hirdetés

A fekete kutyák jobban teljesítettek ebben a szerepben

Gerhát Petra

2024. augusztus 21 - Képek forrása: Getty Images Hungary

Régóta közismert tény, hogy a fekete kutyák színük okán hátrányos helyzetben vannak. Egy kutatás során a segítő kutyák színét és hatékonyságát mérték össze. Különös dologra derült fény. 

hirdetés

A fekete kutyákkal szembeni előítéletek nem új keletűek, már a középkorban is ördöginek tekintették őket. Éppen ezért különleges az a vizsgálat, melyben a segítő kutyák tárgyalótermekben felszólaló tanúkra gyakorolt hatását monitorozták. Mint kiderült, sokkal nyugodtabbá váltak mellettük az emberek, mint a más színű kutyák mellett.

A fekete kutyákat esélytelennek tekintik, de segítő szerepben kifejezetten jól teljesítenek

A fekete kutyák segítőkként is megállják a helyüket

Amerika-szerte egyre inkább általános gyakorlat, hogy nem csak segítő kutyaként alkalmazzák a négylábú bundásokat a mindennapokban. Egy ideje a bírósági termekben is kihasználják az emberi pszichére gyakorolt hatásukat.

Míg Oroszországban a fehér kutyától tartanak inkább az emberek, Európa számos részén a fekete szín szimbolizálja a boszorkányságot, elátkozottságot és a halált. A keresztény néphitben a fekete kutya az ördög egyik kedvenc megjelenési formája volt a babonák szerint évszázadokkal ezelőtt.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

A fekete kutyákkal szembeni ellenérzést, egyfajta esélytelenséget már régóta vizsgálják a kutatók. Menhelyek örökbe fogadási statisztikái világszerte azt mutatják, hogy a nagyobb testű, fekete bundájú kutyák maradnak benn a legtovább, közöttük a leggyakoribb az altatások száma is. A fekete kutyákat gyakran kevésbé barátságosnak, érzelmileg instabilnak és agresszívebbnek tekintik, mint más színű társaikat.

A jelenség tudományos nevet is kapott, Black Dog Biasnak (BDB) is nevezik.

A bíróságokon alkalmazott segítő kutyák elterjedésével egyes kutatók szerint fennáll annak a lehetősége, hogy a BDB ebben a környezetben megnyilvánulhat. Egy tanulmány azt vizsgálta, hogy a BDB előfordul-e a tárgyalótermekben szolgálatot teljesítő fekete segítő kutyák esetében. Kíváncsiak voltak arra is, hogy a jelen lévő eb színe befolyásolja-e a tanú vallomásának tartalmát.

Fekete labrador borító segítőkutya

Mint kiderült, maga a kutya jelenléte nem volt befolyással a tanúként nyilatkozók által elmondottakra, azonban ha volt jelen négylábú, a fekete kutyák jelenlétében sokkal kevésbé tűntek szomorúnak még azok is, akik megrázó vallomást tettek. A tanúk érzelmi állapotáról megfigyelők nyilatkoztak, nem ők maguk.

A vizsgálat két fontos eredményre jutott: egyrészt a jelen lévő segítő kutyák nincsenek befolyással a tanúskodásra, így bátran lehet azokat alkalmazni, másrészt jó hatást gyakorolhatnak a BDB ellenében.

Ugyanis amennyiben egy fekete kutya pozitív szerepet tölt be, az a sztereotípiák mérséklődéséhez vezethet. A fenti megállapítások együttesen is megerősítik, miszerint az intézményi segítő kutyák jelenléte inkább előnyös, mint káros.

Egy korábbi cikkünkben az autizmus spektrumzavarral élő emberek segítő kutyáiról írtunk. Ha tovább olvasol, azt is megtudhatod, hazánkban élnek-e ilyen típusú segítő kutyák.

fekete kutya fekete kutya szindróma kutyás kutatás segítő kutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!