9 tény a bolhákról, amivel érdemes tisztában lenni
2024. július 30 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 30 - Képek: Getty Images Hungary
Szinte minden kutyatulajdonos találkozott már ezzel a parazitával. Összegyűjtöttünk 9 tényt a bolhákról, amit jó, ha tudsz.
Ha kutyád sokat vakarózik, mindig érdemes átnézni bundáját, hogy mi állhat a háttérben, ha apró fekete pöttyöket találsz, akkor valószínűleg bolhákba vagy azok ürülékébe botlottál. De mit érdemes tudni erről a parazitáról? Hoztunk 9 fontos tényt a bolhákról.
A bolhák szárny nélküli rovarok. Ezért repülni sem tudnak.
Kis termetük ellenére a felnőtt bolhák akár 15 centiméterre is ugorhatnak függőlegesen. Általában így kerülhetnek a négylábúakra a bolhák. Felugranak az állat testére, amikor az sétál vagy elhalad egy másik parazitával teli állat mellett.
Elég, ha egyetlen bolha kerül az állatra, ugyanis az 50 petét is képes lerakni naponta. A peték ideális környezetben 3 hét alatt teljesen kifejlődnek, ami azt jelenti, hogy egy hónapon belül az állat egész teste csurig lehet ezzel a parazitával.
A bolhák igazi vad vérszívók. Olyannyira, hogy vannak esetek, amikor ez a vérszívás az állat halálához vezethet. Ez főként nagyon fiatal vagy idős, legyengült állatoknál fordulhat elő, erőteljes fertőzés esetén. Ha nagy mennyiségben vannak jelen ezek az élősködők, akkor annyi vért képesek kiszívni a kutya testéből, hogy az vérszegénységben elpusztul. Ezért fontos időben észrevenni a problémát, és állatorvoshoz fordulni a megfelelő kezelésért.
A legkorábban észrevehető tünet az állat vakarózása. A bolhák mozgása a kutyák bőrén és szőrzetén, valamint a csípések irritálják az állatot.
Vannak kutyák, amelyek allergiások a bolhacsípésre. A bolhákra érzékeny állatokon akár egyetlen csípést követően is bőrduzzanat és kipirosodás látható. Gyakori csípés következménye lehet, hogy az állat allergiássá válik a bolha nyálában található fehérjékre.
Nem csupán a viszketés és kellemetlenség, vagy a vérszívás okozta vérveszteség miatt jelentenek veszélyt kedvenced egészségére a bolhák. A vérszívás mellett bakteriális betegségeket és parazitákat is terjesztenek ezek az apró rovarok.
Amennyiben azt észleled, hogy kutyád sokat vakarózik, esetleg elkezd hullani a bundája, mindenképpen vizsgáld meg szőrzetét, ugyanis a bolhák szemmel láthatóak. Így könnyen észre tudod venni őket. Ezenkívül a bolha széklete is látható.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Jó tudni, hogy ahogy a bolhák leteszik petéiket, azok bárhova lepotyoghatnak. A szőnyegre, a bútorokra, az állat fekhelyébe, bárhova, ahol a kutyád jár. De gyakori, hogy a nőstények nem is a kutyára, hanem a fekhelyére, környezetébe teszik le a petéket. Ráadásul báb állapotban akár több évig életképesek maradnak. Ezért nagyon fontos egy átfogó bolhairtási terv, mert miután az állatról eltűntek a paraziták, könnyen visszafertőződhet, ha a környezete nem lett megfelelően parazitamentesítve.
Sokszor hangsúlyoztuk már, hogy mennyire fontos a paraziták elleni védekezés, és arról is olvashattál már, hogy nem elég szezonálisan adni a megfelelő készítményeket kedvenceinknek, hisz egész éveben veszélyeztetettek. Ha eddig mégis kimaradt ez a lépés, és kutyusod összeszed néhány bolhát, mielőbb kezdd el a védekezést. Ebben a cikkünkben kaphatsz információt arról, mi a teendő, ha kutyád bolhás lesz.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek