hirdetés

Ezek a pár ezer forintos eszközök a kutya életét menthetik meg

Szénási Szimonetta

2024. december 1 - Képek: Getty Images Hungary; Szimicsku-Földi Eszter/Adopt a Chow; azenkutyam.hu

A fényvisszaverő eszközök a kutya alapfelszereléséhez tartoznak, egyesek mégsem vagy épp nem jól használják őket. Olvasóinkat kérdeztük, és elmagyarázzuk, milyen az ideális védelem.

hirdetés

Miként a Magyar Kutyás Körkép 2024 kérdőívünk eredményeiből kiderült, a kutyatartókat jelentősen megosztja egy kiemelten fontos feladat, a kutyasétáltatás – mégpedig több okból is. Egyrészt megdöbbentő módon rengeteg négylábút egyáltalán nem is hordanak el sétálni: egészen pontosan a kérdésre a 2417 gazdának a 12,4%-a azt válaszolta, hogy soha nem viszi ki kedvencét. Ennek magyarázatát abban látjuk, hogy a kitöltők többsége kertes házban él, ám ahogy arról többször írtunk, ez a limitált terület nem elegendő a kutyák fizikai és mentális igényeinek kielégítésére. Továbbá a kérdőívből kiviláglott, hogy a kutyás háztartásoknak mindössze a felében (egészen pontosan 53,8 %) van valamilyen láthatósági felszerelése az ebnek. Holott az őszi-téli időszakban a séták jelentős része még vagy már sötétben történik, ami fényvisszaverő vagy világítóeszközök nélkül hatványozottan balesetveszélyessé válik mind a kutya, mind a gazda számára.

Mindezek tudatában szerettünk volna még árnyaltabb képet kapni a két témakört – a sétáltatási szokásokat, illetve a láthatóságot – illetően, így közösségi oldalunkon kérdeztünk titeket.

Jack Russell terrier a hóban sétál, láthatósági felszerelésben

Mindkettőtöknek látszódnotok kell!

Az első kérdésünk így hangzott: „Te milyen láthatósági eszközöket használsz a téli időszakban a kutyád és saját magad biztonságának érdekében?” Igen, mert nem elég, ha kutyádra hívod fel a figyelmet, a póráz végén neked is látszanod kell. Egyrészt a magad biztonsága érdekében, másrészt mivel a gazda magasabb az ebnél, őt messzebbről is észreveszik a közlekedés résztvevői.

Tapasztalatunk ezen a téren, hogy az autósoknak nagy problémát jelentenek a nem, vagy rosszul „kivilágított” kutyák.

Ha csak egy fénylő nyakörv jelzi, hogy ott valami van, de a sötétben nem tudni, mekkora pontosan az állat, ráadásul a gazda ruházata is beleolvad a környezetbe, úgy a sofőr tulajdonképpen csak találgat, mi jön vele szembe.

Természetesen nem arra gondolunk, hogy bárki a forgalommal szemben indulna sétára, de az út szélén haladó vagy a zebrát megközelítő, azon átkelő párosok esetében igenis jó tisztában lenni vele, mekkora az adott útakadály. Ráadásul megesik, hogy rolleresek, biciklisek, gördeszkások vagy görkorcsolyázók használják a járdát. Számukra is lényeges információ, hol és mekkora pontosan az előttük haladó kutya.

Nézzük, milyen válaszok érkeztek!

Sajnos igen kevesen osztották meg a gyakorlatukat a téma kapcsán, így csak 18 választ tudunk összesíteni. Hogy megerősítsük a fentebb írtakat, kezdjük mindjárt az Adopt a Chow (Fogadj örökbe egy csaut) oldal kommentjével:

Én egy ideig világító nyakörvet próbáltam, ami nagyon bevált akkortól, hogy a saját nyakam köré tettem. Onnantól kezdve minden autós látott minket, addig ugyanis Gombóc sörénye teljesen eltakarta. Nem röhög, tényleg.

És miképp Szimicsku-Földi Eszter, az önkéntes csoport tagja megerősítette, a csaucsauk szőrétől valóban nem minden típusú nyakörv látszik. Erre érdemes minden bundás eb gazdájának gondolnia!

Így néz ki egy erős fényű nyakörv Eszter csaucsauján, Marcipánon:

Marcipán zöld fényben / Fotó: Szimicsku-Földi Eszter

És ilyen sötétben:

Fotó: Szimicsku-Földi Eszter

Mint látható, ennek elég erős a fénye, hogy látszódjon az állat. Emellett a gazda elmondta, hogy ő maga is visel láthatósági felszerelést, mind a kabátján, mind a csuklóján van fényvisszaverő sáv, illetve karperec. Ahogy rámutatott, ezek az eszközök ráadásul olcsók, többnyire pár ezer forintért megvásárolhatók.

A fényvisszaverő felszerelés a kutya biztonságát szolgálja

Egy olvasónk azt írta, ő semmilyet, mert maximálisan megbízik a kutyájában. Erre azonnal érkezett is válasz egy másik gazdától, aki rámutat, hogy bizony ez nem az állatba vetett bizalom kérdése, inkább az ő védelmük érdeke, mégpedig a járművektől. Ebben végül egyet is értettek a felek, és mi is csatlakozunk a végszóhoz: nem a szökés és a fejvesztett szaladgálás idejére kell a láthatósági felszerelés, hanem valamennyi kinti interakció során, amikor a sötétben nem látszódik jól az állat és az ember.

Van, aki maga fejlámpát vesz, míg a kutyára világítós nyakörvet. Ez szuper, de ennél még biztosabb az a kombináció, amikor a kutya kabátján is vannak fényvisszaverő csíkok, és a pórázon is lóg lámpa. Ám a tökéletes, ha mindez kiegészül a gazdi részéről is egy láthatósági mellénnyel, fényvisszaverő pánttal, illetve lámpával. Ahogy írtuk, így látszódik a teljes felület.

Egyesek még ennél is precízebbek:

Világító nyakörv, fényvisszaverő póráz és a karomon egy kis ledlámpa. De nálunk a labda is világít, különben meg nem találnám

– írja egy hozzászóló. És valóban: a játékok nem biztos, hogy előkerülnek a sötétben.

A 18 válaszadó közül csak ketten vallották be, hogy semmit nem használnak. Holott ezek a mindössze pár ezer forintos eszközök esetenként a kutya életét mentik meg. A többség a világító vagy villogó nyakörvet részesíti előnyben, és sok kutya póráza, hámja, kabátja is fényvisszaverős.

Kutya láthatósági mellényben a hóban

Részünkről a gazda védelmét emelnénk ki ismételten, és két fontos részletre hívnánk fel a figyelmet:

  1. Mindig olyan kiegészítőt válassz, ami nem zavarja az állatot. Többen írták a villogó felszereléseket. Ha ez a póráz végén van, az kevésbé problémás, ám egy villogó nyakörv nagyon zavaró lehet a kutyának.
  2. Léteznek foszforeszkáló folyadékkal töltött holmik, amiket megtörve (tehát a műanyag borítás meghajlításával) lehet aktiválni. Ezek leginkább gyerekjátékok, de nagyon fontos, hogy még véletlenül se gondolj arra, hogy kutyádon használd őket, ugyanis a bennük lévő anyag mérgező.

A kutyasétáltatás szent

A második kérdés arra vonatkozott, az időjárás hatással van-e a sétálási rutinra: „Nálatok mennyire befolyásolja az időjárás, hogy mentek-e sétálni?”

Nagy örömünkre itt már többen osztották meg a gondolataikat, szokásaikat (123-an válaszoltak), és ami még pozitívabb, hogy a válaszok szinte kivétel nélkül azt mutatják, hogy a séta szent, és csak kirívó esetben, szélsőséges körülmények idején marad el, vagy módosul az időpontja.

Semmi nem tart vissza bennünket. Kertes házban lakunk, de a napi séta nem maradhat el. A nagy melegben este 1/2 9-9 órakor szoktunk útra kelni

– olvasható az egyik szívünknek kedves komment, ami a kertes házban élő kutyák számára abszolút követendő gyakorlat.

Az eső az, ami a legtöbbeket időpont-változtatásra készteti, illetve a nyári forróságot említették sokan. A kertes házban élőknek ilyen szempontból egyszerűbb dolga van, mert nagyon rossz időben meg tudják oldani a kis- és nagydolgokat a kertben. A lakásban élő kutyásoknak azonban ilyenkor is találniuk kell megoldást, védett helyszínt a folyó ügyek elvégzése céljából.

Mint nagyon jól felsorolták, az eső és a hőség mellett az erős szél lehet még kizáró tényező. Illetve mi hozzátennénk, hogy a nagyon alacsony hőmérséklet sem ideális a hosszas sétálásra. Természetesen az állatnak a dolgát el kell végeznie, de ilyen esetekben megfelelő ruházatban, védőfelszereléssel és gyorsan kell megoldani a helyzetet.

Megfelelő felszereléssel védd kedvencedet az időjárás viszontagságaitól / Fotó: azenkutyam.hu

Zárszóként

Sétálni csak kifejezetten extrém időjárás – kemény mínuszok, viharos szél, szakadó eső, hóvihar – esetén nem ajánlott. Egyébként a kutyának szüksége van a mozgásra, az ingerekre, és biztosítani kell a számára, hogy elegendő alkalommal végezhesse el a szükségleteit.

A sötét órákban – mind reggel, mind délutántól –, továbbá ködös időben, esőben, hóesésben, tehát rossz látási viszonyok között napközben is láthatósági felszerelést kell adni az ebre, és a gazdának is viselnie kell azokat. A kis világító kiegészítők helyett a teljes testméretet megmutató fényvisszaverő mellények, kabátok az ideálisak, amiket ki lehet egészíteni a póráz végére helyezett lámpákkal, a kutyát nem zavaró fényerősségű világító nyakörvvel. Az ember esetében szintén a mellény, a kabát, a fényvisszaverő csíkkal ellátott sapka, fényvisszaverő karkötő, illetve a kézre, kabátra, derékra szerelt lámpa a megfelelő kombináció.

DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

gázolás kutya láthatóság kutyasétáltatás láthatósági mellény nyakörv póráz téli veszélyek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!