Mit tegyünk, ha mindent szétrág és rombol a kölyökkutya?
2024. október 24 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 24 - Képek: Getty Images Hungary
Egy kiskutya érkezése otthonunkba mindig nagyon izgalmas esemény, de sajnos előfordulhat, hogy nem minden történik úgy, ahogy elképzeltük. Egyik nap még imádnivaló, máskor szétszedi a lakást, rongálja a bútorokat, cipőket.
Nehéz ezekben a helyzetekben nyugodtnak maradnunk, azonban kutyánk jóléte miatt ez fontos feladat számunkra. A destruktív viselkedésről szóló cikkünkben kitérünk arra, hogy miért fordul elő ez a fajta viselkedés forma? Mik lehetnek az okai és arra is, hogy hogyan tudjuk kezelni ezeket a helyzeteket. Hogyan irányítsuk kedvencünket a további kellemetlenségek elkerülése érdekében.
Hogy miért rombolnak a kölyökkutyák annak számos oka lehet amit sokszor nem is könnyű meghatározni. Összegyűjtöttünk néhány példát az ilyen fajta viselkedést kiváltó okokra, hogy lehetőségünk legyen megérteni és kezelni.
Unalom: A leggyakoribb ok az unalom, ha nem éri elég szellemi vagy fizikai inger a kutyákat, akkor gyakran előfordul, hogy destruktív tevékenységekhez folyamodnak, hogy szórakoztassák magukat. Éppen ezért figyeljünk arra, hogy mindig legyen környezetükben elég játék és arra is, hogy mozgásigényük ki legyen elégítve.
Szeparációs szorongás: Sok kutyánál előforduló probléma a szorongás, amikor hosszabb időre egyedül maradnak. Ilyenkor a rágás és a tárgyak széttépése segít nekik a stressz oldásában.
Fogzás: Kölyökkutyák esetén a fogzás természetes folyamat, de sajnos azzal a kellemetlenséggel jár, hogy rágniuk kell. Ezekben az esetekben hajlamosabbak megrágcsálni a játékaikon kívül más tárgyakat is.
Ösztönös viselkedés: Egyes fajták erős késztetést éreznek a zsákmányszerzésre, például a Jack Russell terrier, a Yorkshire terrier vagy a tacskók. E fajták képviselői hajlamosak a játékokat -és esetenként mást is- nem csupán megrágni, de szét is tépni.
Figyelemfelkeltés: Néha szimpla figyelemfelhívás. Ha következtetéseket vonnak le abból, hogy ezekben a helyzetekben rájuk irányul a figyelem, sokszor azért csinálják, hogy újra és újra velük foglalkozzunk.
Stressz vagy frusztráció: Az élethelyzetben, környezetben bekövetkező változások, bizonyos területekhez való hozzáférés hiánya is kiválthatja a destruktív viselkedésformát. A frusztráció kifejezésének módjaként rághatnak vagy tönkretehetnek tárgyakat.
Az első dolog, amit tennénk természetesen a büntetés és a szidás lenne, ez azonban nem a megfelelő reakció. De mit tegyünk helyette?
Irányítsuk másfelé a figyelmüket: Ha tetten érjük az eseményt, mindenképpen maradjunk nyugodtak és irányítsuk figyelmüket valami másra, például egy rágójátékra vagy egy kijelölt ásóhelyre. Ez megtanítja nekik, milyen viselkedések elfogadhatók.
Ne lássák, ahogy rendbe rakjuk a tett helyszínét: Amíg eltakarítjuk a romokat, vigyük át a kedvenceinket egy másik szobába. A lényeg, hogy ne lássák, hogy mit csinálunk, mert azt feltételezhetik, hogy játszunk és megerősíthetjük bennük azt az elképzelést, hogy ez a viselkedés elfogadható.
Álljunk ellen a szidási késztetésnek: Ez a válaszreakció nem valószínű, hogy megakadályozná azt, hogy a kutyák máskor hasonlót tegyenek és még az is előfordulhat, hogy szoronghatnak, vagy félhetnek tőlünk emiatt.
Megtaníthatjuk őket arra, hogy mi a megfelelő viselkedés, mi az a mi megengedett és mi az ami nem. De mindehhez következetességre, időre és türelemre van szükség. Hogy csináljuk?
Biztosítsunk sok interaktív lehetőséget: Először is gondoskodjunk arról, hogy kedvenceinknek mindig legyen elegendő játék, ásási lehetőség és olyan programok, melyek szellemileg lekötik őket.Tanítsuk meg nekik, hogy mivel tudnak játszani, hogy ne találjanak más nem nekik való lehetőségeket.
Használjunk pozitív megerősítést: Amikor a kutyák megfelelő tárgyat rágcsálnak jutalmazzuk, dicsérjük meg őket. Ez segít megerősíteni azt az elképzelést, hogy a játékaikat rágni jó dolog.
Felügyeljük és irányítsuk: Amíg tanítjuk kedvencünket a megfelelő viselkedésre, addig szabjunk határokat. Zárjuk el azokat a dolgokat, helyiségeket, amikkel nem szabad, vagy ahol nem szabad játszani.
Biztosítsunk megfelelő mozgást: Ne hanyagoljuk el soha, a megfelelő mozgás biztosítását kutyák számára. Minden fajta más és más mozgásigénnyel, aktivitási szinttel rendelkezik, ezért ennek mindenképpen nézzünk utána. Ha kellőképpen lefáradnak már nem lesz kedvük rosszalkodni.
Tanítsuk meg a „Tedd le” parancsot: A „Tedd le” parancs értékes eszköz a nem kívánt rágás megelőzésére. Gyakoroljuk ezt a parancsot sokszor, hogy idővel segítsen megakadályozni a kellemetlen helyzeteket. A tanítás legjobb módszere, ha jutalmazzuk a helyes viselkedést.
Ne adjunk vegyes jeleket: Fontos, hogy az adott helyzetekben következetesen, mindig ugyanúgy reagáljunk. Ha a használatban lévő cipőktől, ruháktól el vannak tiltva, ne adjuk nekik elhasznált darabokat játszani, mert ők nem tudnak különbséget tenni köztük. Így azt hihetik, hogy mással is ugyanúgy játszhatnak.
Ha nyugodtak maradunk, megértjük majd kutyák szükségleteit, és emellett a következetes képzés is segíthet a kiskutyákat jobb viselkedés és egy boldogabb otthon felé terelni.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek