Miért van ázott szaga a kutyának, és mit lehet ellene tenni?
2024. szeptember 15 - Képek: Getty Images Hungary
2024. szeptember 15 - Képek: Getty Images Hungary
A jellegzetes ázottkutya-szag bizonyára számodra is ismerős. Most megtudhatod, mi a megoldás ellene.
Ha úszni mentek vagy az esőben indultok sétálni, jó esély van arra, hogy utána hazafelé átható ázottkutya-szag fogja megcsapni az orrodat. Sokan nem tudják, hogy ezért bizonyos kémiai vegyületek felelősek.
Andy Brunning brit kémiatanár Compound Interest című blogján tárta fel az okokat. „Az ázottkutya-szag apró mikroorganizmusokkal, élesztőgombákkal és baktériumokkal függ össze, amelyek megtelepednek kedvenceden” – magyarázza Brunning. Így amikor elviszed sétálni a kutyát, valójában egy sor mikroorganizmust is elviszel sétálni. Ezek pedig illékony szerves vegyületek formájában „mikroürüléket” hagynak maguk után.
A jellegzetes szag a nedvesség elpárolgásából ered, amely hordoz egyes vegyületeket.
Brunning szerint az illatban gyümölcsös, mandulás, mézes, gombás jegyek keverednek, némi kén- és székletszaggal megtoldva. „Így legalább már mindenki számára világos, hogy az ázottkutya-szagért nem magukat a kutyákat kell hibáztatni, hanem az általuk hordozott mikroorganizmusokat” – tette hozzá a szakember.
Bár minden kutyával előfordulhat, hogy kellemetlen szaga lesz, egyes fajták testfelépítésükből adódóan hajlamosabbak lehetnek erre. Ilyen például a kínai shar pei, amelynek bőrredői megtartják a nedvességet. Ugyanez mondható el több „ráncos” bőrű fajtákról, így a mopszokról és bulldogokról is, náluk ezért fokozottan kell ügyelni a redők tisztaságára.
Más kutyáknak, mint amilyen a basset hound, természetesen zsírosabb a bőrük, a masztiff, az újfundlandi és más nagy testű kutyák pedig hajlamosabbak nyáladzani, emiatt a száj körüli felületeik könnyen átnedvesednek. Ez szintén hozzájárulhat az ázottkutya-szaghoz. Ha a te kedvenced is érintett, mindig legyen a kéznél egy tiszta ruha, hogy szárazra törölhesd.
A kutya rutinszerű fürdetése sokat segíthet a kellemetlen szagok távol tartásában. Legalább ilyen fontos ugyanakkor a szárítás is. Ehhez érdemes befektetni egy kutyahajszárítóba vagy egy magas nedvszívó képességű kutyatörülközőbe. Ha nem akarsz a fürdetéssel és szárítással vesződni, elviheted kutyádat egy profihoz is. Havi egy-két alkalomnak elegendőnek kell lennie a szagok elűzéséhez.
Tartsd tisztán a kutyád holmijait is. A nyakörvek, hevederek magukba zárhatják a szagokat, ezért nem szabad elhanyagolni őket. Ne feledkezz meg a kutya ágyáról és játékairól sem. Végezetül figyelj arra is, hogy az esőben tett séták után a kutya ne maradjon vizes. Amennyiben a szag továbbra sem múlik el, a biztonság kedvéért tanácsos lehet állatorvoshoz fordulnod.
Arról, hogy a kutya hogyan sétálhat biztonságosan az esőben, itt írtunk.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek