Az ország összes mentett csaucsaujának jut karácsonyi ajándék
2024. november 28 - Képek: Adopt a Chow
2024. november 28 - Képek: Adopt a Chow
Egy csapat önkéntesnek hála 60 rossz sorsú csaucsau került már szerető otthonba, de a többi, gazdára váró mackóról sem feledkeznek meg.
Szimicsku-Földi Eszter maga is csaus, és a fajta iránti elköteleződés az esetében túlmutat azon, hogy saját négylábúját szeretgeti. Eszter és egy csoport hozzá hasonló állatbarát évek óta elszántan tevékenykedik a csaucsauk hazai helyzetének javításán. Hogy erre miért van szükség? Mert ez a kevesek által ismert, gyakran félreértett kutyafajta sok esetben kerül menhelyekre, ahogy a szaporítók is előszeretettel hagyják sorsukra a már feleslegessé vált állatokat.
A csaumentés Eszter életében 2022 januárjában kezdődött. Ekkor ő már gyakorló gazdaként ismerte a fajtát, ám még nem gondolta, hogy egyszer ekkora szerepet kapnak ezek a kedves mackók az életében. Tagja volt online egy csaus közösségnek, ahol a tagok személyes tapasztalataik mellett gyakran osztották meg – és teszik ezt mind a mai napig – kóbor vagy gazdára váró csaucsauk fotóját segítségképp. Az említett esztendőben egy igen szomorú történetet lehetett olvasni egy gyepmesteri telepre került csauról. A kutya gazdája meghalt, ami nagyon megviselte az állatot. Ez a viselkedésére is hatással volt, és egy alkalommal megharapta a néhai gazda feleségét. Emiatt került be a telepre. Esztert mélyen megérintette az eset, és elhatározta, hogy segít a kutyán. Tudta, hogy nem lesz könnyű dolga ilyen előzményekkel, de ez nem tántorította el.
Rajta kívül több hasonlóan elszánt, jólelkű tagot számlált a közösség, akik szintén megmozdultak. Összesen 15-en fogtak össze, hogy jobbra fordítsák a csau sorsát. Így kerültek kapcsolatba a Lelenc Kutyamentő Egyesülettel, ahol megkezdődhetett a négylábú rehabilitációja.
Idővel létrehozták az Adopt a Chow (Fogadj örökbe egy csaut) nevű oldalt, amelynek célja egyrészt a mentett csauk örökbefogadásának előremozdítása, másrészt az edukáció. Ugyanis, mint arra Eszter is rámutatott, nagyon sok téves vagy félinformáció él a csaucsauról a köztudatban. A többség azt gondolja, hogy a csauk nagyon makacs, önfejű kutyák, akiket nehéz kezelni. Ez részint igaz, hiszen jellemző a fajtára egyfajta nyakasság, ugyanakkor jó kezekben igazán ragaszkodó, szeretetteljes kutyák, akik remekül kijönnek a gyerekekkel vagy más állatokkal, köztük a macskákkal is. A nap jelentős részében pedig pihennek.
A csau nem egy túl aktív fajta. Naponta akár 20-22 órát is alszik. A séták idején élénk, de otthon többnyire elfekszik a párnája mellett
– osztotta meg személyes tapasztalatait Eszter.
Mint elmondta, az Adopt a Chow az ország számos szervezetével kapcsolatban áll, így tudomásuk van szinte minden mentett, gazdára váró csaucsauról.
A kutyák ellátásában, mint az ápolás, a játék, a szocializáció, valamint a logisztikai és egyéb szerveznivalókban is segítséget nyújt az Adopt a Chow a Lelenc Kutyamentő Egyesületnek, ahol az általuk gondozott csauk élnek.
Ahogy Eszter hangsúlyozta, ez egy kis befogadóképességű szervezet, ahol 50 kutyának tudnak helyet biztosítani. Az állománynak pedig általában az 5-10%-a csaucsau. Ennek előnye, hogy minden védencre jut elegendő idő. Ennek köszönhetően az itt élő kutyák napi kétszer sétálnak, folyamatos a szocializációjuk, és az állatvédők egytől egyig ismerik őket. Ilyen szempontból ez egy nagyon ideális felállás, azonban jelenleg is legalább 10 csau vár befogadásra, akik helyszűke miatt jelenleg úgymond várólistán vannak. Ha a szervezetnél levő kutyák gazdásodnak, akkor az ő helyükre érkezhetnek az új védencek. Természetesen ennek komoly anyagi vonzata is van, amihez szintén szükség van támogatásra, felajánlásokra.
A Lelenc Kutyamentő Egyesület mellett a PCAS Állatmentő Egyesülettel, a Noé Állatotthon Alapítvánnyal, a Kira Völgységi Kutyamentő Egyesülettel és a Battonyai Állatmentők Alapítványával is kapcsolatban állnak, segítve egymás munkáját.
A két és fél éves működés ideje alatt eddig 60 csaucsaunak sikerült szerető otthont találnia az önkéntes csapatnak. Valamennyi gazdásodott kutya képe felkerül egy tablóra, amit a csoport közösségi oldalán meg lehet tekinteni. A bájos nevű medvék – köztük Hópihe, Zuzmó, Mokka vagy Pufi – fotóit nézve az ember elgondolkodik, miként kerülhettek utcára ezek a kedves szőrmókok.
Eszter ennek a magyarázatát egyrészt abban látja, hogy sokan nem informálódnak kellőképpen a fajtát illetően. Emellett a jelenlegi gazdasági helyzet miatt anyagi nehézségekbe is ütközhet a kutyatartás. Továbbá sok szaporító épp ennek következtében fel is számolja a kenneljét, mert már nem tudja eladni külföldre sem a kölyköket. A szülőállatok jobb esetben egy menhelyre, rosszabb esetben pedig az utcára vagy gyepmesteri telepre kerülnek, ahonnan Eszterék és a hozzájuk hasonló önkéntesek mentik őket.
Nagyon sokan nem is tudják, hogy amit csinálnak, szaporítás. Emiatt is kiemelten fontosnak tartom az edukációt
– mutat rá egy óriási hiányosságra az önkéntes.
Igen érdekes, hogy a tapasztalatok szerint egy mentésből családhoz kerülő csau általában kevésbé flegma, sokkal simulékonyabb, mint azon fajtatársai, akiknek nincs nehézségekkel tűzdelt előélete. Köztük vannak olyan kutyák, akik még az életben nem láttak pórázt, sőt, ami még drámaibb, hogy füvet sem érintett a mancsuk. Egyes végletekig kizsigerelt példányok pedig a koruk többszörösének tűnnek. Például az a szaporításra használt szuka, aki mindössze másfél évesen több mint 10 évesnek nézett ki.
Ők sokkal kezesebbek, és ha megtalálják az igazit, akkor módfelett ragaszkodnak az új gazdájukhoz.
Az Adopt a Chow másik nagy büszkesége a nagyszámú gazdásítás mellett, hogy az általuk örökbe adott kutyák közül még egy sem került vissza a menhelyre. Több csaujuk él kisgyerekek, illetve más háziállatok mellett, teljesen problémamentesen.
Hogy az érdeklődők valóban felkészültek lehessenek, oldalukon minden, a témát érintő gyakori kérdést megválaszolnak egy külön dokumentumban. Szerencsére több esetben olyan tapasztalt érdeklődők keresik meg őket, akiknek már volt korábban csaucsaujuk, így ők a legideálisabb gazdajelöltek ezen kutyák számára.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
Aki rákeres az Adopt a Chow oldalra, az láthatja, hogy a név mellett szerepel a nyelvi humorra apelláló The Dogdealer kifejezés is (drugdealer az, aki kábítószerrel kereskedik; míg a hasonló hangzású dog előtag kutyát jelent.) Ezen jót mosolygunk, és mint Esztertől megtudtuk, az egyik alapító tag ötlete volt, hogy ez is szerepeljen az elnevezésben.
Ahogy arra is kitért, hogy ők minden nehézség ellenére igyekeznek viccesen felfogni a mindennapokat. Hiszen egy csaucsau mellett valóban csupa váratlan fordulat és gyakran móka az élet. Erre saját kutyáját, Marcipánt hozza példaként, aki a hibátlanul sikerült próba ellenére másnap 0 ponttal teljesítette az engedelmességi vizsgát. Mint nevetve fogalmazott, aznap megmakacsolta magát. Csau volt.
Az aktív közösségimédia-jelenlét mellett – oldalukon rengeteg fénykép, videó található – valamennyi lehetőséget megragadnak, hogy részt vegyenek különféle kutyás rendezvényeken, és ezáltal hiteles képet mutassanak a fajtáról. Továbbá a gondozásukba fogadott csauknak nemcsak az egészségügyi ellátására (amibe beletartozik az ivartalanítás is), de a küllemére is sokat adnak. Amelyik kutya engedi, azzal kozmetikushoz járnak, míg a többieket az önkéntesek szépítik meg fésüléssel. Ezzel nemcsak csinosabbá, egyúttal vonzóbbá teszik őket a leendő gazda számára, de a szocializációjukhoz is nagyban hozzájárulnak.
Mindezeken felül rendszeresen szerveznek csaus találkozókat, ahova valamennyi csaugazdát, illetve fajtakedvelőt szeretettel várnak egy közös sétára. A részletekről az Adopt a Chow oldalon lehet tájékozódni.
A lokalizáció is komoly szerepet játszik a gazdásodás sikerében. Eszterék tapasztalatai alapján Budapest környékéről sokkal nagyobb eséllyel kerül családhoz egy kutya, mint az ország távolabbi régióiból. Emiatt is tartják roppant fontosnak, hogy minél több ebet tudjanak a vácrátóti Lelenchez hozni, ezzel is növelve az esélyeiket. Volt olyan csau, aki 2 év „várakozás” után 3 hét alatt gazdára lelt, csak mert átkerült az egyesülethez.
Ugyanakkor a távolabb élő mentett csaukról sem feledkeznek el. Ünnepek környékén, például karácsonykor nekik is visznek ajándékot. Ilyenkor csupa hasznos holmit – speciális eledelt, parazitamentesítő cseppet stb. – kapnak a kutyák, ezzel is könnyebbé téve a mindennapjaikat.
Hazánkban valamennyi állatmentő szervezetnél nagy szükség van a segítségre és a támogatásra. Az örökbefogadás mellett számos módja van annak, hogy te is hozzájárulj a hontalan állatok jóllétéhez.
Ebben a cikkben összegyűjtöttük, milyen adományokkal segítheted a menhelyek munkáját, míg itt az önkéntes kutyasétáltatás menetét ismertettük.
A névleges örökbefogadás is egy remek lehetőség. Ha még nem hallottál róla, itt olvashatsz a kutya-keresztszülőségről.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek