Izgalmas konferenciát szervez a Debreceni Egyetem az állatok világnapja alkalmából: online is követhető az esemény
2022. október 3 - Forrás: Debreceni Egyetem /Képek: Getty Images Hungary
2022. október 3 - Forrás: Debreceni Egyetem /Képek: Getty Images Hungary
Október 4-én ünnepeljük az állatok világnapját. Eme jeles alkalomhoz kapcsolódóan pedig a Debreceni Egyetem egy igazán izgalmas konferenciát szervez az állatbarát érdeklődőknek, amit akár otthonról is követhetsz!
Az antrozoológiai konferencia az ember-állat perspektíváit járja körül etológiai, gyógypedagógiai, pszichológiai, kulturális antropológiai, pedagógiai és rekreációs nézőpontokból. Az eseményt a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kara rendezi, ahol néhány éve kezdődött el az állatasszisztált pedagógia oktatása alapszakon és szakirányú továbbképzésben. Az érdeklődők pedig nemcsak a helyszínen, de online is becsatlakozhatnak az előadásokba.
A Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kara így fogalmazta meg célját.
„A kezdetektől kiemelt fontosságot tulajdonítunk az állattal asszisztált tevékenységek szociokulturális hátterének, mert az állatasszisztáció szerepe és népszerűsége alapvetően függ a kultúránkra jellemző állat-ember viszonytól. Ugyanakkor az állatok bevonása a pedagógiai vagy segítő munkába is visszahat az állatokhoz fűződő kapcsolatok formálódására, a következő generációk állattartói magatartására. Képzéseink egyetemi jellegéből adódóan nagy hangsúlyt fektetünk a kutatási tevékenységre is, szemléletmódunkat itt is a széleskörű (holisztikus igényű) vizsgálatok jellemzik.
Célunk, hogy az állatasszisztációt nemcsak szűk provinciális megközelítésben szemléljük, hanem kutatásokat inspirálva és szakmai párbeszédet generálva szélesebb platformot teremtsünk az ember–állat kapcsolat kérdéskörének. Kutatói ambícióink meghatározó eleme az interdiszciplináris kapcsolatok kiépítése, a megvalósítás érdekében pedig létrehoztuk az ország első antrozoológiai kutatócsoportját a Debreceni Egyetemen.
Az antrozoológia a nyolcvanas évek óta világviszonylatban jól ismert – de Magyarországon még alig alkalmazott – tudományterület, amely az etnobiológia részterületeként interdiszciplináris módon fogja össze az emberek és állatok közötti interakciók kvalitatív és kvantitatív vizsgálatát. Magába foglalja az élőlények emberi percepcióját és a velük kapcsolatos tudást, valamint az állatok emberi társadalomban betöltött szerepét nemcsak haszonelvű, hanem kulturális, vallási, művészeti és filozófiai értelemben is vizsgálja.
Az antrozoológiai szemlélet alkalmazása azért fontos, mert az állat-ember kapcsolat számos tudomány számára releváns kutatási terep, azonban minden diszciplínának megvannak a saját prioritásai, elméletei, módszertana és terminológiái, így a megszülető publikációk többnyire nem mutatnak túl a saját kontextusukon. Az antrozoológiai megközelítés közös platformot teremt, amely lehetőséget kínál olyan új összefüggések feltárására, amelyek az egyes diszciplínák számára külön-külön rejtve maradnának. A konferencia kínálta együtt gondolkodás azért is fontos, mert a szakmai párbeszéd közelebb vihet az egységes terminológiai háttér megteremtéséhez is.”
Amennyiben szívesen meghallgatnád az előadásokat, az online csatlakozáshoz szükséges linkeket és a részletes programot az esemény Facebook-oldalára kattintva érheted el.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek