Így állapíthatod meg, hogy milyen fajták vannak keverék kutyusodban
2024. szeptember 10 - Képek: Getty Images Hungary
2024. szeptember 10 - Képek: Getty Images Hungary
A keverék kutyusok gyönyörűek, változatosak és izgalmasak. Sokukról szinte azonnal látni lehet, hogy milyen fajták vegyülhettek bennük, másokról nehezebb lehet megállapítani.
A gazdikat szokta érdekelni ez a kérdés, több okból is. Egyrészt mert így több információt kaphatnak a kutya megfelelő ápolásával, tréningezésével, esetleges betegségeivel és mentalitásával kapcsolatban, másrészt pedig egyszerűen csak érdekes. Egy keverék kutya esetében a benne lévő fajták azonosítása többféleképpen is történhet. Ehhez adunk most néhány tippet!
Mielőtt hozzákezdenél, azt javasoljuk, hogy készíts elő papírt és ceruzát, hogy az alábbi pontok alapján leírhasd kedvenced jellemzőit.
A kutyák fejének formáját három különböző csoportba rendszerezik: dolichocephalic, brachycephalic és a mesocephalic. Az első a hosszúkás koponyájú kutyák csoportja (például különböző agarak), a második a lapos arcú kutyák csoportja (például francia bulldog, német boxer), a harmadik kategóriába pedig a kettő között elhelyezkedő ebek esnek (például mudi, berni pásztorkutya).
Ez már egy kicsivel bonyolultabb lesz. Ebben a cikkünkben részletesen írtunk a különböző faroktípusokról, érdemes lehet átböngészni annak érdekében, hogy teljes képet kapj. Itt nem írnánk le újra, a téma már önmagában is egy teljes cikknyi terjedelmet jelent.
A főbb kategóriák a következők: kurta farok (például breton spániel, welsh corgi pembroke), bodorított (például akita inu, szibériai husky), dugóhúzófarok (például mopsz, basenji), vidrafarok (például labrador retriever, Chesapeake Bay retriever), répafarok (például west highland white terrier, tacskó), ostorfarok (például whippet, ír farkaskutya).
A kutya farka meglepően sokat elárulhat a származásáról. Ha nem is a konkrét fajtát lehet általa meghatározni, de mindenképpen utal arra, hogy milyen típusú a négylábú: hideg éghajlatra termett (bodorított), vízimádó (vidra), általában föld alatti vadászatra kitenyésztett (répa), gyors vagy vadászatra kitenyésztett (ostor).
Rengeteg fajta van, hogy csak a leggyakoribbakat említsük:
Először is érdemes lehet megnézni, hogy a kutya szőre aljszőrzetből és fedőszőrzetből áll-e (például kuvasz, hosszúszőrű skót juhászkutya) vagy csak fedőszőrzete van (például rövidszőrű magyar vizsla, erdélyi kopó).
Aztán az is remek támpontot adhat, hogy kedvencednek szőre vagy haja van. A hajszerű bunda (például uszkár, havannai pincs) egészen addig nő, ameddig le nem vágják, vagy töredezés hatására meg nem rövidül. Ezek a kutyák kevesebbet vedlenek, de cserébe rendszeres kozmetikázásra szorulnak.
A bunda textúrája lehet sima, szálkás vagy drótos is (például airdale terrier, szálkás szőrű tacskó), de persze ne feledkezzünk meg a zsinórosról (például puli, komondor) és a szőrtelen ebekről sem (például kínai meztelen kutya, perui meztelen kutya).
Ezekkel összevetve a szőrzet hosszúságát, valamint sűrűségét, egy újabb lépéssel közelebb kerültél a megoldáshoz.
A szín és a minta talán kevésbé lehet árulkodó, ugyanis számos fajtának elérhető többféle színváltozata. Ám míg vannak olyan kevésbé jellegzetes kombinációk, mint a fekete-fehér vagy a barna-fehér foltos, esetleg a háromszínű foltos, addig a merle (például ausztrál juhászkutya), a harlekin (például német dog) vagy a nyeregmintázat (például német juhászkutya) már többet elárulhat a blöki származásáról.
Ezt nem is ragoznánk túl. Hosszúkás a teste a kutyának, és rövidebbek a lábai (például tacskó), atletikus, és karcsú hosszú végtagokkal (például angol agár), esetleg izmos és masszív testfelépítésű (például cane corso)?
Húzódik esetleg a háta közepén egy dúsabb, jól elhatárolható szőrcsík (például rhodesian ridgeback), kék vagy foltos a nyelve (például shar pei, csaucsau), kék a szeme (például szibériai husky, ausztrál juhászkutya)?
Ez már egy kicsit bonyolultabb lehet, ugyanis a kutya egyéni személyisége is sokat nyom a latban. Azonban van néhány jellegzetesség ebben a kategóriában is, ami árulkodó lehet. Szereti a vizet? Terelget téged vagy a gyereket, ha sétáltok? Jellemző rá, hogy mereven bámul egyes dolgokra, és a szájában nagyon gyengéden is képes dolgokat tartani, cipelni? Minden történésre nagyon érzékenyen reagál és jelez? Az ilyen és ehhez hasonló kérdésekre választ adva, majd azokat összekombinálva a külső jellemzőkkel, kaphatsz keverék kutyusodról egy átfogóbb képet. Ha a listád alapján is elveszettnek érzed magad, javasoljuk, hogy böngészd a fajtaleírásainkat, amelyek nagy segítségedre lehetnek, főleg, ha már van egy-két ötleted, amin elindulhatsz.
Egy dolgot azonban nem szabad elfelejteni; ezek mind csak találgatások, és egyik információ sem ér semmit a többi nélkül. Elérhető már keverék kutyákat kielemző applikáció, és kvízt is ki lehet tölteni a neten ebben a témában, azonban egyik sem szolgál biztos válaszokkal.
Ha tudsz erre áldozni, érdemes készíteni egy DNS-tesztet. Vannak már olyanok is, amelyek nemcsak a kutya fajtájával kapcsolatban adnak információt, hanem a lehetséges betegségekre való hajlamról is az adott eb esetében. Persze ez nem létszükséglet, de nagyban megkönnyíti a kutya nevelését és gondozását, ráadásul hosszú távon spórolhatsz is vele, ugyanis így meg lehet előzni esetleges megbetegedéseket is.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek