hirdetés

Képesek empátiát érezni egymás iránt a kutyák? Így élik meg fajtársaik érzelmeit

Szénási Szimonetta

2024. szeptember 29 - Képek: Az Én Kutyám

A legtöbb gazdi arról számol be, hogy kedvence pontosan tudja, milyen hangulatban van éppen. Érdekes megvizsgálni azt, vajon négylábú társunk ugyanilyen jól olvassa-e, mit érez egy másik kutya?

hirdetés

Azt már számos tanulmány megerősíti, hogy a gazdiknak igazuk van abban, miszerint kutyájuk képes megállapítani, idegesek, szomorúak, vagy éppen kicsattanóan jókedvűek-e. Egy 2018-ban végzett kutatásban a kutyatartók nyomasztó hangokat adtak ki, például segítségért kiáltottak vagy sírást imitáltak, amire az állatok sokkal gyorsabban reagáltak, mint a semleges szavakra, illetve hangadásokra. Az is kiderült, hogy a vizsgált kutyák minél magasabb pontszámot értek el a kötődési teszten – azaz minél szorosabb kapcsolatban álltak a gazdájukkal –, annál jobban igyekeztek odaérni a feltételezett bajbajutotthoz. Emellett kedvenceink az illatunkon keresztül is tájékozódnak aktuális hangulatunkról. Az érzelmeket kísérő hormonális változások ugyanis kiszimatolhatók a leheletünkből vagy az izzadságunkból. Továbbá a mimikánk és a testbeszédünk is árulkodnak az érzelmeinkről. De vajon képesek-e azt érezni, amit egy fajtársuk? Mi a helyzet a kutyák közti empátiával?

Átérzik-e egymás érzéseit a kutyák? / Fotó: Az Én Kutyám

Hangok alapján is képes érezni a kutya

Russell Hartstein okleveles kutyaviselkedés-szakértő és -képző szerint a válasz igen. A szakember tapasztalatait pedig tanulmányok is alátámasztják.

A Bécsi Egyetem kísérletében különféle emberi, illetve kutyahangokat játszottak le a részt vevő ebeknek. Ezek között volt nevetés és sírás, könnyed, játékos ugatás, illetve nyüszítés is. A pozitív, illetve negatív hanghatások mellett pedig olyan semleges felvételeket is választottak, mint a természet hangjai, vagy normál hangerejű emberi beszéd.

A kutatók megfigyelték, hogy a kutyák nagyobb figyelmet fordítottak az érzelmi töltetű hangjelzésekre, mint a semlegesekre. Ami még ennél is beszédesebb, hogy a kutyák jelentősen magasabb pontszámot értek el, amikor negatív hangjelzéseknek voltak kitéve, ami arra utal, hogy képesek különbséget tenni a pozitív és negatív érzelmek között mind az emberek, mind a többi kutya esetében. Azt is megállapították, hogy a kutyák magasabb szintű distresszt (negatív hatású stressz) mutattak, amikor negatív érzelmeknek voltak kitéve. A tanulmány szerint nem volt különbség az érzelmi reakciókban az emberi, illetve a kutyahangok kapcsán.

Az egy háztartásban élő ebek között magasabb az empátia szintje / Fotó: Az Én Kutyám

A tudósok arra is kíváncsiak voltak, van-e különbség az idegen kutyák hangjára adott reakció, valamint a vizsgált állattal egy háztartásban élő eb hangjelzéseire adott reagálás között. A megfigyelések szerint az utóbbi esetben intenzívebb válasz érkezett, tehát a már ismerős kutyák között erősebb lehet a kötelék.

Bár ez a vizsgálat nem cáfolhatatlan bizonyíték arra, hogy a kutyák empátiát éreznek fajtársaik iránt, mindenképpen erős érvként szolgál arra, hogy képesek lehetnek együttérezni más ebekkel, és reagálnak a tőlük érkező érzelmi jelzésekre. Főleg, ha együtt is élnek.

Hartstein hangsúlyozza, hogy a kutyák empatikus képességeinek mérésére nem létezik módszer, így százszázalékos bizonyosságot nem is várhatunk a kérdésben.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Erősíthető-e a kutya empatikus képessége?

Mint a kutatás rámutat, az egymás számára ismerős ebek között, érthető módon, intenzívebb kapcsolat alakul ki. Ahhoz, hogy egy kutya szorosabb kapcsolatot alakítson ki a fajtársaival, elengedhetetlen a szocializáció. Ha nincs is több kutyád, de sokat jártok kutyás közösségbe, akkor kedvencednek nem lesznek ismeretlenek a fajtársak jelzései. Így azokat könnyebben is tudja értelmezni.

A szocializáció elengedhetetlen / Fotó: Az Én Kutyám

Miként dr. Jim D. Carlson rámutat, ugyanez a helyzet az ember-állat kapcsolat esetében is. Ha te elegendő időt szánsz kedvencedre, és megfelelően szocializálod, az hatással lesz a másokkal való viszonyára is. Ha több kutyát tartasz, különösen fontos, hogy valamennyiükkel eleget foglalkozz, és közösen is töltsetek minőségi időt, ezzel a négylábúak közti köteléket is erősíted.

A kutyáknál is előfordul, hogy stresszhelyzetben támogatják egymást. Ha azt látod, hogy kedvenceid az állatorvosi vizit után vagy vihar idején összebújnak vagy megnyalják egymás arcát, az a törődés jele. Ha ezeket a gesztusokat jutalmazod, azzal megerősíted a viselkedést.

empátia érzelmek szocializáció

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!