hirdetés

Fokozottan védett barna medvék járnak a Bükkben: így cselekedj, ha összefutnál eggyel

Hangai Lilla

2024. december 9 - Képek: Getty Images Hungary

A Bükki Nemzeti Park területén néhány hónapja már több helyen észlelnek medvenyomokat, esetleg látni is vélik az állatot. A napokban pedig felkerült a park YouTube-csatornájára néhány kameracsapdás felvétel is a szépen megtermett bundás jószágról vagy jószágokról.

hirdetés

Nagy a riadalom, volt, aki túrázni sem mert elmenni, így fontosnak tartjuk, hogy hitelesen bemutassuk ezeket az állatokat, és azt is elmondjuk, mit tehetsz, ha kutyával vagy akár anélkül szemben találod magad egy barna medvével a kirándulás során.

A bocs közelében mindig ott van az anya; ne barátkozzunk a medvével akkor, sem ha kölyök!

A barna medvével kapcsolatban sok tévhit él az emberekben

Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park zoológiai szakreferense szerint az elmúlt 20 évben egyre több a barnamedve-észlelés, ami a populáció szaporodásának, valamint a medvék természetes élőhelyeit ért emberi behatásoknak köszönhető. Véleménye szerint a medvék a folyóvölgyek mentén közlekednek, és inkább az erdős területeken lehet számítani a felbukkanásukra, település környékére csak ritkán merészkednek – olvasható az Index írásában.

A Bükki Nemzeti Park pedig a napokban publikált egy nagyon hasznos cikket a fokozottan védett nagyragadozóról. Megtudhatjuk tőlük, hogy ezek az állatok egy éjszaka alatt is bejárhatnak hatalmas területeket, akár 10 kilométert is bőven meghaladó távolságban képesek a nyomaikat hátrahagyni. Így ha több szomszédos területen találjuk meg a nyomaikat, az nem jelenti azt, hogy több állatról van szó. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának szakemberei azonban megköszönik az észlelések bejelentését, és mindet igyekeznek ki is vizsgálni. Erre nemcsak azért van szükség, hogy jobban megismerjék a faj szokásait, hanem azért is, hogy a konfliktushelyzeteket megelőzhessék.

Kiemelik, hogy a barna medvét ugyan nagyragadozóként tartjuk számon, mintegy 70-80%-ban növényi eredetű táplálékot fogyasztanak, és egyes kárpáti populációk esetében ez a szám még nagyobb is lehet. Ennek köszönhető, hogy a csülkös vadak számára kihelyezett etetőknél gyakran figyelhetők meg a nyomaik.

Az említett kameracsapdás felvételek: 

Így viselkedj, ha barna medvével találkozol

A nemzeti park honlapján olvasható, hogy: a medve nem játék, a medvét kerülni kell! Legyen az az állat bármilyen korú is, ugyanis a bocsokhoz közel valószínűleg van valahol egy anyaállat is, akikhez egyértelműen és érthető módon a legtöbb konfliktus köthető.

Ha mégis úgy döntünk, hogy elindulunk túrázni vagy sétálni, akkor tartsunk szem előtt néhány nagyon fontos szabályt. Mindig a kijelölt turistaútvonalon közlekedjünk, kerüljük a bozótosokat. Látogatásunkat ne a napnyugta és napkelte közötti időszakra tervezzük. Bár kontraproduktívnak tűnhet egy laikus számára, kiemelten fontos, hogy ottlétünket tegyük nyilvánvalóvá a medve számára. Tehát ne nesztelenül haladjunk, ha társaságban vagyunk, beszélgessünk. Egyedül akár énekelhetünk is. Az állatnak így van ideje elvonulni, irányt változtatni; az ugyanis biztos, hogy önszántából nem fogja keresni a társaságunkat.

Prof. dr. Heltai Miklós, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója a Díványnak tett nyilatkozatában így fogalmaz: „Mi a gyerekkorunkban még úgy tanultuk az erdőjárást, hogy az erdőben csöndben kell jönni-menni, az erdő egy templom, és ennek megfelelően kell viselkedni, de a medvés erdő nem ilyen. A medvés erdőben énekelni kell, hangosan mozogni, mert akkor a medve is észleli a jelenlétünket.

Medvenyomok a hóban: 

Ha véletlenül mégis összefutnánk az állattal

Ha véletlenül mégis összefutnánk az állattal, és az nem vett észre minket, a helyszínről óvatosan, feltűnés és hangzavar nélkül, a medvét szemmel tartva hátráljunk el. Ha két lábra áll, az csupán azt jelenti, hogy jobban be szeretné látni a környezetét. Semmiképp se próbáljuk elzavarni, ne nézzünk a szemébe és ne fordítsunk neki hátat, ne akarjunk elfutni! Sokkal gyorsabb nálunk, nem lenne esélyünk.

Ha autós találkozáshoz van szerencsénk, maradjunk a járműben. Ne próbáljuk meg megetetni a bundást, és ne is próbáljunk vele szelfizni! Ha közelebb merészkedne, maradjunk nyugodtak, és ne tegyünk semmilyen hirtelen mozdulatot. Ami még kiemelten fontos, hogy lehetőleg ne vigyünk magunkkal elemózsiaként erősen illatozó élelmiszert (például halkonzervet vagy kávéba való cukrozott, sűrített tejet.) A maradékot szagmentesen próbáljuk elcsomagolni, és egyrészt a medvék miatt, másrészt a korrekt emberi viselkedés alapvetéseként ne hagyjuk ott a csomagolóanyagot vagy bármilyen maradékot.

Azért áll két lábra a medve, hogy jobban belássa a környezetét

Így viselkedj, ha kutyasétáltatás közben találkozol medvével

Bár sokan úgy gondolhatják, az erdőben el lehet engedni a kutyát, hadd szaladgáljon szabadon, ezt több okból sem érdemes megtenni. Ha az eb fenyegetve érzi magát, a gazdájához fog visszaszaladni, méghozzá a támadó medvével a nyomában. Így az erdőben is legyen a négylábún póráz! Ezenfelül vadászidényben egy szabadon futkorászó kutya veszélybe is kerülhet.

Minden egyéb fent részletezett technikát kutyával együtt is bevethetünk, ha összefutnánk a mackóval. És persze figyeljünk négylábú barátunk társaságában is a zajkeltésre, a megfelelő időpont kiválasztására és a turistaútvonalak használatára. A jutalomfalatot pedig inkább hagyjuk otthon.

Mivel kutyával nehezebb lehet kihátrálni egy medvés találkozóból, érdemesebb lehet nem medvejárta területekre tervezni a sétát.

Ebben az interjúban Bartha Lászlót kérdeztük arról, hogy győzhet-e egy kutya medve ellen. A szakértő aktívan dolgozó pásztorkutyák generációit helyezte el nyájak mellett Székelyföldön.

barna medve kutyasétáltaltás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!