Mikor lesz biztonságos a dupla kutyapóráz használata?
2024. október 21 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 21 - Képek: Getty Images Hungary
Sétáltattál már egyszerre két kutyát? Ha igen, biztos találkoztál már azzal a problémával, hogy a pórázok összegabalyodnak, az egyik jobbra, a másik balra megy. Ilyen esetekben talán egy dupla kutyapóráz segítségedre lehet.
Természetesen a dupla kutyapóráz sem mindenre megoldás, a legjobb, ha elsődlegesen megtanítjuk őket a helyes sétára, majd megfelelő körülmények között alkalmazzuk ezt az eszközt.
A dupla kutyapórázok vagy couplerek lehetővé teszik, hogy egyszerre két kutyát sétáltathassunk. A közös fogórész alul ketté válik, és külön-külön csatlakoztatható a két kutya nyakörvéhez vagy hámjához. Könnyebb dolgunk van így két kutyával, mert nem kell két teljesen különálló pórázt összekötnünk. Ma már sokféle, különböző funkciójú pórázt találhatunk a boltokban. Némelyek lehetővé teszik, hogy hosszuk mindkét oldalon állítható legyen, ami praktikus, ha esetleg a kutyusok nem egyforma magasságúak. Vannak fényvisszaverő szalagos, forgatható csatlakozós és bungee zsinóros verziók is.
Bár számtalan változata létezik ennek a kutyapóráznak, inkább olyan kutyák számára megfelelőek, akik jól képzettek, megfelelően tudnak pórázon sétálni és nem agresszívek semmilyen konfliktushelyzetben. Mindenképpen vegyük figyelembe kutyáink stílusát, személyiségét. Akkor érdemes két kutyát együtt sétáltatni, ha általában hasonló tevékenységeket kedvelnek séta közben. Két eltérő kutyát sétáltatni elég frusztráló lehet, a póráz nem látná el megfelelően funkcióját ebben az esetben.
A dupla póráz használata nem megfelelő az olyan kutyák számára, akik nem ismerik az alapvető engedelmességi szabályokat. Nagyon óvatosan kell használni, vagy egyáltalán nem javasolt olyan kutyák esetében, akik általában húzzák a pórázt. Ez könnyen sérülésekhez vezet, például olyan esetekben, ha eltérő irányban indulnának el, mert két különböző helyen látnak meg számukra valami érdekeset. Sajnálatos módon nem ritkák az ilyen kutyasétáltatással járó sérülések. Gyakran fordulnak elő olyan esetek, hogy a gazdi megbotlik valamelyik kutyában, belegabalyodik a pórázba vagy átesik rajta. Egy idén közzétett tanulmány szerint a sérülések leggyakoribb oka az, hogy húzza a pórázt a kutya. Így megállapíthatjuk, hogy a legfontosabb, hogy kutyánk mennyire képzett, és mi, gazdik, hogyan tudjuk irányítani.
Nem elhanyagolható kérdés a két kutya közötti kapcsolat. Például, ha a séta ideje alatt végig játszanának inkább, vagy az egyik felbosszantja a másikat, vagy akár egyikük felpörgeti a nyugodt társát. De problémát okozhat agresszív viselkedés is, ha a séta során valamelyik kutyus vicsorog vagy morog a másikra, inkább kerüljük el a dupla póráz használatát. És végül, de nem utolsósorban, az sem jó, ha a kutyák nem jönnek ki egymással, mert így nincs lehetőségük eltávolodni egymástól, nem jutnak külön-külön elég térhez.
Mielőtt nekilátnánk a dupla póráz használatának, mindkét kutyát tanítsuk meg külön-külön laza pórázon sétálni bármilyen tempóban. Egyedenként is követniük kell, amit gazdájuk diktál, például a tempót, az irányt, illetve reagálniuk kell gazdájuk jelzéseire bármilyen helyzetben. Még ha a két kutyus szeret is együtt sétálni, akkor is vigyük el őket rendszeresen külön is, mert érdemes egyedenként is nyomon követni a változásokat. Ilyenkor láthatjuk, hogyan változott mozgásuk, viselkedésük, testtartásuk, illetve felfrissíthetjük a korábban tanultakat. Ezeken a sétákon minden figyelem egy kutyáé, így alkalmas időpont ez a kutya-gazdi kapcsolat megerősítésére is.
Ha érdekel, hogyan teheted élvezetesebbé a közös őszi sétákat, ebből a cikkünkből megtudhatod.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek