hirdetés

Beavatkozik az EU az állatok jóllétébe: erről szólna a jogszabály

Gerhát Petra

2024. július 19 - Képek: Getty Images Hungary

Mind a tenyésztők, mind a menhelyek számára megfogalmazza azokat a minimumkövetelményeket, melyek minden tagországra érvényesek lesznek.

hirdetés

Bár az Európa Parlament (EP) még nem véleményezte, az Európai Bizottság már tavaly decemberben javaslatot tett az egységes, európai állatjóléti alapvetésekkel kapcsolatban. Az EU meghatározná a minimumkövetelményeket a tenyésztőkre és az értékesítőkre, illetve a menhelyeken lévő macskákra és kutyákra vonatkozóan is.

Az EU új állatjóléti követelményei között lenne a chipezés is

Sok változást hozhatnak az EU állatjóléti követelményei

Az Európai Bizottság javaslata már miniszteri jóváhagyást is kapott: előírnák a kötelező mikrochipezést hazánkhoz hasonlóan a kutyák, de a macskák esetében is. Eszerint a nemzeti adatbázisokban nyilvántartásba vennének minden kutyát és macskát, mielőtt eladnák vagy elajándékoznák őket. A Four Paws civil szervezet azonban már kifejezte aggodalmait a tervekkel kapcsolatban. Ők ugyanis úgy vélik, maga a kötelező mikrochip nem számolná fel a most is létező kiskapukat és az illegális állatkereskedelmet. Szerintük a megoldás az lenne, ha valamennyi macskát és kutyát, köztük a gazdátlan, kóbor példányokat is ellátnák chippel. Tehát nem csak azokat, amelyek emberek környezetében élnek. Szerintük így az illegális kereskedelem hosszabb távon visszaszoríthatóvá válhatna.

A javaslatban szerepel az is, hogy tiltani kell a macskák és kutyák keresztezését vadon élő fajokkal, és ki kell zárni a tenyésztésből a szélsőséges tulajdonságokkal rendelkező állatokat. A macskák esetében előbbi kifejezetten fontos, hiszen a vadon élő vadmacska-populációt már most komoly veszély fenyegeti az egyre több hibrid példány miatt.

Az állatok jólléte Magyarországon szigorúan szabályozott

Hazánkban 2021 óta sokkal nagyobb törvényi felelősséget viselnek a gazdák az állatvédelmi törvény szigorítása miatt. Lapunk egyik munkatársa, dr. Kajó Cecília szerint az állattartás felelősséget von maga után.

Ennek keretében az állattartó köteles gondoskodni a kedvtelésből tartott kutya transzponderrel (közkeletű nevén mikrochippel) való ellátásáról, valamint (a kombinált, a parvovírus) és a veszettség elleni védőoltásáról. Továbbá e körbe tartozik az is, hogy amennyiben a chippel megjelölt eb tulajdonosának személye, tartási helye megváltozna, azt bejelentse az állategészségügyi felügyeletet ellátó szolgáltató állatorvosnak, és meggyőződjön az állattartási hely megfelelőségéről

– foglalta össze egy korábbi cikkünkben az állatvédelemmel foglalkozó jogász mindazt, ami egy magyar gazda kötelessége.

Magyarországon uniós szinten is igencsak szigorú a törvényi szabályozás az állatok jóllétét tekintve. Ráadásul az EuroFAWC felkérte hazánkat arra, hogy megrendezze 2026-ban az Európai Állatjólléti Tanácsok Fórumának éves konferenciáját. Hogy ez mit is jelent pontosan, arról itt olvashatsz.

állatjólét európai unió felelős állattartás kötelező mikrochip

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!