4 ok, amiért inkább ne használj automata pórázt
2024. június 18 - Képek: Getty Images Hungary
2024. június 18 - Képek: Getty Images Hungary
Ez a kis szerkezet nagyon régen jelen van már a piacon, sokan használják is, hiszen praktikusnak tűnhet, hogy könnyedén lehet szabályozni a hosszát.
Az automata póráz azonban véleményünk szerint több kockázatot rejt, mint ahány előnye van. Mondunk 4 indokot, ami ellene szól, és azt is elmondjuk, mit érdemes inkább helyette használni.
A póráz madzagját nem lehet visszahúzni, ha feszültség terheli az eszközt, vagyis ha húz a kutya. Gondolj csak bele, így ha kedvenced valamitől megriad vagy izgatottá válik, akkor esélyed sincs arra, hogy visszacsévéld. Ekkor csak arra van lehetőséged, hogy kézzel húzd vissza azt a vékony, hosszú zsineget, ami megsérthet téged, és így kicsúszhat a kezedből az eszköz. Ha aközben zárod le a pórázt a blokkoló gombbal, miközben a kutya fut, az hirtelen leállást okozhat, ami visszaránthatja az ebet. Így megszoríthatja a torkát, ami fájdalmat vagy a légcső sérülését is okozhatja.
Egy gomb, egy rugó és egy műanyag orsó választja el kutyádat a veszélyes helyzetektől. A visszahúzható póráznál fennáll annak a kockázata, hogy a belső mechanizmus elakad vagy meghibásodik. Ha ez megtörténik, nem lehet visszahúzni a pórázt, így a kutya szabadon futhat. Továbbá el is szakíthatja a zsinórt, ha elegendő lendületet kap. Ez különösen veszélyes lehet akkor, amikor forgalmas területen sétáltok.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Ezek a vékony zsinegen sétáltatott kutyák sokkal könnyebben összegabalyodnak más pórázakkal is séta közben. Ráadásul az ijedős ebek különösen veszélyeztetettek ezekben a szituációkban; megijedhetnek, ha véletlenül belegabalyodnak a saját pórázukba. Ilyenkor megpróbálhatnak elmenekülni, ami csak tovább ront a helyzeten. Te pedig elejtheted a fogantyút, ami ezáltal tönkremehet, az eb pedig még inkább bepánikol a hangos zajtól. Most mondhatod, hogy túlaggódjuk a dolgot, de sajnos láttunk már hasonló szituációt megtörténni.
Téves elképzelés, hogy a visszahúzható pórázok megakadályozzák a húzást azáltal, hogy több szabadságot adnak a kutyáknak. Éppen az ellenkezője igaz. Amikor a kutyákat visszahúzható pórázon sétáltatjuk, hajlamosak vagyunk több zsinórt kiengedni, amikor a kutya elkezd előre húzni. Abban az esetben, ha a zsinórt kiengedjük a feszültség első jelére, a húzás erősödik, és a kutya megtanulja, hogy a húzás szabadsághoz vezet. Ha a kutya eléri a zsinór végét, frusztrálttá válik, és még erősebben fog húzni. Ez egy ördögi kör.
Válassz vastagabb anyagból, például nejlonból vagy neoprénből készült pórázt, amely fix hosszúságú. Ezek kisebb eséllyel szakadnak el vagy sértik meg a kutyát vagy a kezedet.
Városi területeken érdemes olyan hosszúságú pórázt használni, amely közelebb tartja a kutyádat, mint egy standard 180 cm-es méret. Minél közelebb van hozzád kedvenced, annál könnyebb megerősíteni őt abban, hogy melletted sétáljon.
Olyan helyeken, ahol szabadabban érezhetitek magatokat, például vízparton, erdőben, túraútvonalon, parkban, próbálj ki egy hosszú tréningpórázt. Ezek különböző hosszúságban kaphatók, 3 métertől akár 15 vagy 30 méterig is. Ezekkel azonban érdemes mindenképpen gyakorolni, mielőtt kiviszed a terepre, éles helyzetbe. Fontos továbbá, hogy kutyád engedelmeskedjen a behívásnak is, így nem érheti baj.
A kutyasétáltatás egy készség. Ha valamiért kutyádnak és neked nem megy a legjobban, ide kattintva adunk egy nagyon hasznos tippet.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek