Értékes információkat rejthetnek a dalmaták foltjai: segíthetnek jobban megérteni a betegségeket
2024. június 28 - Képek: Getty Images Hungary
2024. június 28 - Képek: Getty Images Hungary
A tudósok azt vizsgálják, választ adhatnak-e a dalmaták foltjai arra, hogy az emlősöknél miért alakulnak ki bizonyos betegségek.
Dr. Kit Yates, a Bathi Egyetem kutatója tagja annak a négyéves vizsgálatnak, amely a dalmaták foltjai kapcsán annak próbál a végére járni, hogyan képződnek és vándorolnak a pigmentsejtek a szervezetben az embrió fejlődése során. Az eredménytől azt remélik, hogy lehetővé teszi egy sor betegség közelebbi megértését. Továbbá rávilágít az immunrendszer működése és a dalmata jellegzetes külső jegyei közötti kapcsolatra.
„A dalmátok tanulmányozása elősegítheti az emberi genetika megértését – mind az evolúciónk, mind a betegségekre való fogékonyságunk szempontjából” – mondta el dr. Yates.
A Spot the Difference című tanulmányban a Bathi Egyetem és a Lancaster Egyetem tudósai vesznek részt a brit Kennel Club szakembereinek közreműködésével. A BBC beszámolója szerint a tudósok abban bíznak, hogy munkájuk megmagyarázhatja, hogy „a pigmentációban részt vevő gének miként játszanak szerepet az emlősök életének korai szakaszában, befolyásolva mind a fejlődő immunrendszert, mind a később megjelenő viselkedési jellemzőket”.
Dr. Yates erre reflektálva kiemelte, motivációjuk nem csupán az állati pigmentmintázatok megértésére irányul, céljuk, hogy új információkat tárjanak fel az emberi fajról a genetika, az evolúció és a betegségekre való fogékonyság tényezőin keresztül.
A dalmatáknál igen gyakori probléma a süketség. Becslések szerint körülbelül 8 százalékuk mindkét fülére, 22 százalékuk pedig az egyik fülére süket.
A süket kutyáknak sok nehézséggel kell szembenézniük életük során, az érzékszervi hiány miatt gyakran agresszívek, emiatt veszélyt jelentenek gazdájukra nézve, így mindenkinek az az érdeke, hogy megértsük a jelenség okát.
Dr. Yates úgy vélte, a süketség közvetlenül összefügg a fajtánál a melanocitiák hiányával. Ezek a pigmenttermelő sejtek átvándorolnak a fejlődő embrión, majd a bőr különböző területein lokalizálódnak. „A minták tanulmányozásából olyan információkhoz juthatunk, amelyek hozzájárulhatnak, hogy segítsünk ezen az egészségi állapoton” – tette hozzá.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Mint ismert, a dalmaták teljesen fehéren születnek. A kutya jellegzetes foltjai csak később, körülbelül kéthetes korukban alakulnak ki, és a minták egészen az állat egyéves koráig változnak. A fél vagy a teljes süketséget a fehér színért felelős gén okozza, amely öröklődhet is.
Ahogy arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, a tenyésztés során nem lehet kiküszöbölni ezt a problémát, így a tenyésztők csak annyit tehetnek, hogy ép hallású egyedeket pároztatnak. A kölyköknél ezért fontos hallásvizsgálatot végeztetni. Már csak azért is, mert a házi módszerek téves eredményt adhatnak.
Ha szeretnél további érdekességeket megtudni a dalmatákról, olvasd el fajtaleírásunkat is.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek