Vajon a farkasok is képesek kötődni az emberekhez, ahogyan a kutyák? Meglepő eredményre bukkantak a kutatók
2022. október 9 - Képek: Getty Images Hungary
2022. október 9 - Képek: Getty Images Hungary
Ha az emberek iránti szeretet kimutatásáról van szó, abban a kutyák verhetetlenek. Mostanra az a hír járja, hogy a farkasokban is megvan az a figyelemre méltó képesség, hogy ragaszkodó magatartást tanúsítsanak emberi gondozók iránt.
Az 1970-es évek végén a régészek lenyűgöző leletre bukkantak Izrael északi részén. Egy 12 000 éves faluban, ahol a családok szeretteiket temették el otthonaik alá, egy nő és egy fiatal kutya maradványait tárták fel. Az ember keze a kölyökkutya mellkasán pihent. A lelet az egyik legkorábbi bizonyítéka az emberek és a kutyák közötti kötődésnek, ami talán a legerősebb érzelmi kapcsolat az állatvilág fajai között. De még évekig tartó tanulmányozás után is megosztottak a kutatók abban, hogyan kezdődött ez a kötelék. Ez több ezer év alatt merült fel, amikor a korai kutyák szelídebbé váltak és jobban ráhangolódtak az emberi viselkedésre? Vagy ez a tűz már a kutyák őseiben is égett: a szürke farkasban?
Egy új tanulmány arra enged következtetni, hogy valóban képesek kutyaszerű kötődést kialakítani a fiatal farkasok az emberekkel. Bizonyos körülmények között akár a kényelem és védelem forrásának is tekinthetik őket.
Az eredmények alátámasztják azt az elképzelést, hogy a farkasok olyan tulajdonságokat hordozhatnak, amelyeket korábban kizárólag a kutyákra gondoltak jellemzőnek – mondja Monique Udell, az Oregon State University ember-állat interakciókutatója. Más szakértők azonban azt mondják, hogy a tanulmány nem volt jól megtervezett, ezért nem meggyőző.
Az új munka az idegen helyzet teszt néven ismert kísérletet használta fel. Eredetileg az emberi csecsemők és az anyák közötti kötődés tanulmányozására készült. Azt méri, hogy az ismeretlen személlyel való szembesülés vagy a környezet által okozott stressz hogyan változtatja meg az alany viselkedését, amikor újra találkozik gondozójával. A több interakció szorosabb köteléket jelent.
A farkasok nem úgy születnek, hogy részt akarnak venni az ilyen kísérletekben, ezért az új tanulmány mögött álló csapatnak nem volt könnyű feladata. Christina Hansen Wheat, a Stockholmi Egyetem viselkedésökológusa és munkatársai 10 szürke farkast neveltek fel 10 napos koruktól kezdve, mielőtt még kinyitották volna a szemüket. A kutatók napi 24 órát töltöttek a kölykökkel, kezdetben 2-3 óránként keltek fel az éjszaka közepén, hogy cumisüvegből táplálják őket. „Olyan volt, mintha egyszerre 10 újszülöttünk lenne” – mondja Hansen Wheat.
Amikor az állatok 23 hetesek voltak, egy gondozó egyenként bevezette őket egy többnyire üres szobába. Néhány perc leforgása alatt a gondozónő kilépett és belépett a szobába, hol magára, hol teljesen idegennel hagyva a farkast. A csapat megismételte a kísérletet 12 23 hetes alaszkai huskyval, amelyeket kölyökkoruk óta hasonlóan neveltek.
A tudósok többnyire kevés különbséget láttak a farkasok és a kutyák között. Amikor gondozójuk belépett a szobába, mindkét faj 4,6-ot ért el az „üdvözlő viselkedés” ötfokú skáláján. Amikor az idegen belépett, a kutya üdvözlési viselkedése átlagosan 4,2-re, a farkasé pedig 3,5-re esett vissza, ami arra utal, hogy mindkét állat különbséget tett a között, akit ismert, és akit nem – számol be a csapat az Ecology and Evolution című folyóiratban. Ez az a megkülönböztetés, amelyet a csapat a kötődés jelének számít.
A kutyák és a farkasok is hasonlóak voltak abban, hogy a kísérlet során több fizikai kapcsolatot létesítettek gondozóikkal, mint idegenekkel.
Ráadásul a kutyák nem igazán járkáltak fel-alá – ez a stressz jele – a teszt alatt, míg a farkasok az idő legalább egy részében így tettek. Ez nem meglepő, mondja Udell, mivel még a kézzel nevelt farkasok is idegesebbek az emberek körül. „A farkasok úgy viselkednek, ahogyan azt a farkasoktól elvárnád.”
A farkasok azonban szinte teljesen abbahagyták a járkálást, amikor egy idegen elhagyta a szobát, és a gondozójuk visszatért. Hansen Wheat szerint ilyet még soha nem láttak farkasoknál. Ez annak a jele lehet, mondja, hogy az állatok az őket felnevelő embereket „társadalmi puffernek” tekintik – a kényelem és a támogatás forrásának.
Udell számára ez a tanulmány legérdekesebb része. „Ha ez igaz, akkor nem ez a fajta kötődés választja el a kutyákat a farkasoktól” – mondja. Tehát nem az embereknek kellett beléjük tenyészteni, hanem az ember ezen tulajdonság alapján szelektálta őket.
Úgy véli, hogy az ingerlési kísérlet arra utalhat, hogy más vadon élő állatok erős köteléket alakíthatnak ki az emberekkel. Vajon az a kézzel nevelt gepárd az állatkertben pusztán ételadagolónak tekinti a gondozóját?
De a tanulmány nem mindenki győzött meg. Gácsi Márta, az ELTE Eötvös Loránd Tudományegyetem etológusa, aki 2005-ben úttörőként segítette a kutyák és farkasok idegen helyzet tesztjét, azt mondja, hogy az eredmények nem egyeznek a csapata által látottakkal. Kollégáival éles különbségeket figyeltek meg a farkasok és a kutyák között, mivel a farkasok alig tettek különbséget gondozójuk és egy teljesen idegen között. Az ilyen eredmények alapján ő és mások arra a következtetésre jutottak, hogy a farkasok nem képesek kötődést kialakítani bizonyos emberekkel.
Gácsi szerint több módszertani probléma is van az új vizsgálattal, többek között az, hogy a kísérleti szoba ismerős volt az állatok számára (és így nem volt elég „idegen” számukra ahhoz, hogy kötődési reakciót váltsanak ki), hogy minden kutya ugyanabból a fajtából származik (ezért nehéz általánosítani, hogy a farkasok hogyan viszonyulnak a kutyákhoz általában), és hogy a farkasok nem járkáltak eleget fel-alá ahhoz, hogy bármit is mondjanak arról, mit jelent ez a viselkedés. „Attól tartok, nem lehet érvényes következtetéseket levonni a tanulmányból” – mondja.
Hansen Wheat azt mondja, nem vitatja, hogy a kutyák és a farkasok nem ugyanolyanok. „Még mindig a vadon élő állatokról beszélünk” – mondja. „Amit láttunk, az nem teszi őket kutyákká.”
De azt állítja, hogy még az is, hogy a farkasok kötődő viselkedésére utaló jeleket észlelünk, azt sugallják, hogy már a kutyaevolúció korai napjaiban megvolt bennük ez a tulajdonság.
Hansen Wheat szerint a kulcs ahhoz, hogy megértsük, mi történt a kutyák háziasítása során, ha odafigyelünk arra, mi a közös bennük. „Gyakran megkérdezik tőlem, miben különböznek a farkasok és a kutyák – de az igazi kérdés, amit fel kell tennünk: „Miben hasonlítanak egymásra?” – mondja. „Ez a kulcs ahhoz, hogy kitaláljuk, hogyan hoztuk létre a kutyát.”
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek