ha kedvencükkel kapcsolatban valami szokatlan dolog történik.

Tüsszent egyet a kedvenced, és már rohansz is vele az orvoshoz? Rámorgott egy idegenre, és amiatt aggódsz, hogy soha többé nem viheted majd emberek közé szájkosár nélkül?

Természetesen ezek szélsőséges példák, de talán ebből jobban érzékelhető, hogy mire gondolunk.

Robert Haussmann kutyakiképző és viselkedési tanácsadó a helikoptergazdiságot leggyakrabban a kutya ösztöneinek túlzott irányításában látja megnyilvánulni. Elmondása szerint gyakori, hogy amikor a gazdik elmennek a kutyával sétálni, folyamatosan a sarkában vannak, nehogy felegyen valamit a földről. Ami persze érthető is, mi is arra biztatunk, hogy ne hagyd kedvencedet magányosan keresgélni és szaglászni, ám azt nem szabad elfelejteni, hogy a szaglászás és a felfedezés elengedhetetlen a kutya jóllétéhez és az ösztönei kielégüléséhez.

Tehát lényegében a reakcióinkat mindig valahogy az arany középútra kellene terelni. Ühüm, leírni mennyivel könnyebb, mint betartani!

Gyakrabban hívod az állatorvost, mint a barátaidat? Nem biztos, hogy ez lesz a jó irány!

Mi a kapcsolat a helikoptergazdiság és a mentális egészség között?

Nemrégiben egy norvég kutatócsoport 38 különböző tanulmányt vizsgált meg, amelyek a helikoptergazdiság és a szorongás, illetve a depresszió tünetei közötti kapcsolatot vizsgálták. Megállapították, hogy ezen tanulmányok többsége összefüggést jelzett ezek között, bár megjegyezték, hogy a bizonyítékok „nem elegendőek”, és további vizsgálatok szükségesek.

2018-ban az Amerikai Pszichológiai Társaság egy tanulmányt közölt, amely szerint a kétéves korban túlzottan irányító” nevelést megtapasztaló kisgyermekek nehézkesebben szabályozzák a viselkedésüket és érzelmeiket ötéves korukban. Azok a gyerekek pedig, akik ötévesen hatékonyabban szabályozták az érzelmeiket és viselkedésüket, tízéves korukban kevésbé valószínű, hogy szociális vagy érzelmi problémákkal küzdöttek volna.

A „helikopterezés” szinte mindig a szeretetből indul ki. Azt akarjuk, hogy azok, akiket szeretünk, biztonságban érezzék magukat, egészségesek és boldogok legyenek. Ennek következtében nagyon könnyen megesik, hogy a jogos aggodalmunk teljes pánikba torkolljon. Ismerős ez számodra? Ha igen, akkor sem kell félned! Tényleg nem! Máris elmondjuk, miért!

Séta alkalmával figyeljünk a négylábú épségére, de hagyjuk kutyának lenni

Oké, helikoptergazdi vagyok! De ugye ettől még nem rossz ember?

Készült több olyan találmány is, amelyek szerint a szorongó gazdik hajlamosak szorongó kutyákat nevelni. Emiatt, és persze a saját lelki nyugalmad miatt is fontos egy lépést tenned hátrafelé, hogy egyben lásd a képet. Mint az élet legtöbb dolgában, itt is a kulcs az egyensúly megtalálása. Ám azt szögezzük le még az elején, hogy a „helikopterezés” miatt nem lesz belőled rossz gazda!

A két véglet közül a túlféltés talán még mindig jobb, mint ha mindent túl lazán vennél. Ebben az esetben nagyobb eséllyel derül fény időben problémákra, amiket így esélyesebb lehet orvosolni. Egy kutya élete sokkal teljesebb lehet akkor, ha a gazdit tényleg érdekli, hogy a lehető legtöbb területen olyan körülményeket biztosítson számára, amelyek illeszkednek hozzá. A szakértők szerint a legjobb, amit ebben a dologban tehetünk, ha valóban felkutatjuk, mi a legelőnyösebb neki, és megismerjük a kutyatartás esetleges buktatóit is, ám megpróbáljuk a mikromenedzsmentet magunk mögött hagyni.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

Értjük ezt úgy például, hogy ha tudod, hogy a fűben toklászt szedhet össze a kutya, akkor ne vidd olyan helyre, ami egyértelműen tele van ezzel a gazzal, és nézd át a testét a séta után, de a kintlét alatt ne bogarászd kétlépésenként az ebet egérárpa után kutatva. Ha így teszel, nemcsak megfosztod magadtól a pillanat megélésének örömét, de a kutyát is korlátozod abban, hogy élményekkel gazdagodjon, így javuljon az életminősége. Arról nem is beszélve, hogy a túlféltő viselkedés mindkettőtök számára kifejezetten stresszes lehet, amelynek hosszú távú következményeit valószínűleg jól ismered.

Ha reménytelennek látod a helyzetedet, mert úgy érzed, hogy nem tudod magad elengedni, mindenképpen javasoljuk, hogy keress fel egy megbízható trénert. Vele közösen dolgozva jó esélyed van arra, hogy megtaláljátok azt az utat, amely nyugalomhoz és kiteljesedéshez vezet.

Sz. Látó Judit kutya-gazdi mentáltrénerrel a kiskutyaszindrómát is kiveséztük. A cikk elolvasása után garantáljuk, hogy másként látod majd a pöttöm ebeket.

gazdi kihat a kutyára kutyanevelés kutyatartás pszichológia

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!