hirdetés

Az emberi kopaszodás okát a kutyákban találhatták meg

Gerhát Petra

2024. augusztus 25 - Képek: Getty Images Hungary

A nem hormonális eredetű emberi kopaszodás okát a kutatók kutyákban találhatták meg. Skót szarvasagarak vezettek a felfedezéshez.

hirdetés

A skót szarvasagár hosszú és durva szőrzetéről ismert kutyafajta, ám az elmúlt években egyre több olyan alomról számoltak be a tenyésztők, amelyekben a kölykök ritkásabb bundával születtek, és pár hetes korukra szinte meg is kopaszodtak. A Helsinki Egyetem kutatócsoportja tüzetesebb genetikai vizsgálatok után a Human Genetics című folyóiratban közölte az eredményeket a nem hormonális eredetű emberi kopaszodás és a kutyák szőrzetének összefüggésében – számolt be a Qubit.

A fajtát egyre gyakrabban érinti a kopaszodás

Az emberi kopaszodás megértésében a kutyák lehetnek a segítségünkre

A skót szarvasagár a fajtastandardjában meghatározottak szerint a nyakon, a testen és a végtagokon 8-10 cm hosszúságú, durva és kemény szőrrel rendelkezik. Az eleve hosszú szőrű kutya bundája a fejen, a hason és a mellkason jóval hosszabb. Szőrzete dús, vastag, kemény, durva tapintású és sűrű, éppen ezért a teljes almok megkopaszodása több volt, mint feltűnő.

A vizsgálatok során kiderült, hogy az emberek nem hormonális eredetű, alopecia areata néven ismert foltos kopaszodásához hasonló tünetéért az SGK3 gén funkcionális zavara a felelős – legalábbis a közel 1200 év óta szarvasvadászatra tenyésztett skót fajtánál.

A finn kutatók szerint az SGK3 gén egy olyan enzimet kódol, amely hatással van a még feltáratlan mechanizmusok által vezérelt szőrváltási ciklusra. Az ugyanis tudható, hogy az 1972 óta bejegyzett amerikai meztelen terrier szőrtelenségének hátterében szintén ez a gén áll.

Az alopecia areata nem összekeverendő az androgén alopépciával, vagyis a férfias típusú hajhullással. Az utóbbi következtében a férfiaknál, de akár a nőknél is könnyen felismerhető hajhullási mintázat alakul ki. A haj a férfiak esetében a halánték felett kezd el hullani, jellegzetes M alakot létrehozva. A nőknél a hajvonalban megmarad a haj, de a fejtetőn fokozottan elvékonyodik, ritkul. Az alopecia areata, vagyis a foltos hajhullás esetében a fejbőrön és a szőrzettel borított testrészeken egyszerre mintegy éremnyi nagyságokban kezd el kihullani a haj, a szőrzet. 

A kutatócsoport szerint azonban ez még kevés ahhoz, hogy egyértelműen kijelenthessék, az embernél is efféle diszfunkció magyarázza a maradandó hajvesztést, és nem, mint eddig sejtették, valamilyen autoimmun rendellenesség.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Az emberi kopaszodásra megoldást is találtak, de nem az ebeknél

Érdekes módon a fenti kutatással egy időben sikerült egy másik állatfajnál is felfedezni az emberi kopaszodással való összefüggést.

A kutatók a dezoxiribonukleinsav egyik cukra, a dezoxiribóz vizsgálata során, egy sebkezelési technológia kifejlesztésekor találhatták meg a kopaszodás ellenszerét laboratóriumi egereknél. A felfedezést követő célzott vizsgálatok a kísérleti állatokon beindították a sebek környékén lévő szőr növekedését. A szakemberek abban reménykednek, hogy az emberi kopaszodás kezelésére is hatással lehet a technológia.

Ember és kutya kutyás kutatás rat terrier skót szarvasagár

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!