hirdetés

Megmenthető-e a kihalófélben levő dobermann?

Csupor Erik

2024. augusztus 20 - Képek: Siklósi Olga/Esposito kennel

Mekkora a túlélés esélye, ha egy dobermann DCM-es? Megmenthető a fajta? Siklósi Olga tenyésztővel, az Esposito Dobermann kennel tulajdonosával beszélgettünk.

hirdetés

Interjúnk első részében Siklósi Olga részletezte, mit takar pontosan a dobermann fajtát nagy számban érintő DCM, azaz a dilatatív kardiomiopátia. Ezúttal a fajta megmentésére irányuló lehetséges utakról kérdeztük a szakembert.

A dobermannt mára a kihalás fenyegeti / Fotó: Esposito kennel

Lehet-e még tenni valamit a dobermann mint fajta megmentése érdekében? Van-e kiút ebből a helyzetből?

S. O.: Több helyen felmerült, és meglehetősen sokan javasolják azt, hogy úgy tűnik, nincs más megoldás, mint ismét „összerakni a fajtát”, belekeverni más vért, hiszen semmilyen más próbálkozás nem vezetett sikerre. A dilemma természetesen az, hogy ha mindez megtörténik, az meg már nem ugyanaz a fajta, mint ami a dobermann volt.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Ha a helyzet ilyen súlyos, milyen tanácsot lehet adni annak a kutyarajongónak, aki dobermannt szeretne vásárolni? Azok alapján, amit ön mondott, kiszűrhetetlen a végeredmény.

S. O.: Aki kölyköt vett tőlünk, mindenkinek elmondtam ennek a fajtának ezt az átkát, hogy hordozzák ezt a betegséget, és hiába szűrtek a szülők minden létező lehetséges módon, nekik is vinniük kell a kölyköket szűrésekre körülbelül egyéves kortól. Úgy etikus, hogy tenyésztőként ezt nem titkolom. Annak, aki dobermannt választ, tisztában kell lennie ezekkel a kockázatokkal, illetve rendszeres költségekkel.

A betegséggel érintett kutyákat kímélni kell / Fotó: Esposito kennel

Mi történik akkor, ha egy dobermann esetében kiderül, hogy a kutya érintett DCM-ben? Említette, hogy ez a súlyos betegség nem gyógyítható. Akkor mit lehet tenni ilyen esetben?

S. O.: Miután ez a betegség valóban nem gyógyítható, csak kézben tartható, valameddig és valamilyen szinten… Az én tapasztalataim szerint a szívritmusos problémák jobban kezelhetőek ideiglenesen. Ilyen esetben a kutyát rendszeresen ultrahangkontrollra kell vinni. Évente egyszer egy 24 órás megfigyelés ajánlott, és általában szívritmus-szabályozó gyógyszereket is felírnak. Ami kiemelkedően fontos, hogy a kutyának kíméletes életmódot kell folytatnia, tehát nem ugrálhat, nem szaladgálhat, és leginkább nem izgulhat.

Tehát nem őrizhet házat, semmi őrző-védőzés nincs,

olyan környezetet kell biztosítani számára, ahol nem izgatja fel magát.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Na de a dobermanntulajdonosok döntő zöme éppen ezért választja, választotta ezt a fajtát,
ami elsősorban erre a tevékenységre lett szelektálva. Ezek szerint egy DCM-es kutya éppen azt nem csinálhatja, amitől dobermann egy dobermann?

S. O.: Sajnos igen. Vannak, akik ebben a helyzetben azt mondják, hogy jó, akkor élje az életét, ahogy akarja, és addig, amíg akarja. A másik hozzáállás, amit én követtem, mert a kutyának, hasonlóan egy gyerekhez, természetesen nincs betegségtudata, hogy vissza kell őket fogni valamilyen szinten. Játszani játszhatnak egymással módjával, de a házőrzéssel járó izgalomtól, ami nekik nagyon nem jó, meg kell kímélni őket, amennyire csak lehetséges. Sajnos, idáig jutottunk. Egyébként hozzáteszem, mostanában ott tartunk, hogy kísérlet történik arra, hogy az őrző-védő ösztön se nagyon legyen meg bennünk, így a helyzet még könnyebb is, hiszen a dobermannok egy része abszolút kanapékutyává vált. Más megoldása a DCM-es helyzetnek nincs.

Kicsit olyan ez, mint amikor egy ember szívinfarktust vagy agyvérzést kap, ami alapjaiban változtatja meg az életformáját, és úgy kell alakítania a hétköznapjait, hogy a betegségének megfelelően éljen. Ez a helyzet egy DCM-es dobermannál is.

Miért, minek a következtében alakult ki ez a tragikus helyzet a fajtánál? A beltenyészet miatt történik mindez, vagy minek köszönhető a géntérkép ilyen mérvű beszűkülése?

S.O.: A nálam sokkal okosabb, ezzel foglalkozó emberek a beltenyésztést nevezik meg elsődleges okként. Akkor szűkül így be a géntérkép, ha mindig visszatérünk valamely ősökhöz, és azok halmozottan vannak jelen. Ha belegondol, egykoron a dobermann többféle kutyából lett összerakva, pontosan úgy, minta a manapság fajtatisztának tartott összes kutyafajta. Nyilván azóta jelentősen megváltozott, például szépíteni akarták, hiszen eredetileg azért ők nem voltak szépek. Amit Dobermann úr ott csinált, nem igazán lehetett elegánsnak nevezni. A napjainkra is jellemző nagyon erőteljes „kiállítósdi” a 90-es évek elején kezdődött, és iszonyú károkat okozott. Mindenki kiállításokra szaladgált, címeket gyűjtögetett, a szűrések nem voltak meg, hiszen nem is gondoltak azokra akkoriban, no és kivitelezhetetlen is lett volna egy jó részük.

A nem megfelelő tenyésztés állhat a probléma hátterében / Fotó: Esposito kennel

Gyakorlatilag azzal, hogy egy győztes kant használtak nagyon sokat, majd aztán annak kölykei ismét prioritást kaptak ész nélkül, valahol ott bicsaklott ki az egész dolog, és szűkült be a már emlegetett genetikai térkép. Még a nagymamáim egykoron vidéken azt mondták, hogy cseréljünk kakast, hogy friss vér legyen. Már ők is tudták, hogy nem jó ugyanaz a kakas sokáig az udvarban. Itt sajnos az történt, hogy ugyanazt a kant használták sokszor, sokfelé, a kölykeit továbbhasználták egymással, és ez nem jó. Nem kell biológusnak lenni ahhoz, hogy az ember tudja: ha én a rossz hajlamot összehozom egy másik rossz hajlammal, abból egy nagyon erősen rossz hajlam lesz, majd betegséggé fajul.

Csupor Erik dobermann interjú őrző-védő kutyák szívbetegség szűrővizsgálatok tenyésztés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!