hirdetés

Antibiotikum-rezisztens szalmonellát azonosítottak kutyákban: komoly veszélyre figyelmeztetnek

Gerhát Petra

2025. február 24 - Képek: Getty Images Hungary

Amerikai kutatók fedezték fel az antibiotikum-rezisztens szalmonellát, amit már többtucatnyi kutyában lokalizáltak. Tanulmányuk a felelős állattartásra és a szigorúbb higiéniás feltételekre is felhívja a figyelmet. Attól tartanak ugyanis, hogy akár a fajok között is fertőzhet a baktérium.

hirdetés

A kutatók szerint az antibiotikum-rezisztens szalmonella komoly közegészségügyi kockázatot jelent, hiszen ellenáll az orvosságoknak. Az Egyesült Államok Betegségmegelőzési Központja (CDC) szerint az emberek a fertőzött élelmiszerekkel vagy fertőzött állatokkal való érintkezés útján is elkaphatják a betegséget.

Kutyáink számos alkalommal megfertőzhetnek bennünket

Ezért nagy gond az antibiotikum-rezisztens szalmonella

„Egyre több bizonyíték van arra, hogy a környezet kulcsszerepet játszik az antibiotikum-rezisztencia kialakulásában és terjedésében” − emeli ki jelentésében az ENSZ Környezetvédelmi Programja is. Egyes kutatások szerint pedig a forgalomban lévő antibiotikumok mintegy felével szemben már rezisztenssé váltak a baktériumok.

A háztartásunkban élő kedvenceink könnyen a zoonózisos kórokozók terjesztői lehetnek, a szalmonella ugyanis az emberre is veszélyes baktérium. Lázzal, hasfájással, hasmenéssel járó betegséget okoz, amely akár kiszáradáshoz is vezethet. A kutatási eredmények alapján ráadásul a kutyákkal való szoros kapcsolatunk, és az egyre több, antibiotikum-rezisztens baktérium is növeli a szalmonellás megbetegedések kockázatát.

A Zoonozes and Public Health folyóiratban közzétett tanulmány szerint a tudatos higiénia segíthet a megelőzésben.

Ez pedig azért is fontos, mert a szalmonellafertőzésnek a kutyák esetében kevésbé látványos tünetei lehetnek, mint az embereknél. De akár tünetmentesen is hordozhatják a baktériumot. 

Az antibakteriális szerekkel szemben ellenálló szalmonella, és a kutyákból az emberekben izolált nem tífuszos szalmonellazoonózis lehetőségeit kutató tudósok azonosították az összes, 1017–2023 között izolált nem tífuszos szalmonellatörzset. Ezek között 77 zoonózisgyanús esetet találtak.

Ezért veszélyesebbek a kutyák a fertőzést tekintve

A kutatók összegzése szerint a kutyákból kimutatott törzsek különböző szerovariánsokat tartalmaztak. Ezek közül a a legtöbb klinikailag releváns az emberi egészség szempontjából – írták. Mindemellett azt is felfedezték, hogy minden azonosított törzs rendelkezik olyan antimikrobiális rezisztenciagénnel, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kritikusnak vagy rendkívül fontosnak tart. Ez pedig azért is lényeges, mert a kutyáinktól jóval nagyobb eséllyel kapunk el betegségeket, mint más állatoktól.

Az antibiotikum-rezisztens szalmonellát az emberek is elkaphatják a kutyáiktól

„Míg nem hagyjuk, hogy tehenek aludjanak az ágyunkban vagy nyalogassák az arcunkat, a kutyáink ezt megtehetik. Általában szoros a kapcsolatunk a velünk élő állatokkal, de a kutyákkal kifejezetten mély. Feltettük tehát a kérdést, hogy mi a kísérő állatok, például a kutyák szerepe a zoonózisos betegségek terjedésében, mivel ők is megfertőzhetnek. A kutyák szalmonellafertőzése nem gyakori, de tisztában vagyunk a helytelen élelmiszer-kezeléssel kapcsolatos, és az élelmiszer-eredetű járványokkal is” – mondta Sophia Kenney, a kutatás egyik vezetője.

DOGZ Farsangi Falkaséta a Városligetben

Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!

Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.

Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.

Mentsd el a dátumot a naptáradba!

Add to Calendar

Mint arra a tanulmányukban emlékeztettek, az Egyesült Államokban kitört, a kutyacsemegének számító disznófülekből eredő multirezisztens szalmonellafertőzéstől 34 államban összesen 154 ember is megbetegedett. Éppen ezért hangsúlyozzák, hogy fontos betartanunk az alapvető higiéniás szabályokat. A gyakori kézmosás önmagában is segít, hogy szőrős kedvenceinket és magunkat is megvédjük a fertőzésektől.

kutatás kutya szalmonella zoonózis

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!