hirdetés

2 napig ingyen tudhatsz meg mindent az állatok viselkedéséről

Szénási Szimonetta

2024. október 3 - Képek: Debreceni Egyetem

Online is követhető konferenciát tartanak a Debreceni Egyetem kutatói október 3–4-én, ahol 18 ország több mint 60 előadójától tanulhatsz az ember-állat kapcsolatról, az ízeltlábúaktól a kutyán át a zsiráfokig.

hirdetés

Az immár hagyományosnak számító, három éve életre hívott nemzetközi konferencia házigazdája a Debreceni Egyetemen működő antrozoológiai kutatócsoport. Az állatok világnapja alkalmából október 3–4-én megrendezett interdiszciplináris esemény Az ember állat kapcsolat perspektívái címet viseli. 18 országból több mint 60 előadó szólal meg a rendezvény keretében. Európából, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Indiából és a Fülöp-szigetekről is vesznek részt szaktekintélyek személyesen, illetve online. A témák is igen változatosak lesznek, az ízeltlábúaktól házi kedvenceinken át az afrikai nagyvadakig számos fajról tudhatsz meg érdekességeket, több tudományterület érintésével.

A konferencián ízeltlábúakkal is ismerkedhetünk

A szervezők az alábbiakban foglalják össze a konferencia programját:

„Az érdeklődők filozófiai, biológiai, irodalomtudományi, pedagógiai, művészeti, filmtudományi, kulturális antropológiai irányultságú előadásokkal éppúgy találkozhatnak, mint az állatasszisztációs és -rekreációs témák új kutatási eredményeivel. A konferencián megismerhetjük többek között a Harry Potter-regénysorozat ember-állat átváltozások kulturális és mitológiai vonatkozásait, a spanyolországi kóbor macskák és a helyiek együttélési gyakorlatát éppúgy, mint a média szerepét a cápák iránt érzett félelmek felerősítésében. Ezen túl filmalkotások állatfiguráiról, az állati eredetű élelmiszerek fogyasztásának elvi kérdéseiről és az afrikai állatnépmesékről is hallhatunk előadásokat.

A konferencia mindkét napját plenáris előadások nyitják. Az első napon Yamini Narayanan, az ausztráliai Deakin Egyetem Művészeti és Pedagógia Karának docense az állatok a periférikus kapitalizmusban megélt szenvedéseiről tart előadást. Mészáros Csaba , a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet Etnológiai Osztályának vezetője pedig az Élőlények, testek és lelkek: Antropológiai reflexiók a növények, az állatok és az emberek társadalmára címmel osztja meg tudományos eredményeit a hallgatósággal. A második nap plenáris előadója a Szegedi Tudományegyetem Vizuális Kultúra és Irodalomelmélet Tanszékéről Hódosy Annamária A kutyatartás mint biohatalom című előadásával. Őt pedig Vasile Stănescu, az Amerikai Egyesült Államokbeli Mercer Egyetem Kommunikációtudományi Tanszékének tanszékvezetője követi, aki az állattenyésztésben megjelenő »Greenwashing«, azaz »zöldremosás« fogalmát értelmezi az előadásában.

Az ember-állat kapcsolat perspektívái című nemzetközi antrozoológiai konferencia plakátja

A konferencia első napját Becz Péter Hiányzol, Marius című dokumentumfilmjének vetítése zárja, amelyet kerekasztal-beszélgetés követ. A film egy egészséges állatkerti zsiráf halálának és nyilvános felboncolásának történetén keresztül mutatja be a modern ember és természet viszonyát, és hogy ezt a kapcsolatot hogyan adjuk át a következő generációnak. A filmet követő kerekasztal-beszélgetést Mészáros Csaba (etnológus) moderálja, résztvevői pedig Becz Péter (filmrendező), Hódosy Annamária (irodalomtudós, filmkritikus, kultúrakutató), Győri Zsolt (film- és kultúrakutató), László Borbála (film- és kultúrakutató) lesznek.

A konferencia második napján az antrozoológia szellemiségét hordozó frissen megjelent, Lovas Kiss Antal, Topál József és Köböl Erika által jegyzett Kutyák közreműködésével végzett állatasszisztáció a 21. században című kötet bemutatására is sor kerül. A könyv szerzői nem elégedtek meg azzal, hogy csupán a kutyával asszisztált tevékenységekre fókuszáljanak. Holisztikus módon igyekeztek bepillantást nyújtani az olvasóknak abba, hogy mit jelent a kutya a mai társadalmunkban, milyen kutyaképességek fűzik szorosra az ember és a kutya viszonyát, és milyen lehetőségeket kínál az ebek pedagógiai alkalmazása.

 

Itt érhető el a konferencia

A konferenciának a Debreceni Egyetem hajdúböszörményi Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kara ad otthont, de az érdeklődők online is részt vehetnek az eseményen. Ennek menetéről, valamint a részletes programról a konferencia honlapján tájékozódhatsz IDE kattintva. A részvétel ingyenes.

állatasszisztált fogalkozások ember és kutya kapcsolat konferencia kutatás programajánló viselkedés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!