6 érdekesség a dalmatáról: a fajta megszenvedte a népszerűséget
2024. november 19 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 19 - Képek: Getty Images Hungary
A dalmatákat jellegzetes pettyezett bundájukkal mindenki ismeri, ám vannak olyan tények, illetve érdekességek, amik már kikoptak a köztudatból. Ezeket segítünk felfrissíteni!
A dalmata a mai napig népszerű választásnak számít, nem véletlenül. Itthon például a 2023-as adatok alapján az 56. legnépszerűbb fajta, ami nem is rossz helyezés, főleg, ha belegondolunk, hogy az FCI 359 fajtát ismer el hivatalosan. A pettyes szépségeket sokan csak a „101 kiskutya” című mese, vagy a történetet feldolgozó film alapján ismerik, ami egyáltalán nem rossz kiindulópont, ám nem adja meg a teljes képet a fajtáról. Az alábbiakban segítünk egy kicsit jobban is megismerni a dalmatát 6 tény ismertetésével, illetve néhány érdekességgel is tarkítjuk a „szárazabb” információkat.
Ahogyan már előbb is említettük, a 101 kiskutya bár fellendítette a fajta ismertségét, sajnos akaratlanul is problémákat okozott. Rengetegen beleszerettek a dalmatákba, látva az intelligens, elegáns, mégis szórakoztató, vidám kutyákat, akik született mókamesterként vonultak be a köztudatba. Sajnos akkoriban még kevesebb lehetőség volt arra, hogy a kutyakedvelő emberek megbízható forrásokból tájékozódjanak egy fajta tartási körülményeiről és szükségleteiről, így valóban legtöbben azzal a tudással fogadtak örökbe dalmatát, amit a meséből nyertek. Ez pedig csupán a fele volt az igazságnak.
A dalmaták energikusak, aktívak és igénylik a testmozgást, illetve a foglalkozást. Ha nincs elég lehetőségük arra, hogy energiájukat megfelelő csatornákon keresztül vezessék le, számos nem kívánt viselkedést alakíthatnak ki, gazdájuk bánatára. Ez sokaknál meg is történt, akik a nagy „dalmatalázban” fogadták örökbe pettyes kedvencüket. Sajnos ez gyakran azzal végződött, hogy az addig még hőn vágyott ebet elajándékozták vagy leadták egy menhelyen. Ugyanezt a mintázatot egyébként számos más „felkapottnak” tekinthető fajtánál fel lehet fedezni, például a border collie-nál, vagy éppen a malinois-nál.
A dalmata egy régi fajta, ám azt senki nem tudja, hogy pontosan mikorra datálható a kialakulása. Modern kori története az 1700–1800-as évek körül kezdődött, ám a történelem során számos alkalommal dokumentáltak pettyezett bundájú kutyákat. Feltehetően már az ókorban is voltak a dalmatához hasonló küllemű (és feladatú) ebek. Ezt bizonyítja több egyiptomi temetkezési hely falára felfestett kép is.
A dalmata hosszú történelmét feltehetően sokszínűségének is köszönheti, ugyanis a fajta számos feladat ellátására alkalmasnak bizonyult. Legtöbben a kocsisok segítőjeként ismerik, és kvázi így is vonult be a történelemkönyvekbe. Érdemes erről is többet megtudni, ugyanis a mai napig vannak olyan tulajdonságai, amelyek visszavezethetőek erre a szerepkörére.
Volt olyan időszak, amikor a kocsisok segítőit állítólag terelésre, vadászatra vagy éppen patkányfogásra használták, sőt, háborús időszakokban őrszemként is bevetették őket.
A dalmaták nem csupán kocsisok hűséges társai voltak, a zsúfolt utcákon tűzoltók útját is segítették, emellett pedig vigyázták a lovak és a felszerelés épségére. A pöttyös kutyák és a tűzoltók kapcsolata a mai napig megmaradt, és külföldön számos tűzoltóság választ dalmatát kabalaállatnak.
Furcsamód a dalmaták jellegzetes mintázatuk nélkül, fehéren születnek. Körülbelül kéthetes korukban megjelennek a pöttyök körvonalai, majd az elkövetkező egy évben „kiszíneződnek”.
Még egy érdekesség a dalmaták pettyeiről: bár a mintázat első ránézésre ugyanolyannak tűnhet minden eb esetében, a valóságban mindegyiküké egyedi. Mintha csak a saját, fajtára jellemző ujjlenyomatukról lenne szó!
Ha szeretnél többet megtudni a pöttyös bundáról, olvasd el ezt a korábbi cikkünket. Ha pedig a fajtáról szeretnél új ismereteket szerezni, nézz rá fajtaleírásunkra.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek