Életveszélyből mentettek kutyát az M1-esen: így van most Bajnok
2024. október 7 - Képek: Zsiga László / Tappancs Állatotthon Alapítvány és Őrszolgálat; Getty Images Hungary
2024. október 7 - Képek: Zsiga László / Tappancs Állatotthon Alapítvány és Őrszolgálat; Getty Images Hungary
Az állatot tetemnek hitték, ám amint kiderült, hogy még él, óriási összefogással siettek a segítségére.
Miként a tatabányai Tappancs Állatotthon Alapítvány és Őrszolgálat közösségi oldalán beszámolnak róla, a kóborló kutyára először a Tatabánya–Tarján útvonalon lettek figyelmesek. Az állatvédők a hozzájuk érkező bejelentés után azonnal a helyszínre siettek, ám a riadt ebbel nem jártak sikerrel. Ezt követően az M1-es autópályán vette észre az autópálya-kezelő munkatársa, méghozzá a pálya két szakaszát elválasztó szalagkorlát alatt lapulva. A mozdulatlan állatot halottnak hitte, de közelebb érve meglepve látta, hogy életben van. Azonnal elkezdte szervezni a mentőakciót.
A pályakezelő a tatabányai állatmentők mellett értesítette a rendőrséget is, majd kitáblázta a szakaszt, hogy figyelmeztesse az autósokat, és lassítsa a forgalmat. Ezt követően a kiérkező rendőrség is közbelépett. Budapest és Győr irányába is visszafogta a forgalmat, így megkezdődhetett a kutya kihozása a pályáról. Mint írják, az állatvédők felkészültek arra, hogy az eb félelmében ismét menekülni fog, de
a szerencsétlen jószág már annyira elfáradt testileg és lelkileg, hogy némán, mozdulatlanul tűrte a procedúrát.
Megkerestük a szervezetet, hogy megtudjuk, miként alakult a mentett kutya sorsa. Zsiga László állatmentő kérdésünkre elmondta, hogy az állat nagyon bizalmatlan, egyelőre kerüli a kapcsolatteremtést, és miképp László fogalmazott, „elvesztette minden reményét a boldog életre”.
Mivel nincs chip a kutyában, így korábbi gazdája ismeretlen, és nem is jelentkezett senki, hogy felismerte volna az állatot. A cél az, hogy a jövőben szerető családot találjanak neki, addig pedig a tatabányai szervezetnél marad. Már meg is kezdte kéthetes karanténidejét, ezzel párhuzamosan pedig a szocializációja is zajlik.
A kutya a Bajnok nevet kapta, és már át is esett az első állatorvosi vizsgálaton, amely sajnos nem túl biztató eredményeket hozott. Mint kiderült, a kutya füle sebes, és gennyes váladék van benne, amit antibiotikummal kezelnek. A vérvétel eredménye enyhén megemelkedett májértéket mutatott, ami indokolttá tette a májvédő szedését. Szívférgességre is tesztelték, ami sajnos pozitív lett. Emiatt egy adag vért Budapestre küldtek, újabb vizsgálatra, hogy annak függvényében megkezdhessék Bajnok gyógykezelését erre is.
A Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-t (MKIF) is megkérdeztük az esetről.
Délután negyed 5-kor kapta az MKIF Zrt. a jelzést, hogy a két pályát elválasztó sávban egy nagyobb testű kutya van. Azonnal értesítettük a Tappancs Állatotthont és a rendőrséget is, ezzel egy időben kollégánk is a helyszínre indult. Az állatotthon, a rendőrség, valamint az útellenőr kollégánk segítségével közösen sikerült az ebet megmenteni úgy, hogy a forgalmat a lehető legkisebb mértékben zavartuk. A rendőrség munkatársai a helyszín közelében lelassították a forgalmat mindkét irányból, így kialakult egy több kilométeres forgalommentes szakasz, és az állatmentő szakemberei pár perc alatt biztonságos körülmények között kimentették a megriadt kutyust. Torlódás nem, csak forgalomlassulás alakult ki az esemény ideje alatt. Az akció nagyjából 10 perc alatt lezajlott
– tudtuk meg a mentés pontos részleteit.
Kérdésünkre, hogy hasonló esetben mi a teendő, az MKIF-től az alábbi tájékoztatást kaptuk:
„Amennyiben a gyorsforgalmi út közvetlen közelében a vadvédő kerítésen belül valamilyen élő vagy az úton/út mellett már elpusztult állatot lát a közlekedő, érdemes minél előbb felvenni a kapcsolatot a központi diszpécserrel, aki a nap 24 órájában fogadja a hívásokat, bejelentéseket. Ha nem biztosak abban, ki a szakasz kezelője, akkor a rendőrséget kell értesíteni, akik azonnal intézkednek. Egy dolgot ne tegyenek, mégpedig semmi esetre se próbáljanak meg megállni, és egyedül segíteni a bajba jutott állaton. Bízzák ezt a szakemberekre, akik a terület biztosítása mellett végzik el az állat mentését.”
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy milyen gyakori az állatmentés a szervezet hatáskörébe eső útszakaszokon. Évente 2-3 eset mondható általánosnak, és sajnálatos módon gyakoribb, hogy az útra tévedt állatot elütik, mintsem élve sikerülne lehozni a pályáról.
Utóbbi esetben kutyáknál az első lépés a mikrochip ellenőrzése. Amennyiben nincs jelölés az állatban – és a tapasztalatok szerint ez a gyakoribb –, akkor három lehetséges út áll a befogott jószág előtt:
„A helyi menhely befogadja, ezt általában tápadománnyal megháláljuk; kollégánk örökbe fogadja; két mérnökség esetében rendelkezünk olyan szerződéssel, amely alapján az élő állat befogásában segítenek, és az állatot – amennyiben szükséges, orvosi ellátás után – menhelyükre szállítják, és ott tartják élete végéig, vagy amíg örökbe nem fogadják” – részletezte az MKIF.
Hozzátéve, hogy az útellenőrök „a pálya két oldalán található védőkerítést naponta ellenőrzik, félévente gyalog is végigmennek az 1237 km főpálya mindkét oldalán. Ha valahol vadat látnak és/vagy vadállatelütéses baleset történik, mindkét irányban 500-500 méterre átvizsgálják a kerítést. Ha bárhol azt látják, hogy a kerítés sérült, azt a lehető leghamarabb, órákon belül javítjuk. Köztudott azonban, hogy a gyorsforgalmi út – az arra történő fel- és lehajtás miatt – nem egy hermetikusan zárt rendszer, mert egyes speciális helyszíneken a védőkerítés folytonossága szükségszerűen megszakad.”
A maguktól bejutók mellett sajnos az is megesik, hogy a gazda maga hagyja sorsára a megunt, feleslegessé vált állatot. Ezzel kimerítve az állatkínzás fogalmát.
A megszökött kutyák is könnyen sodorhatják magukat életveszélybe ily módon.
Kérdésünkkel, hogy mi a teendő útra tévedt állat esetén, megkerestük a Magyar Közút Zrt.-t is, amely társaság az országos közutakért (településeket összekötő fő- és mellékutak, ezek településeken átvezető szakaszai, valamint autóutak) felel.
„A legegyszerűbb, ha a 112-es segélyhívón tesznek bejelentést a közlekedők. Onnantól a diszpécserek meg fogják találni, hogy mely hatóság és szakemberek lehetnek az állatok segítségére. Ilyenkor általában összehangolt munka zajlik, rengeteg helyi állatvédő egyesülettel vagyunk kapcsolatban, sok esetben tőlük kérünk profi, szakszerű segítséget. Mi, és akár a rendőrség is sokszor a forgalom lassításával, megállításával tudjuk segíteni a mentést. Természetesen országos utak esetében a megyei vagy országos diszpécsereink is közvetlenül értesíthetők. Kollégáink a bejelentést követően vadállat esetében az illetékes vadásztársaságot, háziállat esetében szerződött parterünket értesítik, akik a jogszabályi előírásoknak megfelelően intézkednek a tetemek elszállításáról, és azok engedéllyel rendelkező ártalmatlanító helyen történő átadásáról” – tájékoztattak a szakemberek.
Hogy megerősítsük, egyetlen telefonhívásnak milyen ereje van, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikkünket, amelyben egy futár közbeavatkozásának hála két kutya életét is sikerült megmenteni.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek