hirdetés

A kutyák és a „beszélgetőgombok”: valóban megértik, hogy mit mondanak?

Molnár Enikő

2025. január 9 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu

Láttál már a közösségi médián olyan videót, ahol a kutya gombokkal beszélget a gazdájával? Érdekel, hogy valóban működik-e? Már kutatják az új módszert.

hirdetés

Kutya és ember hatékony kommunikációja már a kezdetektől fogva kiemelkedő fontossággal bír. Ám mivel elsősorban nem ugyanazt a nyelvet beszéljük, a mai világban néha nehézségekbe ütközhet, hogy megértsük egymást. Míg mi, emberek főleg a verbális kommunikációra hagyatkozunk, és a nonverbális jelekre gyakran csupán kiegészítő tartalomként tekintünk, addig kutyáink főleg testbeszéddel kommunikálnak. Amikor pedig verbalizálnak, azt a gazdi nem érti, sőt, egy kellemetlen, nem kívánt viselkedésként könyvelheti el. Ezt a gátat hivatott áthidalni egy viszonylag új, interaktív módszer, amire bár még nincs igazán jó magyar kifejezésünk, de leginkább gombkommunikációként szoktak rá hivatkozni. De vajon tényleg hatékonyak a „beszélgetőgombok” a kutyák esetében, vagy csupán a közösségi média kapta fel őket?

A hatékony kommunikáció a harmonikus együttélés egyik kulcseleme / Kép: azenkutyam.hu

Kommunikációs nehézségek a mindennapokban: így lehetnek az ember és a kutya segítségére a „beszélgetőgombok”

Az előbb felvetett probléma, legyünk őszinték, elsősorban nem a kutyánkon múlik. Hiszen ő képes megtanulni a vezényszavakat, sőt, vannak ebek, akik a játékok neveit is felismerik. Ezenfelül vannak olyan szavak is, amik csak úgy „ráragadnak” kedvencünkre. Például a séta, vagy éppen a vacsora, a jutifali, és a hasonló, gyakran és konzisztensen használt kifejezések. Az emberek számára viszont sok esetben kész rejtély, hogy mit szeretne kedvencük. 

Valóban nem egyszerű megfejteni kutyánk gondolatait, ezért is olyan fontos, hogy ismerjük a kutyák testbeszédét, és sokat foglalkozzunk kedvencünkkel. Ám még ezek ellenére is lehetnek olyan mindennapos helyzetek, amikor az ember azt kívánja, bárcsak megszólalna kedvence, és elmondaná, hogy mit szeretne. Ebben nyújthatnak segítséget az AIC (Augmented Interspecies Communication, avagy a kiterjesztett fajok közötti kommunikáció) eszközei, ezek közül pedig most a legújabb kerül a középpontba. Ez, egészen pontosan ezek a kommunikációs „beszélgetőgombok” pedig egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.

Egy kutatás eredményeiről röviden

Abból adódóan, hogy milyen újszerű ez a kommunikációs módszer, még nem igazán vizsgálták meg tudományosabb szemmel. Egészen pontosan vizsgálták, de eredmények még nem születtek. Ez nemrégiben megváltozott, ugyanis Federico Rossano és csapata megtették az első lépéseket ezen területen. A 2024 augusztusában publikált kutatásukban számos kérdésre keresték a választ az utóbbi években oly népszerűvé vált, interaktív gombokkal kapcsolatban. Elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy képesek-e a kutyák felismerni és megfelelően reagálni a gombokra rögzített szavakra. Erre pedig választ is kaptak.

A kutatás során kétféle kísérletet végeztek, az egyikben a kutatók tesztelték a kutyát, a másikban a gazdik. A két felépítés eredményei között egyébként nem találtak érdemleges különbséget, tehát nem számított, hogy egy ismeretlen vagy a kutya gazdája lépett-e interakcióba a kutyával. Sőt, az sem befolyásolta az ebek válaszát, hogy a gombból hangzott-e el az instrukció, vagy egy ember szájából.

A felmérés fényt derített arra, hogy a kutyák a legtöbb esetben (az eredményeik alapján amikor a gomb játékhoz vagy kültéri tevékenységhez kapcsolódott) megfelelő viselkedéssel válaszoltak az elhangzó szavakra. Tehát nagyon leegyszerűsítve, a kutyák képesek megtanulni az összefüggéseket a gombokból elhangzó szavak és azok következményei között, egyéb környezeti jelek nélkül is. Például, ha a gazdi megnyomja a gombot, ami azt mondja, hogy „játék”, akkor a kutya anélkül is tudja, hogy játék fog következni, hogy a gazdi valamelyik játékát felvette volna, vagy rámutatott volna. Hogy miből derül ki, hogy a kutya sejti a szó jelentését? A vizsgálat során a játék esetében például abból, hogy a játékot megközelítő viselkedést produkál az eb, esetleg a játékra néz, felveszi, vagy elkezd vele játszani.

A jövőben még számos kérdésre fény derülhet

Valószínűleg mindenkit az érdekel, hogy vajon mi is zajlik a kutyák fejében, amikor ezekkel a gombokkal „beszélgetnek”. Ám ennek kiderítése még messze van. Az első lépések viszont már megtörténtek. Bár ez a kutatás még nem szolgált válasszal azzal kapcsolatban, hogy ezeket a gombokat a kutyák valóban használják-e kommunikációra, Federico Rossano és csapata a jövőben erre is szeretne fényt deríteni a folytatódó kutatásuk keretein belül.

Így működnek a gombok: egy magyar példa

Talán kissé in medias res kezdtünk bele a kutatás eredményeinek ismertetésébe. Így ha valaki még nem látott ilyen gombos kommunikációról videókat, annak nehéz lehet elképzelni, hogy ez az egész hogyan is működik. Ha érdekel, hogy a „beszélgetőgombok” használata hogyan is néz ki a gyakorlatban, akkor olvasd el ezt a Benedek Rebekával készült interjúnkat. Elmondja, hogy hogyan kezdték ezt a műfajt kutyájával, Fülöppel, és mit tanácsol azoknak, akik szeretnének belevágni a gombos kommunikációba kedvencükkel.

beszélő kutya kísérlet kommunikáció kutya beszéd tanítása kutya ember kommunikáció

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!