hirdetés

Felére csökkentenék a farkaspopulációt: legális a vadászatuk

Gerhát Petra

2025. január 6 - Képek: Getty Images Hungary

Szomorúan indul az év a svédországi farkasoknak: a veszélyeztetett állatok állományát a felére csökkentenék. Vadászattal ritkítják a számukat.

hirdetés

A svéd kormány legális lehetőséget adott 5 teljes család, összesen 30 farkas leölésére. A kampányolók állítják, egy ilyen vadászat az uniós jog szerint illegális. A berni egyezmény értelmében a védett fajok populációja ugyanis nem csökkenhet a fenntartható szint alá, írta meg a The Guardian nyomán az Index.

Vadászhatóak a farkasok Svédországban

Annak ellenére, hogy Svédország farkasállománya 2022–2023-ban 20 százalékkal csökkent, idén januártól részlegesen engedélyezték a védett nagyragadozók vadászatát. A statisztikai adatok alapján jelenleg 375 egyedet tartanak nyilván az északi országban. A kormány azonban az év elején bejelentette, felére kívánja csökkenteni az állományt. A jelenlegi 300 farkas helyett 170 farkas lesz a „kedvező természetvédelmi helyzet” új minimumszintje.

Svédországban évtizedeken keresztül, a 60-80-as években nem növekedett a farkasok egyedszáma, az ország veszélyeztetettségi listáján is szerepeltek. A mostani kormányzati döntés azonban a régóta élénk európai uniós lobbiba illeszkedik, ugyanis évek óta kívánja az EU is enyhíteni a farkasok gyérítésére vonatkozó jelenlegi szabályokat,

lehetővé téve az országok számára, hogy növeljék a leölhető egyedek számát.

Ebben a gazdálkodók járnak élen, akik szerint a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent a haszonállataikra. Velük szemben a környezetvédők azt javasolják, a gazdák inkább elektromos kerítéssel óvják a haszonállatokat.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Szigorúan védettből védetté válnak a farkasok

Nemrég szavazták meg az európai vadon élő állatok és növények, valamint a természetes élőhelyek védelméről szóló berni egyezmény tagjai, hogy a farkasok státuszát „szigorúan védett” helyett „védett”-re változtassák. A változás 2025. március 7-én lép hatályba, valószínűleg megkönnyítve az unió számára az élőhelyvédelmi irányelv módosítását is. Ez hosszabb távon a farkasok gyérítéséhez, a veszélyt jelentő példányok kilövéséhez vezethet.

Ha az EU a berni egyezmény legutóbbi döntését követve megváltoztatja a farkas védettségi státuszát az élőhelyvédelmi irányelvben, az eredmény nagyon negatív lesz nemcsak a farkasok, hanem az összes európai vadon élő állat és növény számára

− nyilatkozta Magnus Orrebrant svéd állatjogi szakember, aki kiemelte, hogy kritikusan szemlélik azt az utat, amelyen jelenleg az EU jár, és ami a farkasok védelmi státuszának leminősítését jelenti.

farkas vadászat védett állat

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!