Génkísérletekkel visszahozhatják ezt a csúcsragadozót
2024. december 2 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 2 - Képek: Getty Images Hungary
A tudósok egy 108 éves, tartósított állatfej segítségével érhetnek célt a csaknem száz éve kihalt tasmán tigris, avagy erszényesfarkas feltámasztásában.
Nem kisebb célt tűztek ki maguknak a Melbourne-i Egyetem tudósai, mintsem visszahozni a tasmán tigrisként vagy erszényesfarkasként (Thylacinus cynocephalus) ismert, Ausztráliában (beleértve Tasmániát), valamint Új-Guineában őshonos ragadozót. Ebben a biogenetikai kutatásokkal foglalkozó Colossal Bioscience nevű cég, valamint a legfejlettebb géntechnika van a segítségükre.
Miképp nemrég részletesen írtunk róla, az ausztrál ragadozó kihalásának hátterében az emberi tudatlanság állt. A korabeli brit telepesek féltvén haszonállataikat, elkezdték módszeresen levadászni ezeket a kutya méretű, csíkos hátú erszényeseket. 1840-ben a Van Diemen Land Co. jutalmat ajánlott fel minden megölt tasmán tigrisért, míg Tasmánia 1888-ban hivatalos vérdíjat vezetett be a fajra. Mindezek következtében, az Ausztrál Nemzeti Múzeum adatai szerint körülbelül 3500 tasmán tigrist vadásztak le 1830 és 1920 között. A módszeres vadászat mellett valószínűleg betegségek, valamint az élőhely pusztulása is hozzájárult a faj kihalásához.
Az utolsó ismert példány, Benjamin 1936-ban halt meg a hobarti Beaumaris Állatkertben. A bejelentett, de nem alátámasztott észlelések ellenére a fajt 1982-ben hivatalosan is kihaltnak nyilvánították. A történetet még szomorúbbá teszi, hogy a módszeres pusztítás indoka minden bizonnyal nem is volt valós: ezeknek a ragadozóknak az állkapcsa ugyanis nem volt elég erős ahhoz, hogy birkákat fogyasszanak.
Így nézhetett ki egykor az állat. A fekete-fehér felvételeket mesterséges intelligencia segítségével tették színessé.
Ám a jelenlegi tudományos áttörés következtében meglehet, hogy ismét felbukkan ez a különleges állat.
A Colossal két éve kötött partnerséget a Melbourne-i Egyetem Thylacine Integrated Genetic Restoration Research (TIGRR) nevű genetikai kutatóintézetével. Az intézetet vezető Andrew Pask és csapatának a munkáját egy véletlen felfedezés segítette. A Melbourne-i Múzeumban ugyanis rábukkantak egy erszényesfarkas fejére, mégpedig egy üveg etanolban eltéve, amely 108 éve várakozott a sorsára. Ez a felfedezés elképesztő jelentőséggel bírt, hiszen a több mint egy évszázada őrzött maradványnak hála a tudósok teljes genetikai képet kaptak az állatról. Egészen pontosan 99,9%-ban teljes genomot sikerült eddig szekventálnia a csoportnak, és a munka folyik tovább. Ha sikerül befejezniük a fennmaradó hiány pótlását, már csak egy helyettesítő állatra lesz szükség, hogy az erszényesfarkas újra életre keljen. Erre a szerepre egy bizonyos erszényes egérfaj tűnik a legmegfelelőbbnek.
A folyamat részeként az erszényesfarkas legközelebbi rokonának számító erszényes cickány DNS-ét kivonják, majd módosítják, egészen addig, míg az meg fog egyezni az erszényesfarkaséval. Ezt követően a tervek szerint a genetikai anyagot beültetik egy egérembrióba, ezzel megalkotva az első újbóli életre hívott erszényesfarkast.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
A Colossal szerint ennek a csúcsragadozónak a visszatérése segíthetne fenntartani a táplálékláncban alatta lévő élőlények sokféleségét. Ugyanakkor azt nem lehet tudni, hogy az ökoszisztéma ilyen módon való megzavarása valójában milyen következményekkel járhat. Annak az ökoszisztémának, amely már a tasmán tigris nélkül alakult ki.
Tasmánia jelenlegi csúcsragadozója, a tasmán vagy erszényes ördög (Sarcophilus harrisii) esetében már most súlyos állománycsökkenés tapasztalható, amelyen csak tovább ronthat az egykor volt ragadozó visszatérése.
A kutatást vezető Pask szerint azonban az erszényesfarkas egykori élőhelyei a mai napig 90%-ban változatlanok a korabeli állapotokhoz képest, így az állat visszailleszkedése könnyű és olcsó lenne.
Az Index információ szerint nem ez az első alkalom, hogy megpróbálják feltámasztani az erszényesfarkast. 1999-ben Michael Archer paleontológus már kísérletezett vele, a program 57 millió dollárba került, míg 2005-ben „képzelgésnek” nem nyilvánították, és leállították a kutatást.
Miképp Pask fogalmazott, a genetikai kísérletekkel számos más, ma még élő fajt menthetnének meg:
Az nem csak egy Jurassic Park, nem kellene Istent játszanunk. Ezekre a dolgokra nagyrészt azért van szükség, hogy a mostani erszényeseket megvédhessük.
Az erszényesfarkas feltámasztásához még legalább egy évtizednyi munkára van szükség, de az előbb megfogalmazott okból a kutatók addig is az erszényes nyest megmentésén fáradoznak. Esetükben a természetes élőhelyükre behurcolt óriásvarangyok jelentik a legnagyobb veszélyt, amelyeket elfogyasztva a nyestek elpusztulnak a békák mérgétől. Ez pedig rövidesen a faj kihalásához vezethet. Hogy ez ne így történjen, Pask csapata génmódosított nyesteket hozna létre, amelyek ellenállóak a méreganyaggal szemben.
Emellett érdemes megemlíteni, hogy a Colossal már egy ideje dolgozik a mamutok feltámasztásán, amelyre 6 éven belül sor is kerülhet a jelenlegi eredmények alapján. A cég szintén nagy – és természetesen pozitív hatású – reményeket fűz ehhez a kísérlethez is, többek között a klímaváltozás elleni küzdelemben is jelentős szerepet szánnának az újból életre kelt emlősnek, tekintve, hogy a hidegnek ellenálló mamutok visszaállíthatnák a tundra élővilágát. Ám más tudósok szkeptikusan állnak ehhez az elképzeléshez.
Hogy valójában mi fog megvalósulni ezekből a tervekből, és annak milyen hatásai lesznek, ezeket a kérdéseket csak a jövő fogja megválaszolni.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek