hirdetés

Az emberi felelőtlenség áldozata lett egy fiatal róka Pécsett

Szénási Szimonetta

2024. július 21 - Képek: Getty Images Hungary

A helyiek összefogásával sikerült megmenteni azt a rókát, akinek egy üveg szorult a fejére. Napokig keresték a forróságban a bajba jutott állatot. 

hirdetés

Miként a pecsma.hu beszámol róla, a közelmúltban nagy összefogással sikerült megmenteni egy rókát Pécsett, a Vörösbegy dűlő környékén. Mint írják, egy helyi lakos figyelt fel az állatra, akinek a feje egy műanyag palackba volt szorulva. A helyzetet súlyosbította a tomboló hőség, ám minden erőfeszítés mellett is több napra volt szükség, hogy a szenvedő kis állat nyomára bukkanjanak. A balatonőszödi Rókales Alapítvány szakemberei, valamint több tucat helyi lakos vett részt a keresésben, szerencsére sikerre víve az akciót.

Fontos, hogy megőrizzük a vadon élő állatok területének tisztaságát, biztonságát / A képek illusztrációk

A terület önkormányzati képviselője, Siposné Bikali Éva is megszólalt az online magazinnak, elmondva, hogy először tőle kértek segítséget a lakók, majd a gyepmesteri telepet értesítve eljutottak a rókamentőkig.

Mindenkit megmozgatott ez a mentés, hiszen az elmúlt napokban ezernél is többen kerestek minket, hogy jönnének, és segítenének a kutatásban – nyilatkozta Kurunczi Norbert, a Rókales Alapítvány vezetője. – A Dunántúl számos városából érkeztek Pécsre, hogy segítsenek, csütörtökön már azért kellett szólnom, hogy ne jöjjenek többen, mert a környék terepviszonyai miatt már nem is tudnak többen parkolni. A helyiek is csatlakoztak hozzánk, így a végén több csoportban, legalább ötvenen kerestük már a kis rókát.

A műanyag szemét sok okból veszélyes az élővilágra

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

A fiatal róka több mint egy hétig szenvedett

Végül két nap megfeszített munka után, dacolva a hőséggel, rábukkantak a menekülő kölyökre, akinek a fején még mindig ott volt a műanyag palack.

Őszintén szólva nem sok esélyt adtam volna arra, hogy még életben lesz az állat. Először több mint egy hete vették észre a környéken, és már akkor is a fején volt a palack. Ebben a hőségben én maximum egy napot adtam volna neki. Az, hogy túlélte, csodaszámba megy

– mondta el az állatvédő, hozzátéve, hogy ez volt az eddigi legnehezebb mentésük.

Alig kapott levegőt a róka

Utólag Kurunczi Norbert úgy fogalmazott, a róka szinte már maga akarta, hogy befogják, hiszen újra és újra visszatért ugyanahhoz a családi házhoz. Minden bizonnyal nagyon szenvedett a csapdájában, és ösztönösen keresett menedéket. A műanyag üveg miatt ugyanis nemhogy enni vagy inni, de még lélegezni is alig tudott az állat.

Bár kezdetben azt hitték, az állat még kölyök, nagyobb a valószínűsége, hogy egy tavaly született, kisebb méretű szukával van dolguk. A kiszabadítása óta a róka állapota javul.

A szemetelés pusztító következménye

Az állatvilág valamennyi tagjára nagy veszélyt jelent a hulladék. Miként az Index a közelmúltban beszámolt róla, többek között a baglyok pusztulását is okozhatja. Mint írják, a 4-es főút közelében több száz védett madár pusztulásáért tehető felelőssé az autósok eldobált szemete. Esetükben a kidobott ételmaradék, valamint az amiatt megjelenő rágcsálók vonzzák oda a baglyokat az autóúthoz, akik közül rengeteg lesz gázolás áldozata.

Az eldobált szalagok, madzagok, lufik, és minden egyéb műanyag, ami rátekeredhet az állatra, vagy lenyelheti azt, szintén a madarak életébe kerülhet.

A műanyag hulladék esetében a legjobb, amit tehetsz, ha összegyűjtöd, majd elviszed a kijelölt szelektív hulladékgyűjtő állomásra, illetve a most már működő REpontok valamelyikére. Ide kattintva a Dívány cikkéből tájékozódhatsz az új szabályokról.

A műanyagok több szempontból is nagyon veszélyesek az állatvilágra. Itt írtunk arról a tanulmányról, miszerint a környezeti mikroműanyag-szennyezés már házi kedvenceink szervezetében is kimutatható.

állatmentés állatvédelem vörös róka

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!