Gyémántot és aranyat is kiszagolnak a négylábú geológusok: hatékonyabbak, mint az ember
2021. november 28
2021. november 28
A kutyák rendkívüli szaglásukkal szinte bármit képesek megtalálni. Még különleges ásványi kincseket is. Hogyan és mikor álltak munkába az első geológus kutyák?
Az ásványkincs-felderítő kutyák igazi négylábú geológusok, akik az adott kőzetek felkutatására lettek megtanítva. Mivel mindegyiknek különböző szaga van, ezért az ebek könnyedén képezhetők. Hasonló módszerekkel, mint a drogkereső, robbanószer-kereső vagy dohánykereső kutyák.
A hatvanas években Finnországban, Svédországban és az akkori Szovjetunióban egyre elterjedtebb módszerré vált az úgynevezett geológus vagy ásványi kincs-kereső kutyák alkalmazása. A csodás szimattal rendelkező ebek viszonylag könnyen megtaníthatók arra, hogy bizonyos tárgyakat megtaláljanak. A különböző érceket sokkal gyorsabban kutatják fel, mint a kétlábú geológusok. Képesek olyan lelőhelyekre bukkanni, amit a keresőműszerek sem mutattak ki korábban. Leggyakrabban kénérc, réz, cink, volfrám, nikkel, arzén és kéntartalmú kőzetek felkutatására alkalmazták a kutyákat.
Kutatóebnek szinte bármilyen fajta alkalmas, ami jó szaglással rendelkezik. Leggyakrabban német juhászkutyákat, vizslákat, tacskókat és foxterriereket treníroztak négylábú geológusnak.
Az első kutya, aki ásványok felkutatására képeztek ki, Lari, a német juhászkutya volt. Finn gazdája, Pentti Mattsson egy felmérés miatt kezdte el trenírozni kedvencét. A kutya feladata az elrejtett szulfidok megtalálása a tőzegréteg alatt. Lari egy kisebb területen 1330 ilyen követ talált. Míg ugyanennyi idő alatt egy geológus csupán 270 darab szulfidokat tartalmazó kőzetre bukkant. A siker hatására a Finnországi Földtani Intézet 1962-ben elindított egy különleges programot. Ennek célja az volt, hogy rájöjjenek, speciálisan kiképzett kutyák alkalmasak-e felszíni vagy felszínhez közeli ásványi anyag lerakódások kimutatására.
Az alábbi angol feliratú rövidfilmben láthatók a négylábú geológusok munka közben:
Mattssont az intézet egyik kiképzőjévé választották, ő leginkább szulfidtartalmú ércekre akart koncentrálni, ugyanis ezeknek igen egyedi aromája van. A kísérletek során bebizonyosodott, hogy a kutyák sokkal sikeresebbek különböző ércek felkutatásában, mint az emberek. A program során tizenhat ebet képeztek ki, és őket 1964-1994-ig alkalmazták is efféle feladatok elvégzésére. Mattsson tréningtechnikája olyan hatásosnak bizonyult, hogy az Egyesült Királyság is átvette azt, hogy kiképezze a világ első kábítószer-kereső kutyáját. A programot azonban 1994-ben megszüntették, mert az ebek ellátása és tréningezése igen sok pénzbe került.
De korábban is felfedezték már a kutyák rendkívüli kincskereső képességét. Az ötvenes években egy amerikai geológus állapította meg, hogy egyes, egy körzetben élő ebeken gyakran hasonló mérgezési tünetek jelentkeznek. Ezek a házi kedvencek ugyanazokat a hüvelyes növényeket fogyasztották. Kutatások során fény derült arra, hogy ezek szelént tartalmaztak, amit a talajból nyertek ki. A szelén pedig általában az uránérc jelenlétére utal. A geológus már ekkor feltételezte, hogy a mérgezéses esetek területén uránércet rejt a föld. Bizony nem is tévedett. (Forrás: Szinák János, Veress István: Ó, azok a csodálatos ebek!)
Az ásványokat kereső kutyák nemigen népszerűek mostanában. 2014-ben Rexet, a németjuhászt tartották a világ egyetlen kőzetkutató kutyájának.
Az alábbi angol nyelvű videóban Rex és gazdája látható:
Gazdája, a svéd geológus kiképezte kedvencét, hogy az képes legyen kiszagolni a környezetében lévő gyémántot, aranyat és különböző szulfidokat. Peter Bergman nem érti, ma már miért nem használnak kutyákat a kereséshez, hiszen ez nemcsak környezetbarát módszer, hanem költséghatékony is.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek