Ez az ijesztő tünet jelentkezhet, ha túl sokat hagyod úszni a kutyádat
2024. június 5 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary
2024. június 5 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary
Sok gazda nem is tud a jelenség létezéséről, ami első látásra igen ijesztő lehet. Elmondjuk, mi áll a hátterében – nem csak az úszással függ össze!
A magyarul leginkább halottfarok-szindróma néven emlegetett jelenség során szó szerint az történik, amire az elnevezés utal: olyan, mintha az eb farka elhalna. Azaz nem mozdul, csak lóg tehetetlenül. Ez pillanatok alatt bekövetkezhet, érintésre pedig fájdalomjelzésekkel is reagálhat kedvenced. Nem hangzik jól, igaz?!
Az állapot kialakulásának oka egyelőre nem tisztázott, de összefüggésben van a tartós hideggel. Így ha nyáron hagyod kedvencednek, hogy sokáig úszkáljon a hűs vízben, úgy esetében is tapasztalhatod a tünetet. Ugyanis a halottfarok-szindróma egyik kiváltó oka a hideg vízben való hosszabb tartózkodás. (Ugyanígy télen is gyakrabban jelentkezik a probléma.) A másik magyarázat a fizikai terhelés lehet. Hogy ez miként lehetséges a farok esetében? Úgy, hogy a kutya túl intenzíven és sokáig csóválja.
Az alábbi videóban láthatod, miként néz ki a probléma:
Érdekesség, hogy egyes fajtáknál, mint a retrievereknél, a szettereknél és a pointereknél, illetve egyéb vadászkutyáknál gyakrabban jelentkezik. Mint láthatod, ezek az ebek múltjukból és feladatkörükből adódóan igen aktívak, és szeretik a vizet is. A halottfarok-szindróma esetén a testrész a túlterhelés, illetve a hidegnek való kitettség miatt begyullad. Az állapot izomlázhoz hasonló érzettel terheli a kutyát.
Mivel ez a fájdalom mellett megnehezítheti kutyádnak mind az ülést, mind az egyensúlyozást mozgás közben (amelyben a faroknak jelentős szerepe van), továbbá akadályozhatja a normál vizelet-, illetve bélsárürítést is, így a problémát mindenképp jelezned kell az állatorvosotoknak. Már csak azért is, mert a halottfarok-szindróma könnyen összetéveszthető más, farkat érintő egészségügyi panasszal. Miképp a VCA animal hospitals állategészségügyi oldal összegzi, ezek az alábbiak:
A doktor a szükséges vizsgálatok elvégzése után tudja eldönteni, mivel álltok szemben, és azt miképp kell kezelni. A halottfarok-szindróma esetében többnyire fájdalom-, illetve gyulladáscsökkentő szerekkel enyhítenek a panaszokon.
A nyári melegben remek ötlet elvinni kedvencedet egy kiadós úszásra. De az időtartamra nagyon figyelj, már csak az ismertetett probléma miatt is. Ugyanígy az sem mindegy, miként vezeted be a kutyádat a vizes szórakozásba. Tudtad, hogy egyes fajták kifejezetten rossz úszók, és csak nagy körültekintéssel szabad őket vízbe vinni? Ide kattintva megtudhatod, mely kutyákkal akadhatnak gondok ezen a téren, ahogy azt is, miként garantálható gazdaként a biztonságuk.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek