Hasznos tippek a háziállat-allergia tüneteinek enyhítésére
2024. október 12 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 12 - Képek: Getty Images Hungary
Allergiásként sajnos a kedvencünkkel eltöltött idő több allergénnek való kitettséget jelent. Emellett bizonyos évszakokban súlyosabb tüneteket produkálhatunk a pollenek, a penész és a por koncentrációjának növekedésével. Tippekkel segítünk az allergia kezelésében.
Az allergia nagy problémát jelenthet állattartóként is. De nem csak a háziállat-allergia, hisz kedvenceink bundája, sajnos akár egy porszívó, magába szívja az egyéb allergéneket, amelyek még egy olyan emberi szervezetet is zavarhatnak, ami nem küzd közvetlenül állatallergiával. Azonban találtunk olyan módszereket, amelyekkel csökkenthetők az allergiás tünetek.
Hazánkban közel 2,5 millió ember szenved allergiás megbetegedésben. Azonban szerencsére öt emberből egy küzd csak a háziállat-allergia tüneteivel. Különösen jellemző azoknál, akik munkájuk részeként foglalkoznak állatokkal. Általában a macskaallergia gyakoribb, mint a kutyaallergia. Háziállatainkkal kapcsolatban sajnos egész évben tapasztalhatunk allergiás tünetekkel járó reakciókat. A tünetek közé tartozhat a szem- és torokviszketés, tüsszögés, orrdugulás, orrfolyás, köhögés, zihálás és/vagy csalánkiütés.
A legtöbb esetben az allergiára hajlamos emberek nem a háziállatok szőrére reagálnak, hanem arra, amikor az állatok bőre és nyála által termelt fehérjékkel érintkeznek. Így sajnos a „szőrtelen” állatok is kiválthatnak allergiás reakciót, mint például a kínai meztelen kutya. Visszatérve alcímünk kérdésére, sajnos a válaszunk az, hogy nem létezik igazán hipoallergén háziállat. Ennek ellenére persze vannak olyan kutyák, akik történetesen kevesebb allergiát kiváltó fehérjét termelnek. Sok hipoallergénként emlegetett fajta például kevesebbet vedlik, így kevesebb bőrsejt-szőrzet kombináció kerül a környezetébe. Ezáltal csökken az allergén mennyisége, amellyel az ember kapcsolatba kerül.
Az allergiás problémák kezelésénél néhány egészségügyi szakember gyakori reakciója lehet az, hogy a háziállattól való megszabadulást javasolja. Természetesen ez az állatbarátok esetében elképzelhetetlen, és legtöbbször a problémát sem oldaná meg, hiszen az állat távollétében is sokáig velünk maradnak az allergének. Mivel egyes háziállat-allergiások a környezetükben lévő más dolgokra is reagálnak, elképzelhető, hogy kedvencük eltávolítása nélkül is kezelhetik és javíthatják tüneteiket. Például, ha a port a minimumra csökkentjük, illetve más technikát is alkalmazunk a polleneknek való kitettség csökkentésére, akkor ezzel az allergénexpozíciót a „tüsszentési küszöb” alá csökkenthetjük. A tüneteket pedig kezelhetőbb szinten tarthatjuk.
Legjobban nyilván orvosunk lehet segítségünkre a praktikák terén, de mindenképpen győződjünk meg róla, hogy tudja, mi elkötelezettek vagyunk kis kedvencünk megtartása mellett. Az allergének csökkentése terén vannak olyan hatékony lépések is, melyeket a háziállatunk és az otthon gondozása során megtehetünk.
Kutyusunk rendszeres fürdetése kíméletes samponnal és tiszta vízzel csökkentheti a környezetében lévő allergéneket, hisz ez esetben a korpát és a laza szőrszálakat eltávolítjuk. Ennek érdekében naponta legyen átfésülve a bundája. Erre a feladatra viszont mindenképpen egy olyan családtagot kérjünk meg, aki nem küzd allergiával.
Konzultáljunk orvosunkkal olyan kezelésekről, melyek segíthetnek, mint például az antihisztaminok szedése vagy allergia elleni oltás. Fontos, hogy pontos orvosi diagnózist kapjunk. ne csak feltételezést, hogy biztosak lehessünk benne, hogy kedvencünk tüneteink forrása. Ha azonosítottuk betegségünk okát, talán könnyebbek lesznek napjaink kedvencünk közelében. Ha játszanánk vagy összebújnánk kedvencünkkel, vegyünk fel egy régi ruhadarabot, majd öltözzünk át, mossunk arcot, kezet is, ezzel leöblítve az allergéneket.
Mindenképpen hozzunk létre otthonunkban egy „háziállatmentes zónát”, például a hálószoba legyen kedvencünk számára tiltott terület. Ezáltal lesz egy menedék számunkra, ahol kevesebb allergénnek vagyunk kitéve. Törekedjünk a könnyedén tisztítható felületekre, ne vagy kevesebb szőnyeget használjunk, valamint kis négylábú barátunk szundikálóhelyét is tartsunk tisztán gyakori porszívózással. Eközben természetesen a maszk viselése sem elhanyagolandó kérdés. Használjunk fűtéshez és légkondicionáláshoz HEPA-szűrőket vagy elektrosztatikus szűrővel ellátott légtisztítókat, ezek eltávolítják az állati allergén részecskéket is a levegőből.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek