Botrány a sárvári kutyakiállításon: a MEOESZ eltiltotta a cseh tenyésztőt
2024. július 24 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 24 - Képek: Getty Images Hungary
A cseh tenyésztő a nézők és a bírák szeme láttára bántalmazta orosz toy terrierjét. Az esetről videó is készült, amely az arra érzékenyeknek felkavaró lehet.
Világszerte felkavarta a kutyás közösséget a Sárvár 3xCACIB kiállításon készült videó, amelyen egy cseh kiállító nyilvánosan rángatja, majd meg is üti orosz toy terrierjét. A nagy horderejű ügyet a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége azonnal megvizsgálta, megtéve a szükséges lépéseket.
Az eset a sárvári kiállítás második napján, július 20-án történt, amikor is a cseh kiállító felvezetés közben szemmel láthatóan erőszakosan viselkedett a kutyával, húzta a pórázon felvezetés közben, majd a pontozást követően, már kézbe véve meg is ütötte az állatot. A felvételen egy ütés látható, míg a továbbiról az állat fájdalmas nyüszítéséből lehet következtetni.
A videó érzékenyebb olvasóinkat felkavarhatja, valamint káromkodások is elhangzanak alatta, ezért nem mutatjuk, de ezen a linken megtekinthető.
Miként dr. Balogh Zsuzsanna, a MEOESZ etikai bizottságának elnöke, Harsányi Péter, a kiállítás vezető bírója, valamint Korózs Gábor, a MEOESZ elnöke a szövetség közleményében kifejtik,
(a) bizottság megállapította, hogy a hatályos kiállítási szabályzatunkkal, az etikai normáinkkal és az állatjólléti elvárásainkkal a kiállító viselkedése teljesen ellentétes.
Mindezek következtében a H. S. nevű kiállítót még aznap eltiltották a további versenyzésről, valamint az aznap megszerzett címeit is visszavonták. Ezenfelül a szövetség értesítette a történtekről a cseh kennel clubot is.
A Szurkolók az Állatokért Alapítvány vezetője, Kapin Richárd az üggyel kapcsolatban lapunknak elmondta, hogy nagyon örömtelinek tartják, hogy a szervezők és a MEOESZ azonnal reagált a történtekre. Többen megkeresték az eseményeket követően őket is, azonban nem látják indokoltnak, hogy az üggyel foglalkozzanak, hiszen az a megfelelő következményekkel zárult.
” A szervezők a lehető legjobban döntöttek, amikor az érintett tenyésztőt eltiltották a versenyzéstől, és visszavonták az eredményeit is. A legjobbat tették, amit ebben a helyzetben lehetett, ráadásul a lehető leggyorsabban. Ezért nekünk nem is kell ebbe az ügybe beleavatkoznunk.”
– mondta Kapin Richárd.
Dr. Kajó Cecília, állatvédelemmel foglalkozó jogász szerint azonban utólag is érdemes lenne feljelentést tenni a történtekkel kapcsolatban.
„Szemmel látható, hogy a videón szereplő kiskutyának egyetlen porcikája sem kívánta a felvonulást. A kérdés, hogy ez az aznapi melegnek köszönhető, vagy a kutya számított arra, hogy a végén meg fogják fenyíteni. Érdemes lenne kirendelt igazságügyi viselkedésszakértőnek is megmutatni a felvételeket, ugyanis a stressz okozta rettegésben élt élet pontosan olyan állatkínzás, mint a fizikai bántalmazás.” – összegezte kérdésünkre.
A kiállításon történtek kapcsán fontos kiemelni, hogy állatkínzásnak nemcsak a tettlegesség minősül, hanem minden olyan eset, ha a kutyát (macskát vagy egyéb jószágot) (életveszélyes) helyzetnek teszik ki, az állat alapvető szükségletei nem elégülnek ki, mentálisan és lelkileg is sérül a tartási körülmények következtében. Ha valaki rövid láncon, étlen-szomjan, a tűző napon tartja az állatot, ha bezárva hagyja az autóban, hosszú időre magára hagyja, az mind állatkínzásnak minősül. És ez csak néhány példa. Ha ilyennel szembesülsz, semmiképpen se menj el mellette! Közvetlen életveszély esetén értesítsd a rendőrséget, rajtuk kívül pedig a helyi jegyző, illetve az állatvédő szervezetek lehetnek a segítségedre.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek