Mire számíts az első 24 órában, amikor hazaviszed a kiskutyát?
2024. augusztus 28 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám
2024. augusztus 28 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám
Az első nap, amit kis kedvenceddel együtt töltesz, az egyik legszebb lehet, ám ahhoz, hogy megalapozhasd a legtökéletesebb módon a további együtt töltött éveiteket, érdemes odafigyelned néhány dologra.
Íme néhány tipp ahhoz, hogy az első nap a lehető legjobb legyen a kiskutyának, és persze számodra is.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
A struktúra segít a kutyának és a családnak is biztonságban érezni magát, valamint az apróság ebből fogja tudni többek között, hogy mi az elvárás vele szemben. Hozz tehát létre egy ütemtervet, és tartsd is be!
Étkezési idő: a fiatal kiskutyák naponta háromszor esznek. Állítsd be ez etetési ütemtervét, amitől ne térj el!
WC-szünetek: a legtöbb fiatal kiskutya éber állapotban legalább 45 percenként ürít, így ezt ilyen időközönként biztosítanod is kell számára. Soha ne büntesd meg, ha baleset történik a házban, az első időkben azonban mindenképpen jutalmazd meg, amikor a szabadban ürít.
Játékidő: a kiskutyádnak szüksége van mozgásra és interakcióra. A megerőltetős és nagyon elhúzódó mozgást azonban kerülni kell, a túlmozgatásnak ugyanis nagyon komoly negatív következményei lehetnek. Ezért az a legjobb megoldás, ha kisebb korban többször, de kevesebbet játszotok, mozogtok egyszerre.
Alvás: a kölykök sokat alszanak, némelyikük akár 16-18 órát is naponta. A fekhely mellett mi javasoljuk egy szobakennel beszerzését is, ami egy nyugodt és biztonságos hely lehet a blöki számára. A kennel helyes használatáról itt olvashatsz bővebben.
Fontos, hogy legyen meghatározott lefekvési idő is, ami szintén a rutin szerves része. Ehhez is nagyon jól jöhet a kennel.
Egyes kiskutyák már az első éjjelt átalusszák, míg mások sírhatnak néhány éjszakán keresztül. Az is előfordulhat, hogy nem tudják visszatartani a vizeletüket, és éjszaka ki kell menniük, de ez általában 4-5 hónapos korra megszűnik.
Sok kiskutya este felélénkül, így érdemes lehet a lefekvés előtt a rutin részévé formálni a játékot vagy a sétát. Így nagyobb esély van arra, hogy levezeti az energiáit, és nyugodtan alszik majd. A séta ráadásul a vécézésre is lehetőséget ad az elvonulás előtt, ami elengedhetetlen.
A szakértők szerint az első időkben jó, ha a kennel a hálószobában van, így ugyanis nagyobb biztonságban érezheti magát a kis állat. Sok tenyésztőnél már bevett szokás, hogy a kedvenc kis játékával, takarójával küldi el új családjához az ebet, így az ismerős illatok is nagyon sokat segíthetnek a megnyugvásban. Ne feledd, a meghatározott lefekvési idő megkönnyíti a beszokást és a szobatisztaságra nevelést mindenki számára. Nem számít, hogy este 8 vagy éjfél, amíg a rutin a rutin marad.
Vidd kedvencedet a ketrecébe, és segíts neki letelepedni éjszakára, adj neki egy kis jutalomfalatot, amikor önként bemegy. Ha éjszaka nyöszörög, érdemes lehet levinni egy gyors WC-szünetre, majd tedd vissza a kennelbe. Semmiképpen se vedd az ágyadba, magad mellé ilyenkor, hacsak nem úgy tervezed a következő 10-15 évet, hogy egy ágyban alszol kedvenceddel.
A családtagokkal való szeretetteljes kapcsolat, a következetes szabályok és rutin, valamint a jó viselkedésért járó jutalmak révén a kiskutya gyorsan megtanulja a helyét ebben az új „falkában”. Nem biztos, hogy egyszerű lesz az első néhány hét vagy hónap, de ahhoz kétség sem fér, hogy hosszú távon négylábú társaddal az oldaladon egy gazdag világ vár majd.
Ne aggódj, nem vagy egyedül, teljesen normális, amin keresztülmész!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek