Furcsa hangokat ad ki a kutyád hasa? Mutatjuk, mik okozhatják és mikor fordulj orvoshoz
2022. január 16 - Képek: Suttogó Állatorvosi Rendelő
2022. január 16 - Képek: Suttogó Állatorvosi Rendelő
A kutyák gyomra ugyanúgy képes zajokat adni, mint a miénk. A morgás, korgás vagy gurgulázás gyakran egyszerűen csak azt jelenti, hogy a kedvenced éhes, és üres a gyomra vagy sokat evett és keményen dolgozik, hogy megeméssze az ételt.
Máskor viszont emésztési zavarok vagy gyomorrontás miatt erősödhetnek fel a bélhangok. Honnan tudhatod tehát, hogy valamilyen problémára utalnak? Utánajártunk, hogy mit jelenthetnek a különböző gyomorkorgások, és mikor kell állatorvosi segítséget kérni.
A gyomor-bél traktus magában foglalja a gyomrot, a vékonybeleket és a vastagbeleket. Ezen szervek mindegyike tartalmaz simaizomzatot, hogy segítse az élelmiszer és a víz átjutását a testen. A perisztaltikus mozgás következtében ezek az izmok ritmikus hullámokban összehúzódnak, hogy az élelmiszert egyre lejjebb mozgassák. Ez normál esetben is hallható bélhangokkal jár. Abban az esetben, ha a gyomor és a belek üresek, semmi sem tompítja a hangot.
Bár a bélhangok általában azt jelentik, hogy a gyomor emészt, mégis számos tényező okozhat fokozott vagy rendellenes bélhangokat kutyáknál. Ilyen esetek közé tartozik az éhség, ami nemcsak embereknél, de kutyáknál is járhat hallható korgással. Ám ide tartozhat a hasmenés, a gyomorrontás vagy a bélelzáródás is.
Néha a kutyák olyan dolgokat is megesznek, amelyek elakadhatnak a gyomorban vagy a belekben, ezek pedig növelik a gázképződést, vele pedig az emésztés hangjait is. A zokni, a csontok és a kukoricacsutka gyakori elkövetők. A bélelzáródás egy nagyon súlyos állapot, amellyel azonnal állatorvoshoz kell fordulni.
A mögöttes gyomor- és bélrendszeri betegségek szintén vezethetnek erőteljesebb bélhangok kialakulásához. Ide tartozik például a gyulladásos bélbetegség, amelyet a bélrendszer krónikus irritációja okoz, vagy az exokrin hasnyálmirigy-elégtelenség, ahol hiányoznak az emésztőenzimek. Ezek mindegyike, illetve más- egy gyomor és bélrendszeri problémák is vezethetnek hangosabb zajokhoz.
A paraziták és a bakteriális fertőzések is mind szerepet játszhatnak a kutya felpuffadásában. Gázforrások lehetnek a paraziták mellett a szénhidrátok, a levegő lenyelése, és az ételérzékenység is. Emiatt a kutya gyomor-bélrendszerében lévő gáz mennyisége és az ezzel járó hangok napról napra változhatnak.
Ha kutyád bélhangjait az alábbi jelek bármelyike kíséri, hívd az állatorvost: hányás vagy viszketés, súlyos hasmenés, súlyos puffadás, görcsök, letargia, étvágytalanság vagy láz.
Próbáld meg étkezéseit kisebb, gyakoribb adagokra osztani. Győződj meg arról, hogy kutyád sok vizet ivott, mivel az elengedhetetlen a rendszeres bélmozgáshoz. Próbálj ki egy habzsolást gátló etetőtálat, mivel ha az eb túl gyorsan eszik, több levegőt nyel le. Ne engedd, hogy túlegye magát, ugyanis ez megnehezítheti emésztőrendszerének munkáját. Az étkezés utáni séta javíthatja az emésztést azáltal, hogy felgyorsítja a folyamatot. Ugyanakkor feltétlenül kerüld az intenzív edzést vagy a futást közvetlenül étkezés után, hiszen ez gyomorcsavarodást okozhat. Mindemellett pedig ügyelj arra, hogy egészségesen tápláld kedvencedet.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek