hirdetés

Miért van a kutyáknak farkaskarma?

Király Barbara

2024. szeptember 5 - Képek: Getty Images Hungary

A farkaskaromnak manapság is van funkciója, ám bizonyos esetekben jobb eltávolítani.

hirdetés

A kutyáknak 4 ujjuk van, de van egy ötödik farkaskarom, amely ma már funkcióját vesztette. Mégis találkozhatsz vele, amikor kedvenced körmét vágod. Te tudod, miért van a kutyáknak farkaskarma? Elmagyarázzuk.

A kutya mancsán könnyen észrevehető a farkaskarom

Mik azok a farkaskarmok?

A farkaskarom tulajdonképpen a kutyák csökevényes lábujja. Általában a mancsuk tetején található, és könnyen felismerhető arról, hogy nem érintkezik a talajjal.

Minden kutyának van farkaskarma?

Nem minden kutyának vannak farkaskarmai. Vannak fajták, amelyeknek csak az elülső mancsain vannak, de vannak olyanok, amelyeknek mind a négy lábán, egyes kutyafajtáknak pedig egyáltalán nincsenek már ilyen pluszkarmai.

A farkaskarom beágyazódhat a bőrbe

Miért van a kutyáknak farkaskarma?

Elgondolkodtathat, hogy miért van szüksége az ebeknek ezekre a karmokra. Van-e bármi funkciója?

1.) Ősi tulajdonság
Az extra karom valószínűleg a kutya egyik őséhez köthető, de miután a fára csimpaszkodásra már nem volt szüksége az állatnak, a farkaskarom funkciója is megszűnt.

2.) Segít megragadni dolgokat

A mai ebek leginkább különböző dolgok megfogására használják ezeket a karmokat. Láthatod, ahogy kutyád például egy játék vagy rágóka rágcsálása közben használja a farkaskarmát.

3.) A havas terepen nagy segítséget nyújt a navigálásban
A legnagyobb funkciója manapság azokon az állatokon van, akik havas tájakon élnek. Azoknak a fajtáknak, amelyek havas területen dolgoznak, segíthet a kapaszkodásban, és abban, hogy könnyebben navigáljanak.

A farkaskarom túl hosszúra nőhet

Miért érdemes eltávolítani a farkaskarmot?

Előfordulhatnak olyan esetek, amikor ez az öröklött pluszkarom inkább hátrány, mint előny, és esetleg érdemes megszabadulni tőle. Nézzük, melyek ezek!

  • A farkaskarmok beágyazódhatnak. A farkaskarmok a sima karmokkal ellentétben nem érnek le a földre, így nem tudják őket koptatni az ebek. Így könnyen megnőhetnek olyan hosszúra, hogy beágyazódjanak a mancsba. Erre külön figyelj oda, és kérd szakember segítségét a körömvágásban.
  • Érzékenyek. Ezek a karmok sok esetben nagyon lazán kapcsolódnak a kutyák mancsához, így futás vagy játék közben nagyon könnyen megsérülhetnek.
  • Sérüléseket okozhatnak. A sérülések megelőzése érdekében, óvintézkedésként gyakran eltávolítják a vadász- és munkafajtáknál ezeket a karmokat. A hiedelem az, hogy a farkaskarmokat sokkal könnyebb eltávolítani a kölyökkutyáknál, mint felnőttkorban.

Arról, hogy mi a megfelelő módja ezen karmok ápolásának, és mikor jobb, ha megszabadultok ettől a pluszkaromtól, ebben a cikkben olvashatsz.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

farkaskarom karom karomvágás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!