hirdetés

Életeket menthet a kutyák orra – Ujhelyi Tamás szagláskutatóval beszélgettünk

Gerhát Petra

2024. szeptember 6 - Képek forrása: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary

Számtalan betegséget képesek kiszagolni a kutyák, amivel akár életeket is menthetnek. A kórházi alkalmazásukról és az aktuális szaglásvizsgálatokról Ujhelyi Tamással, a MATE szagláskutató kinológusával beszélgettünk.

hirdetés

A hazai kinológusképzés fellegvára kétségkívül a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE). De nemcsak kutyás szakembereket oktatnak itt, hanem különféle kutatásokat is végeznek annak érdekében, hogy kiderüljön, mi mindent nem tudunk még kedvenceinkről, miként menthetnek akár életeket a kutyák.

A szaglásukon keresztül menthetnek életeket a kutyák

 

Életeket menthetnek a kutyák

Ujhelyi Tamás, a MATE egyetemi docense, szagláskutató, kinológus, vadász mesélt nekünk arról, milyen formában zajlanak az egyetem kutatásai. Mint mesélte, évtizedek óta zajlanak a kutyás kutatások a gödöllői kampuszon. Jelenleg a kutyák életmentő betegségeket felismerő képességét igyekeznek a hazai egészségügy javára fordítani.

„Azt már régóta tudjuk, hogy a kutyák ki tudják mutatni a tüdőrákot pusztán a szaglásuk segítségével. Ezzel kapcsolatban több kutatás is zajlott már. Mi azt vizsgáltuk az elmúlt évek során, hogy más, tüdőt érintő betegségek mellett is képesek-e azt felismerni – összegezte Ujhelyi Tamás. A krónikus obstruktív légúti betegség, a COPD tüdőt érintő megbetegedés. Általánosságban elmondható, hogy a dohányosok 70-80 százaléka COPD-beteg lesz, illetve a COPD-betegek 70-80 százaléka egyben dohányos is. Azt szerettük volna megtudni, hogy az ezzel terhelt betegek betegsége mellett kimutatható-e a tüdőt érintő daganatos elváltozás.

Ujhelyi Tamás új, életmentő feladatot adna a kutyáknak

A kísérletsorozat során több, erre képzett kutyát alkalmaztak. Mint mondta, legalább 8-10 évnyi előkészületet követően sikerült a vizsgálatokat megkezdeni.

„Mintákat vettek COPD-ben érintett betegektől, akik tüdőrákosak is voltak a COPD mellett, és olyanoktól is, akiknél nem diagnosztizáltak daganatos elváltozást. A tüdőrák szempontjából pozitív mintákra tréningeltük a kutyákat, és sikerrel ki is tudták mutatni a daganatos megbetegedést” – magyarázta a vizsgálat folyamatát. 

A kutyák egyszer a kapott, negatív mintára is bejeleztek. Mivel egy jelzés nem elegendő, a kontrollkutyákkal is megszagoltattuk a mintát, amelyek kivétel nélkül szintén jeleztek rá. Visszakérdeztünk a mintát adó labornál, hogy valóban negatív-e a minta, amit megerősítettek. A jelzés után körülbelül háromnegyed évvel azonban kiderült, hogy a betegnél valóban kimutatták a tüdőrákot.

Ujhelyi Tamás szerint egy esetből nem vonhatunk le messzemenő következtetéseket, a történtek mégis azt sejtetik, hogy a kutyák képesek az orvostechnikai eszközöknél hamarabb kimutatni a rákos megbetegedéseket. 

Éppen ezért szeretnék folytatni a közeljövőben a vizsgálatsorozatot, ami jelenleg forráshiány miatt szünetel. Addig sem maradnak azonban munka nélkül a kutyák orrának kutatói. Más, életmentő szerepben is tesztelik az ebek betegekkel való együttműködését. Azt is kutatják, hogy a cukorbetegséget klinikai körülmények között képesek-e kimutatni.

A cukorbetegek mellett napjainkban is dolgoznak már segítőkutyák, jelzik, ha életveszélyben vannak

Régóta ismert, hogy a kutyák cukorbeteg gazdáik mellett a megfelelő segítőkutya-képzést és vizsgát követően képesek jelezni a vércukorszint ingadozását. A MATE berkein belül zajló kutatások során ennél nagyobb léptékben, nem csak egyetlen gazda esetében tréningezik hasonlóra a kutyákat. A terveik szerint akár a kórházak sürgősségi osztályain, a triázsokban is segíthetnének az ebek.

Megfelelő felkészítés mellett a kutyák képesek lehetnek, hogy a számtalan, hasonlóan súlyos beteg közül kiválasszák azokat, akik még inkább elsőbbséget élveznek.

Ez az oka, hogy életmentésre is alkalmas a kutyák szaglása

A kutyák jelentős része érzi, hogy annak az egyednek valamilyen terheltsége van, de nem célja ezt megmutatni. De mi azt tanítjuk meg, hogy ebben az esetben szóljon nekünk. A ragadozóknak ugyanis van olyan tulajdonsága, hogy azt az egyedet szeretnék kiválasztani prédaként, ami valamilyen betegséggel él, hiszen sokkal egyszerűbb leragadozni egy terhelt egyedet, mint egy egészséges példányt. A kutyák még egy fogfájást is képesek kimutatni, ezt használjuk ki” – avatott be a szakember abba, mi az oka annak, hogy akár életeket is menthetnek a kutyák. 

Egészségügyi alkalmazásuk azonban nem csak az egészségügyi ellátórendszer terheltsége okán nehézkes. Az egészségügyi dolgozók számára a kutyákkal kapcsolatban általános ellenérv a sterilitás hiánya. Erre megoldásként azonban a MATE szakemberei között az intézményen kívüli, akár a mentőautók érkezésekor történő kutyás vizsgálatok lehetősége is felmerült.

Ujhelyi Tamás bizakodó, kollégával és tanítványaival együtt jelenleg is azon dolgoznak, hogy azokkal a kórházakkal, amelyek kutyák életmentő, segítő szerepét kihasználni nyitottak, megszülessen a megállapodás.

A kutyák triázsban történő alkalmazása egyedülálló lenne az egész világon.

Ha érdekel a kutyák orra, és kíváncsi vagy, mi mindent képesek kiszagolni, a DOGZ Konferencián Ujhelyi Tamás előadását is meghallgathatod 2024. szeptember 7-én.

 

cukorbetegség kutatás MATE tüdőbetegség Ujhelyi Tamás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!